Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Постановката „Чудото на Свети Георги“ събира актьори от България, Сърбия, Северна Македония и Румъния

Актьори от постановката „Чудото на Свети Георги“
Снимка: Латинка Светозарова

Драматично-кукленият театър „Иван Радоев“ в Плевен подготвя поредното си предизвикателство към зрителя. Този път те ще слушат актьорското изпълнение в съвместната премиера на езиците на балкански държави.

Режисьорът е от Сърбия, актьорите са от България, Сърбия, Северна Македония и Румъния, пиесата е „Чудото на Свети Георги“ от Русомир Богдановски, автор от Северна Македония. Премиерата е в Плевен на 28 и 29 юни. През есента със спектакъла се открива престижен международен фестивал в Ниш, през октомври ги очакват в Румъния.

Васил Василев, директор на ДКТ „Иван Радоев“ заяви, че трябва малко лудост за реализирането на тази идея, но пък е убеден, че е правилният път в този глобален свят.

"Спектакълът е по пиесата на Русомир Богдановски, автор от Северна Македония, „Чудото на Свети Георги“. За първи път ще бъде реализирана на българска сцена, коопродукция между Драматично-кукленият театър „Иван Радоев“, Народен театър Ниш и класически театър "Йон Славич Рад" - Румъния", каза за БНР Васил Василев.

Васил Василев         Снимка: Латинка Светозарова

По думите му спектакълът „Чудото на Свети Георги“ е фантастична трагикомедия, в която има и остроумното, и забавното, и абсурдното.

"Тя преплита много народни теми, които са свързани на Балканите. Притча за един цар и за една царица, които се опитват да разделят народа си, за да могат, колкото се може по-дълго да управляват. Това е едно намигване, защото в крайна сметка ние на Балканите винаги повече сме били разделяни, отколкото обединявани или когато сме били обединени, то сме били под чуждо владичество. Така че търсим нашия път - пътя на новото време. Ние искаме да покажем как с култура, с изкуство границите нямат никакво значение и мечтата ни е да търсим новото, да градим нещо, да направим един спектакъл, който да е универсален и разбираем за всички народи, които ще играем. Използваме много движенчески похват, много визуални неща е използвал режисьора Никола Завишич, за да може той да бъде по-достъпен и разбираем", подчерта Василев. 

Адаптацията и режисурата са на Никола Завишич (Сърбия), хореограф е Андреа Гаврилиу (Румъния), музиката е на Милен Апостолов, сценографията и анимацията на Николай Димитров NAD, костюмите са дело на Константин Вълков. В ролите участват сръбските актьори Драгиша Велкович, Драгана Йованович и Марко Павловски и техните колеги от Румъния Марина Палли и Стефан Догару. Какво е усещането при създаването на общия продукт, актьорите от Драматично-куклен театър „Иван Радоев“ - Плевен Антъни Пенев, Бориса Сарафова и Асен Данков.

"Най-невероятното нещо, което се случи е, че събрани от различни места хора, които не се познаваме, не знаем нищо един за друг, се превърнахме в приятели", каза Антъни Пенев.

"Тук говорим за театър, не за пърформанс, не за експеримент, а за истински театър с актьори на високо ниво, които знаят какво правят и го правят много добре. Има едно самочувствие в момента, че ето и това се случи и с това ще се справим и напред ще продължим и ще се случват още такива неща и ние можем да го направим, което за мен е много важно. Хората се съмняват в себе си, аз се съмнявах в себе си, но благодарение на този проект спрях да се съмнявам и сме готови за още такива проекти, защото те са възможни", допълни Бориса Сарафова.

"Най-важното, което ми даде този проект, това са срещите с нови колеги. Винаги се възхищавам и много се радвам като работя с нови колеги, особено когато те са талантливи и видя, че ме провокират да творим заедно и да се надиграваме, и да градим спектакъл заедно", подчерта Асен Данков. 

