Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Снежина Динева: Няма готов доклад на Сметната палата за „Напоителни системи“

Доскорошният директор на дружеството посочи, че са орязани над 30% от парите за проекти в Плана за възстановяване

Снимка: БГНЕС

В създалата се патова ситуация с „Напоителни системи“ отговорността за блокиране на дружеството ще я носи единствено министърът. Това заяви пред БНР досегашният председател на Съвета на директорите на дружеството Снежина Динева, която отрича обвиненията и се заканва да съди министъра на земеделието проф. Христо Бозуков.  

Според Динева освободени за злоупотреби от предишното ръководство лица са подавали сигнали до сегашния служебен министър Христо Бозуков.

„Отговорността на министъра и на цялата администрация беше да се проверят тези твърдения, да се видят фактите и доказателствата. Според мен е редно да се изслуша и другата страна.“

Пресконференцията, която беше дадена от министъра, беше поредният опит да се прехвърли отговорността, която носи той и назначените от него назначени хора. Наистина към момента дружеството е блокирано, това е вследствие на незаконосъобразните действия по освобождаване на Управителния съвет. Не беше спазен Законът за публичните предприятия“, коментира Снежина Динева в предаването „Преди всички“.

Тя поясни, че Сметната палата е направила одит в дружеството за двугодишен период, но все още няма готов доклад, от което следва, че твърденията на министър Бозуков неотдавна в ефира на БНР са „голословни“.

„Имам отговор, официален, от Сметна палата, че такъв доклад все още не е изготвен.“

Динева допълни, че „за щастие“ докладът ще бъде публичен на сайта на Сметната палата.

Във вътрешния одит за оптимизиране на работата на дружеството има само 3 препоръки и „няма никакви от тези изнесени от министъра санкции или нарушения, които да са описани“, подчерта още Снежина Динева.

Относно огласената информация за превеждани пари между различни клонове на компанията, без да бъде уведомявано централното ръководство, Динева уточни, че след нейното освобождаване „някои от клоновете са превели на друг клон по вътрешни разчети задължения“.

Управителите на клоновете имат право по Правилника за дейността на „Напоителни системи“, когато е налице заплаха от запориране на сметки на дружеството и завеждане на изпълнителни дела от външни контрагенти, на които се дължат средства, да преведат суми по вътрешни разчети и това не е прецедент, изтъкна Снежина Динева. 

Запитана има ли информация, че се намалява делът на средствата за „Напоителни системи“ в Плана за възстановяване, Снежина Динева отбеляза:

Над 30% са орязани по искане на министъра на земеделието от новия назначен УС на „Напоителни системи“. Управителите на клонове са потвърдили, че искат да останат обекти, които са в проекта на „Напоителни системи“. Този проект беше изработен от мен и моя екип в рамките на 1 година време и беше съгласуван с Европейската комисия. Той вече „светеше“ в зелено.“

Динева попита ако сега се случи някакво бедствено положение кой ще носи отговорността.
 
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Биршен Ибрямова

Биршен Ибрямова: С това няма да се приключи, до изборите има още 20 дни

Ще продължа моята гладна стачка до освобождаването на съпруга ми. Ще го правя до тогава, докато ми стигат физическите сили. Това заяви пред БНР съпругата на независимия депутат Джейхан Ибрямов – Биршен. Кандидат-депутатът е задържан за 72 часа под стража, след като снеха имунитета му. От становището, с което председателят на парламента Рая..

публикувано на 04.10.24 в 10:01

Арести при спецоперация на полицията в Горна Оряховица

Полицията в Горна Оряховица задържа четирима души за кражби при специализирана полицейска операция тази сутрин срещу конвенционалната престъпност и срещу купуването на гласове за изборите. Започна и така нареченото "профилактиране" на криминалния контингент, за който на предишни избори е имало сигнали за изборна търговия. Кварталите..

публикувано на 04.10.24 в 09:58
Българският културно - информационен център в Босилеград

Годишнина от откриването на Културно-информационния център в Босилеград

Годишнината от откриването на Културно-информационния център на сънародниците ни в Западните покрайнини ще бъде отбелязана в Босилеград. По този повод е подготвен музикално-поетичен спектакъл "С България в сърцето“, който ще се състои от 18 часа местно време в салона на центъра. Ще гостува група от София и СГО и Кюстендил. През далечната..

публикувано на 04.10.24 в 09:57
Доц. Аделин Иванов

Доц. Аделин Иванов за деформациите на краката от неудобните обувки

Есента е времето, когато сменяме обувките, за да се предпазим от студа и дъжда. Много често в името на модата и красотата правим и компромис с това, което носим на краката си.  Неудобните и неподходящи за нас обувки могат да причинят не само временно неудобство, а и сериозни деформации в областта на ходилото.  За кокалчетата на краката..

публикувано на 04.10.24 в 09:47
Мила Минева

Мила Минева: Малко партии говорят съдържателно, още по-малко - за бъдещето

Много малко от партиите говорят съдържателно, а още по-малко от тях говорят за бъдещето . В момента, в който започнем да се занимаваме с проблемите, които хората имат, които искат да чуят, адресирани от политиците, тогава може би ще имаме и мобилизация за гласуване. Това коментира пред БНР Мила Минева – преподавател в Катедра "Социология"..

публикувано на 04.10.24 в 09:24
Джейхан Ибрямов

Адвокат за случая "Ибрямов": Възникват съмнения за политическа репресия

"Всяка злоупотреба е опасна. Особено опасна е злоупотребата с наказателното право , защото това е най-тежката форма на държавна репресия. Особено опасен е политическият популизъм в опит да се отговори на обществените очаквания за размерите на наказанията ." Това каза пред БНР адвокат Силвия Петкова, която ще говори за употребата на..

публикувано на 04.10.24 в 09:16
(18 август 1983 г.) Хеликоптер МИ-8 дневно налива около 100 тона бетон на най-високите носещи греди на виадукта

50 години от първата копка на АМ "Хемус"

На 4 октомври 1974 г. започва строителството на АМ „Хемус“. Първа копка прави председателят на Държавния съвет и първи секретар на ЦК на БКП Тодор Живков край село Яна (Софийско). Това е и ден първи изобщо от началото на изграждането на автомагистрални пътища в България. Началото на същинското строителство е предшествано от три години предварителни..

публикувано на 04.10.24 в 08:53