За пръв път чрез най-новата инициатива на Атлантическия клуб България ще се нареди сред пионерите в Европа.
Деца от България и Европа ще получат шанс да зададат въпрос към екипажа на Експедиция 65 чрез Международната космическа станция. В регламента на конкурса има и забранени теми, с които всеки участник трябва да се запознае.
На 26-ти юли между 17:00 и 19:00 часа ще може да се проведат разговорите с Meждународната космическа станция.
„Това е една изключителна възможност на децата да погледнат към звездите, към хората, които работят на космическите станции и да зададат своите уникални въпроси свързани с Космоса и Вселената“, на каза в „Хоризонт до обед“ доц. Милена Георгиева от Института по молекулярна биология към БАН.
"Това е 101 –та образователна инициатива на НАСА и ние чрез Космическата асоциация можем да го осигурим на българските деца“, поясни доц. Георгиева.
"Сред забранените въпроси са свързаните с пандемията, извънземни същества, религия и политика. Но всички изпратили своите въпроси ще получат от нас поощтрителни награди - като публикации в нашите журнали, защото ще бъдат избрани само част от въпросите", поясни още доц. Георгиева от БАН.
На МКС се провеждат се провеждат различни научни експерименти като значението на микрогравитацията върху стареенето, болестите, за опазването на околната среда, разработване на технолии за зелена енергия, каза още микробиологът.
Още по темата в звуковия файл.
"Събудих се с мисълта "Честит Евровден", така го усетих и много се вълнувах за това, което се случи вчера, защото знаем колко са усилията през годините на десетки различни организации и хора". Това отбеляза пред БНР Деян Василев , управител на Moitepari.bg: "Представих си Васил Левски с неговата мисъл, че можем да бъдем равни на всички..
"Ще се опитаме предварително да направим някакъв доклад или форма на доклад - страничка с няколко основни предложения, преди започването на бюджетния цикъл и приемането на бюджета. Ние нямаме право да го правим от гледна точка, че това е право на правителството и политиците, които управляват". Това обясни пред БНР Любомир Дацов , икономист, член на..
" Определено имаше по-голямо напрежение във вчерашната сесия на Европейската комисия". Това коментира Ангелина Пискова , кореспондент на БНР за евроинституциите: " Ако досега сме плували в сравнително спокойни води, вече те не са толкова . Не бих казала, че е толкова опасно, че да се удавиш, но определено трябва да се внимава повече . Някак..
"Примерът с Хърватия е много важен, защото по същото време, когато имаше инфлация след приемане на еврото в Хърватия, в съседна Унгария , където си остана флоринтът и не е прието еврото, имаше по-голяма инфлация , което означава, че тази инфлация към този момент е била не вследствие на това, че Хърватия е влязла в еврозоната, а на..
Днес и утре седмокласниците могат да подават документи за участие в първо класиране за прием в гимназиите . Преди три седмици се проведе Националното външно оценяване на учениците, а в края на миналата седмица Министерството на образованието и науката публикува обобщен анализ на резултатите. Съгласно изнесените данни тази година се забелязва леко..
Анета де ла Мар Икономова , дългогодишен преподавател в Университета Екстернадо де Колумбия в Богота, историк и международен анализатор на Латинска Америка, ще представи книгите "Грипната пандемия 1918 – 1920: исторически анализ от глобалното към локалното“ и "Трансгранични гледни точки между Колумбия и Венецуела: война, мобилност и териториалност“..
" Когато се случи нещо хубаво, политиците гледат да го присвоят , да обяснят, че те са причината за хубавото, което се е случило, така че можем да благодарим за членството в еврозоната на Борисов , който ни е завел в сърцето на Европа, както и на Пеевски . Те двамата са "бащите" на членството в еврозоната. Това е поне, което разбрахме от думите на..
Лято е. Слънцето не прощава – температурите в Силистра гонят 40 градуса. А пред Централната поща – опашки. Дълги, изнурителни, на жарещия..
Пазарджишката многопрофилна болница е предпочитано място за лекарите-специализанти , въпреки че работи в конкуренция с още 12 болници в града. В..
Българските лекари са желани в чужбина заради добрата си подготовка и солидните си знанията. В България има много за лекуване и една от..