Деян Лилич от Северна Македония има специално участие в спектакъла.

Постановката ще бъде включена в програмата на театрите в Плевен, Ниш и Арат.

"Всеки актьор ще говори със собствения си език. Да, ще бъде със субтитри, за да може да има още по-голяма разбираемост, но е хубаво, че ще чуем мелодията на всеки един. Това, което правим ние с нашата професия и театър винаги е да насочваме зрителя, най-близък ти е този, който е близо до теб. Най-близък ти е съседа ти и ти трябва да го разбереш, да го опознаеш, за да имаш повече гостоприемство и по този начин да станем по-добри. Да направим нещо така, както се прави без никакви спънки", допълни Васил Василев.

Повече можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Софийската опера с премиера на спектакъла "Адриана Лекуврьор"

В Софийската опера и балет утре - 29.11, предстои премиерата на спектакъла "Адриана Лекуврьор" от Франческо Чилея.  Постановката се посвещава на две оперни прими – Александрина Милчева и Райна Кабаиванска. Режисьор на спектакъла е Юлия Кръстева , която сподели пред БНР, че посланието, отправено чрез творбата е за вечността и силата на..

публикувано на 28.11.24 в 19:14
Участниците в концерта с музика на Юлия Ценова в Ню Шател

Музика на Юлия Ценова звуча в Швейцария

Българската композиторка Юлия Ценова беше почетена с два камерни концерта в Швейцария на 22 и 23 ноември - в градовете Сион и Ню Шател. И двете събития бяха изцяло с музика на авторката, която напусна този свят през 2010 г.  Юлия Ценова беше ярка личност - пианист, композитор, професор в Националната музикална академия "Проф. Панчо Владигеров" в..

публикувано на 28.11.24 в 18:46
Михаил Големинов (1956-2021)

Фестивалът "ТрансAрт" - мост между поколенията авангардисти

Спонтанна импровизация върху музикална графика или строга интерпретация на записан с ноти музикален текст – това са границите, в които се движи музиката, която ще прозвучи в петото издание на фестивала „ТрансAрт“ на „Ориндж фактори“. Трите събития са на 26, 27 и 29 ноември в различни културни пространства в София: залата на Националната музикална..

публикувано на 27.11.24 в 10:40
Йожен Йонеско

115 години от рождението на Йожен Йонеско

Днес - 26.11, се навършват  115 години от рождението на писателя Йожен Йонеско. Той е ненадминат представител на "театъра на абсурда".  "След  Втората световна война живеем във все по-атеистични времена. Обществото се потапя в една хедонистична среда. Театърът на абсурда отчита това. С него се занимава и драматургията на Йожен Йонеско", разказа..

публикувано на 26.11.24 в 13:04
Грегъри Магуайър

Авторът на "Злосторница" Грегъри Магуайър: Филмът по книгата възпламенява политическите й нюанси

Интересът на американския писател Грегъри Магуайър към света на "Магьосникът от Оз" се появява в детските му години. Спомня си с носталгия моментите, в които е гледал, заедно със семейството си, класиката от 1939 по романа на Лиман Франк Баум. Признава, че започва да си създава свои истории в тази вселена още след финалните надписи на..

публикувано на 25.11.24 в 21:00

Един живот не стига да се предвиди всичко

Росен Димитров е родом от Казанлък.Немска езикова гимназия завършва в Бургас, Висше военно училище в Шумен. По образование машинен инженер, по призвание - писател. Живее, твори и работи в Германия. Но широкият му дух не го оставя на мира и той задълбава в една трилогия - фентъзи: " Момичето от моите мечти", "Силата в теб", " Легендата..

публикувано на 25.11.24 в 19:34

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В седмото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Пренасяме ви в атмосферата на международния оперен конкурс “Николай Гяуров“ в Модена в разговор с един от членовете на журито – директорката на Варненската опера Даниела Димова - Специален гост: оперната..

обновено на 25.11.24 в 15:35