Преди дни пред „Хоризонт“ Апостолов съобщи, че България се нарежда в челната десетка в света по производство на пшеница, царевица и слънчоглед. Според експерта е крайно време да се развенчаят митовете за изоставащото българско земеделие.
„Такава е и заради политиката на Европейския съюз – субсидиране предимно на зърнопроизводството, това съчетано до някаква степен с липса на контрол, изопачено прилагане на политиките, таваните също, които декларираме, че спазваме, но всъщност не спазваме – колко субсидии може да получи едно лице, така се получава тази картинка, която не е лоша", поясни още Апостолов пред БНР.
"Проблем е, че този сектор, който така или иначе е доста напред в развитието си, от нас дори могат да се учат на производство, че този сектор в момента се поставя в една „кутия“, че това може да продължава вечно, а в същото време актуалните новини са свързани с въглищните централи в Старозагорския регион, които са в момента с безизходица – и нищо чудно, след 10 години и зърнопроизводството, който процъфтява, да се окаже в такава ситуация, като мините в Стара Загора. Защото и за тях е имало преди години 15-16 години субсидии и фондове, така че да има плавен преход. В момента същото може да стане със земеделието – сега тук имаме на разположение едни фонд, с който да се финансира този зелен преход към по-екологично земеделие – т. нар. „зелена сделка“, а ние си заравяме главата в пясъка, вместо да планираме добре този преход и след 10 години производството да е по-екологично и да отговаря на стандартите“, разясни още Апостолов.
Според него в момента се спори дали екосхемите да бъдат 30 или 25 на сто от субсидията по-първи стълб.
"Тоест никой не е казал, че няма да има еко-схема, никой не е казал, че се отказваме от тези 50 на сто намаляване на пестицидите до 2030 година. Това са големите три заложени цели - пестицидите, антимикробните средства в животновъдството и химическите торове. Те са поставени като цел и никой не ги оспорва тях. Но трябва да се провежда дискусия. Дали са ни един каталог с еко-схеми, които можем да си изберем, а ние и това не правим - тези дискусии изобщо не се провеждат - едно хубаво мълчание, затишие...", каза още Апостолов.
Управителят на фондация за биологично земеделие „Биоселена“ посочи също, че до края на годината трябва да сме представили Стратегическия план в земеделието. От последните избори досега не е свикано нито едно заседание по темата.
Още по темата в звуковия файл.
Най-голяма полза от влизането на Хърватия в еврозоната имат големите фирми, които имат внос и износ . За тях беше много положителна крачка, защото се избягват много технически проблеми при вноса и износа. Това коментира пред БНР журналистът Диана Гласнова - българка, която от години живее в Хърватия, също е и кореспондент на БТА. За..
Бела Бенова е фотограф и пътешественик по морските фарове на Европа. Автор на книгата "По пътя на пулсиращата светлина". Няколко изложби по темата. "Връщаме лентата" точно 18 години назад, когато Бела поема на първото си пътешествие, следвайки пулсиращата светлина на българските черноморски фарове, а светлината бързо я повежда към съседна..
УНСС набира стажанти за програма "Езиков приятел" в подкрепа на деца мигранти. Стажантска програма "Езиков приятел" е насочена към студенти, които желаят да допринесат за социалната интеграция и успешното развитие на деца мигранти в България. Инициативата се реализира в рамките на проекта Language Buddy. Програмата търси мотивирани и..
София заема последното, 36-о място в международна класация на мрежата "Чисти градове" за безопасно придвижване на деца и подрастващи. Оценката ни е три пъти по-ниска дори от предпоследния в подреждането . В класацията участват големи градове и столици на държави от ЕС. Проучването "Улици за децата, градове за всички" анализира..
Александруполис е най-големиятград в Западна Тракия с най-голямото пристанище в региона . Градът, разположен недалеч от българската граница, предлага съчетание от крайбрежна атмосфера, достъпни цени и богати възможности за активен отдих и забавления, посочи за "Пътувай с "Хоризонт" Петрос Кириакидис – заместник-председател на туристическия сектор в..
Германия е най-добрата културна дестинация за туристите в Европа по данни на Световната организация по туризъ м. За българските туристи тя се нарежда на трето място след Гърция и Турция. Какво поддържа интереса на българските туристи към Германия и какво предстои през тази година? За това разказа в "Пътувай с "Хоризонт" Кристиян Салай –..
Какви са основните жалби на потребителите, как се извършват проверките, и какви реални санкции могат да понесат туроператори, които работят "на тъмно", посочи за БНР Игнат Арсенов, директор на дирекция "Контрол на пазара" в КЗП . Колко често се получават сигнали и жалби , свързани с туристически услуги и какви са тенденциите в броя им в последните..
Работещите в градския транспорт на София издържаха на голям обществен натиск и постигнаха исканията си . Тази позиция изрази пред БНР Калина..
Фалшивите новини са за публиката без критично мислене, но критично мислене не се формира с еднопосочно подаване на информация . Това каза пред..
Възможностите за професионално образование в Плевен ще бъдат представени днес по време на Панаир на уменията . Организатор е Община Плевен..