Хората, чиито домове за втори път пострадаха от дъжда в рамките на две години, и то на една и съща дата – 26 юни 2019-а и 2021 г., коментират, че след първото наводнение и последвалия ремонт не са направени достатъчно дъждоприемни шахти, а тези които са останали, не работят нормално.
След наводнението комисия от община Котел започна да описва щетите в пострадалите домове. Днес ще бъдат обходени и последните къщи, съобщи заместник-кметът Шериф Кованджъ.
„Наистина има доста наводнени къщи. Част от тях нямат чак такива щети и те не предявяват такива претенции, но има около 50-60, където има нанесени щети.“
Общината може да се справи със ситуацията, смята Кованджъ. Предстои щетите да се остойностят и вероятно да се предложи изменение на местния бюджет, за да бъде гласувана сума за подпомагане на пострадалите, допълни заместник-кметът.
Много от къщите са разположени в ниската част на града, а някои са направо в дерето, на метри от реката. Когато тя придойде, залива дворовете и част от домовете. Когато и улицата се превърне в река, опасността за живеещите там се увеличава.
„Имаше съмнение, че канализационната мрежа е запушена. Това не е така – преди 15-20 дена поканихме старозагорска фирма, която направи оглед, беше почистена канализационната мрежа“, увери Шериф Кованджъ.
По думите му канализационната мрежа просто не може да поеме „новите количества, които се появяват, а те на какво се дължат, вече трябва да се направят анализи“.
В деня на наводнението и кметът Коста Каранашев потвърди, че част от къщите около реката са незаконни. Според него проблемът на една от улиците - „Иглика“, е дере в извънурбанизираната територия, което трябва да се почисти, да се канализира и да се направи нова отводнителна система до реката.
„Това ще бъде от порядъка на 600-700 метра тръбен път, шахти, утайници, решетки, канализация, подпорни стени – обекти, които не са във възможностите на една община с мащабите на Котел“, коментира Каранашев.
Според живеещи на пострадалата улица „Иглика“, има проблеми с канализацията и там е разковничето за справяне с проблема, за да няма следващо наводнение.
„Шахтите са запушени. Асфалтът е направен върху шахтите. Това е от предния път, когато се случи, го асфалтираха и върху шахтите.“
„Нещо не са почистили. Само казват, че е почистено. Тази тръба върви точно тук, под асфалта, дето трябва да е чистена и се влива покрай тая улица, и влиза в реката, но тя е задръстена.“
„Никой не мина да дезинфекцира, никой. Туй всичкото е холера. Няма на кого да се оплачем.“
След трагедията хората обикновено се обединяват. Таня Христова от организацията „Амалипе“, заяви готовност да помогне на пострадалите. Напълно сме наясно, че само с държавна подкрепа няма как да се случат нещата, коментира тя.
Хората продължават да почистват къщите си и да ги правят отново годни за живеене, но страхът, че когато отново завали, ще се наводнят, остава. А най-големият им страх е, че това може да стане вечерта, когато водата ще дойде в леглата им.
В звуковия файл чуйте каква е атмосферата в наводнените райони.
Община Котел обяви частично бедствено положение, след като тази сутрин в района паднаха близо 60 литра дъжд на квадратен метър и наводниха улици, къщи и мазета в ниската част на града и село Тича. В общинския център са наводнени 20 къщи, а в село Тича..
Непочистен канал на „Напоителни системи“ е причинил приливната вълна, която нанесе сериозни щети в Долна Оряховица и селата Правда и Писарево , заявиха от Община Горна Оряховица. Оценката на щетите продължава, в района остава в сила обявеното..
150-годишната църква "Св. Николай Чудотворец" в смолянското село Арда се ремонтира изцяло с дарения. На Никулден там ще отбележат тържествено годишнината от първата служба в храма. "Решихме да не се затрие тая реликва . Хората имат голяма..
От 5 години в Чикаго работи Български клуб по волейбол. Боян Петев, Стоян Славов и Симеон Младенов са основателите и собствениците на Българска волейболна академия във ветровития град. В 58-ми епизод на рубриката "Америка - илюзии и реалности"..
65 дарители са предоставили на Регионалния исторически музей във Велико Търново през последната година около 250 предмета от античността и Късножелязната епоха до наши дни . Сред тях са родословно дърво на Васил Левски , колекцията от 120 медала,..
Гоблен на светите братя Кирил и Методий подари на Клисурския манастир бившата учителка от Берковица Тотка Георгиева. 37 години Тотка Георгиева е била учителка. От дълго време тя се занимава с изработката на гоблени, които бе подредила в изложба в..
Българският патриарх Даниил отслужи Патриаршеска литургия в столичния храм "Света Неделя", където бяха изнесени за поклонение мощите на сръбския крал Стефан Милутин. Стефан Милутин e сред най-тачените сръбски владетели, царувал 45 години ( от 1275..
Нестинарството е една от традициите, с която ние изключително много се гордеем. През 2009 г. ритуалът е включен в Списъка на ЮНЕСКО за нематериалното културно наследство и в Националната представителна листа на нематериалното културно наследство..
В Рубриката "Горещи сърца" ви срещаме със свещеника от благоевградския храм "Въведение Богородично" отец Андон Шавулев . Неговата проповед излиза от стандартите на църковните книги , за да влезе в душата на човека, потърсил общение с..
"Не може да не се гордеем, че ние сме тези, които водим едни нации на Антарктида". Това заяви пред БНР председателят на Българския антарктически..
Непрекъснато трябва да се говори за психичното здраве. Това обясни пред БНР Албена Дробачка, ръководител на къща "Скрити лайкове". Пространството..
Мениджър на хотел в село Кранево обсипал с шамари и юмруци деца - футболисти от Силистра, защото играели на гоненица по етажите . Така завършва..