Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Иван Димитров: Обектите с договор за авторските права на музиката имат специален стикер

Започват проверки за легално използване на музика в търговските и туристически обекти

Сава Тихолов: Нямаме капацитет да извършваме проверки на всички обекти

Общините ще имат нови отговорности за проверки за легално използване на музика в търговските и туристически обекти. Започна лятна контролна кампания в защита на авторските права на музикантите.

От Конфедерацията на българския туристически бизнес преди дни настояха за равностойно третиране на всички организации. Те искат и защита на принципите на свободната конкуренция и равнопоставеност на всички организации по отношение на заплащането на авторските права.

Близо 120 представители на общините се включиха в семинара, организиран от Музикаутор и Българската хотелиерска и ресторантьорска организация за ролите на общините в процеса на прилагане на Закона за авторското право и сродните му права. Големият интерес е обусловен от функциите, които имат общините по прилагането на законовите разпоредби за легално използване на музика в търговските и туристически обекти, както и на активността на общините като организатори или домакини на културни събития.

„На контрол подлежат всички обекти, които ползват музика, като част от техния бизнес модел – салони за красота, търговски центрове, фитнес – салони, барове, ресторанти и други“, посочи пред БНР Иван Димитров, изпълнителен директор на Музикаутор, организацията на автори и музикални издатели за управление на авторски права.

Picabay

„Държавата сега се активира във връзка с редуцирането на Covid мерките, естествено е да има активен контрол.

„Според закона за авторските права се изисква да има писмено разрешение, дадено предварително на обекта – тоест говорим за лицензия, договор, който е сключен с Музикаутор относно авторските права. Това вече може да стане и по електронен път“, поясни още Димитров.

"Когато се влезе на платформата musicpro.org и генерират своя договор, своя лиценз, те получават един специален стикер с баркод, при сканирането на който става ясно, че обектът е с действащ договор".

Министерство на културата съвместно с Националното сдружение на общините провеждат обучение за общинските инспектори и кметовете как да се поверяват обектите за наличие на лицензи с Музикаутор.

"Ние не сме противници, ние работим за една кауза - това е спазването на закона и това да доведе до възможността българските творци да могат да получават възнаграждение за своя труд",  коментира в „Хоризонт до обед“ Сава Тихолов, началник отдел "Култура, протокол и връзки с обществеността" в община Балчик.

"Много добро беше обучението, но ние общините се явяваме контролиращи и контролирани. Но ние нямаме капацитета, конкретно в община Балчик, да се обхванат всички обекти. Ако трябва да се спази законът, трябва да се помисли за нещо работещо", поясни Тихолов.

Когато контролът на обектите се извръшва от Министерство на културата, приходите от глобите отиват в държавия бюджет и фонд "Култура", когато проверките са от общините - средствата отиват 50 на сто в общините, за културни дейности, а 50 на сто отново в националния бюджет.

Още по темата в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Проф. Янко Герджиков: Трусовете са плитки, България е далече от Санторини

България е много далече от Санторини и за нас не е сеизмичен източник. Не е дълбок източник, какъвто е Вранча. Тук става дума за дълбочина на 10 км. и трусовете имат локално влияние. Дълбоките от типа Вранча, Хималаите, около Япония и Чили - те могат да причинят явления в широк диапазон. В Санторини са плитки събития.  Това коментира..

публикувано на 04.02.25 в 14:07

Основна част от раковите заболявания не се дължат на наследствени фактори. Важен е скринингът!

Диагностицираме все по-млади жени с рак на гърдата в късен стадий . Това съобщи в подкаста на БНР "В центъра на системата" д-р Ваня Митова , началник на Отделението по хирургия на гърда и реконструктивна хирургия в УСБАЛ по онкология "Проф. Иван Черноземски". Цялото интервю на Гергана Хрисчева с д-р Ваня Митова може да чуете в подкаста на..

публикувано на 04.02.25 в 11:04
Желяз Турлаков

Желяз Турлаков: Фентанил може да бъде поръчан през интернет така, както си поръчвате пица

Фентанил може да бъде поръчан през интернет така, както си поръчвате пица. Това обясни пред БНР психотерапевтът Желяз Турлаков. "Използва се при примесите на новите вещества. Идва основно от Китай".  Турлаков посочи, че приветства инициативата на Доналд Тръмп за налагане на тежки мита на Мексико, Канада и Китай заради трафика на фентанил...

публикувано на 04.02.25 в 09:49

Защо държавата да (не) финансира обучение на българи зад граница?

Има ли шанс българи да получат държавно финансиране за обучение в чужбина? Темата повдига 12-окласникът от Софийската математическа гимназия Борис Михов, носител и на отличието "Джон Атанасов", който не крие недоволството си от липсата на възможност държавата да помогне с финансиране, за да отиде той като студент в чужбина...

публикувано на 03.02.25 в 11:07
Доц. Лазаров, проф. Захариев и доц. Михов

Уволнени университетски преподаватели създадоха сдружение за академична етика

Университетски преподаватели, които са дисциплинарно уволнени от Великотърновския университет, Стопанската академия в Свищов и Тракийския университет в Стара Загора, създадоха сдружение за академична етика и реформи във висшето образование . Те не търсят лично възмездие, а настояват за законодателни промени и търсят срещи със Съвета на..

публикувано на 03.02.25 в 08:55

Храмът "Успение Богородично" в Русе има нужда от ремонт

На празника Голяма Богородица през 1934 г русенци за първи път чуват камбанния звън на храма "Успение Богородично". От 90 години църквата стои на мястото си, но вече има нужда от ремонт. Преди век никой не си е представял, че квартал "Възраждане" на Русе ще бъде един от най-населените, с много жилищни блокове и изключително привлекателен..

публикувано на 02.02.25 в 05:37
Георги Еленков

Има ли у нас почва за въвеждане на споделено родителство след развод?

В момента активно се обсъжда идеята за т.нар. споделено родителство . Това обясни пред БНР Георги Еленков от Националната мрежа за децата.  "Има три входирани законопроекта в НС . Идеята им е да се направи поправка в Семейния кодекс и съдът да постановява и на двамата родители да упражняват родителските права, когато желаят да бъдат титуляри на..

публикувано на 31.01.25 в 09:24