Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Памет и забавление:

Мястото на стария хотел „Ислях хане“ в Русе ще приюти куклена сцена

Вече липсващата сграда на хотела е била обявена за паметник на културата, сега мястото е в бурени

Кукленият театър на русенци предлага съживяване на съседното историческо пространство
Снимка: БГНЕС

Преди 155 години в Русе отваря врати първият гранд хотел на българските земи – „Ислях хане". Той събира блясъка, лукса, романтиката и мечтите за модерния европейския живот на русенци.

Сградата на хотела е била обявена за паметник на културата, но ако днес преминете по улица „Княжеска“ в града, няма да я видите.

Преди век и половина гранд хотелът „Ислях хане“ започва да посреща гости от страната и чужбина, сред които търговци, политици, дипломати и кралски особи. В залите му елитът на града и държавата се събира за балове, вечеринки, театрални сценки, за романтично рандеву или бизнес среща.

В хрониките се пазят спомените за гости като Иван Вазов, проф. Иван Шишманов, Херник Сенкевич, сър Хенри Ървинг и много други.

Автентичната атмосфера на „Ислях хане“, запечатана върху ретро картичка

Комфортът и превъзходната гледка на „Ислях хане“ към Дунава са отбелязани във всички справочници и бележки на пътешествениците от онова време. Неговата сладкарница е родното място на тортата „Гараш“.

С победата на народната власт през 1944 г. сградата е изоставена и времето безпощадно я разрушава. Довършват я багерите по времето на кмета Димитър Калчев, но пък остава решението на Общинския съвет тя да бъде възстановена в предишния й вид.

Тъй като повече от 25 години това не се случва, съседите на терена имат идея за временна смяна на предназначението. Това са актьорите от Кукления театър, които от десетилетия обитават двореца на княз Александър Първи Батенберг.

Теменуга Хараланова показва мястото, където ще бъде сцената на открито   Снимка: Ася Пенчева

„Още когато станах директор преди 11 години, ме грабна това местенце, което в момента е буренясало и е развъдник на змии и всевъзможни твари. Изглежда безобразно. Дойде моментът, в който се осмелихме да го поискаме това място, за да можем да обособим средище за малгуганите – средище на радост е забавление“, разказва пред БНР директорката на Кукления театър Теменуга Хараланова.

Предстои среща с главния архитект на общината. Първо трябва да се случи разчистването на този терен, уточнява Хараланова.

„Оказа се, че отдолу все още са мазетата на „Ислях хане“.

Директорката на театъра смята, че обществеността ще подкрепи идеята за откритата сцена. Вече има запитвания за включване на доброволци.

„Стената отстрани към Кукления театър ще бъде изрисуван в 3D графити. Ще бъде много красиво, много приказно.“

Преди да започне работа по облагородяването на терена, ще трябва Министерството на културата да даде разрешение да се работи по мястото, което в регистрите е паметник на културата, без да има паметник.

Ако някога се появи инвеститор, който да възстанови сградата на гранд хотел „Ислях хане", куклениците просто ще премахнат временната си сцена и столчета за работилниците.

Кой ще спечели - паметта на Русе или децата - чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Да дариш яйцеклетки – даваш живот, но теб те няма

„Донорството е любов“ - това послание отправя гостът на „Любими празнични истории“ - Милена Златкова. Познавате я като част от екипа на "Тройка на разсъмване" по радио Витоша. Може би сте чували и за каузата й да запознава хората с възможностите да дарят частица от себе си за създаването на нов живот.  Тя е сред създателите на..

обновено на 06.01.25 в 15:37
Джорджана и Георги Иванов

Промени за служителите на Гранична полиция с премахването на граничната бариера между България и Румъния

На 1 януари България и Румъния станаха пълноправни членове на Шенгенското споразумение. Двете държави влязоха в ЕС още през 2007 година, но до 2023 г. не бяха приемани в шенгенската зона на европейските страни, премахнали граничния контрол помежду си. С премахването на граничната бариера между България и Румъния настъпиха промени както за..

публикувано на 05.01.25 в 07:30

"Хроники от стомана": Из света на хладното оръжие от Българското средновековие

Битките по време на Средновековието по българските земи са били не просто въпрос на чест и оцеляване, а и на преминал през вековете героизъм, който предизвиква възхищение и до днес. Част от този военен блясък може да се види в изложбата "Хроники от стомана", открита на 11 декември в Национален археологически институт с музей при Българската..

публикувано на 04.01.25 в 22:34
Божидар Искренов

Божидар Искренов разказа футболната си биография в "Без обувки"

Бившият футболист на "Левски" и на ЦСКА Божидар Искренов разказа живота си във футбола в книга .    "Дъщеря ми настоя, че е станало време за това, а иначе идеята е стара",  разказа бившият национал, известен с прозвищата Гибона и Радостта на народа, който в последните години живее в САЩ, където кара такси, и в Канада, където продава..

публикувано на 03.01.25 в 17:32
Кристина Константинова и Мария Дончева

Във Враца отвори първата по рода си у нас кафе-книжарница с кауза

Наскоро във Враца отвори врати първата по рода си у нас кафе-книжарница с кауза . Там има над 20 хиляди заглавия - както нови, така и антикварни книги. От тяхната продажба и от поръчките на топли напитки се събират средства в подкрепа на деца и младежи с редки генетични и онкологични заболявания . Необикновената книжарница работи и за други..

публикувано на 03.01.25 в 11:34

На разходка из дигиталния близнак на базиликата "Св. Петър"

" Базиликата е като звездното небе в лятна нощ : оставате пленени от нейния блясък и великолепие. Рискува обаче да бъде ням свидетел на "безкрайната красота", ако интелектът не е обогатен със знания, а поривът на сърцето не е подхранен от духовен опит ", казва кардинал Мауро Гамбети , архиерей на базиликата и викарий на папата за..

публикувано на 02.01.25 в 13:38

За шоколада - с любов...

Ник Борисов се занимава с шоколатиерство от 12-годишен. Сега е на 14. Натрупал е вече почти тригодишен опит в изработването на шоколадови скулптури. Всичко, което знае за шоколада, дължи на шеф Ради Стамболов . От него е научил най-напред как да прави шоколадови бонбони. В момента учи графичен дизайн и смята, че това ще му помогне в..

публикувано на 02.01.25 в 11:05