Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Котел след наводнението - римейк на щетите и на причините

Снимка: Стоян Радев

Количествата валежи са основната причина за наводнените улици в ниската част на Котел, смятат от общината. Според местните управници 60-те литра на квадратен метър са затруднили канализацията и затова водата е тръгнала по улиците. 

Хората, чиито домове за втори път пострадаха от дъжда в рамките на две години, и то на една и съща дата – 26 юни 2019-а и 2021 г., коментират, че след първото наводнение и последвалия ремонт не са направени достатъчно дъждоприемни шахти, а тези които са останали, не работят нормално.

След наводнението комисия от община Котел започна да описва щетите в пострадалите домове. Днес ще бъдат обходени и последните къщи, съобщи заместник-кметът Шериф Кованджъ.  

„Наистина има доста наводнени къщи. Част от тях нямат чак такива щети и те не предявяват такива претенции, но има около 50-60, където има нанесени щети.“

Общината може да се справи със ситуацията, смята Кованджъ. Предстои щетите да се остойностят и вероятно да се предложи изменение на местния бюджет, за да бъде гласувана сума за подпомагане на пострадалите, допълни заместник-кметът.  

Много от къщите са разположени в ниската част на града, а някои са направо в дерето, на метри от реката. Когато тя придойде, залива дворовете и част от домовете. Когато и улицата се превърне в река, опасността за живеещите там се увеличава.

„Имаше съмнение, че канализационната мрежа е запушена. Това не е така – преди 15-20 дена поканихме старозагорска фирма, която направи оглед, беше почистена канализационната мрежа“, увери Шериф Кованджъ.

По думите му канализационната мрежа просто не може да поеме „новите количества, които се появяват, а те на какво се дължат, вече трябва да се направят анализи“.

В деня на наводнението и кметът Коста Каранашев потвърди, че част от къщите около реката са незаконни. Според него проблемът на една от улиците - „Иглика“, е дере в извънурбанизираната територия, което трябва да се почисти, да се канализира и да се направи нова отводнителна система до реката.

„Това ще бъде от порядъка на 600-700 метра тръбен път, шахти, утайници, решетки, канализация, подпорни стени – обекти, които не са във възможностите на една община с мащабите на Котел“, коментира Каранашев.  

Според живеещи на пострадалата улица „Иглика“, има проблеми с канализацията и там е разковничето за справяне с проблема, за да няма следващо наводнение.  

Шахтите са запушени. Асфалтът е направен върху шахтите. Това е от предния път, когато се случи, го асфалтираха и върху шахтите.“

„Нещо не са почистили. Само казват, че е почистено. Тази тръба върви точно тук, под асфалта, дето трябва да е чистена и се влива покрай тая улица, и влиза в реката, но тя е задръстена.“

„Никой не мина да дезинфекцира, никой. Туй всичкото е холера. Няма на кого да се оплачем.“

След трагедията хората обикновено се обединяват. Таня Христова от организацията „Амалипе“, заяви готовност да помогне на пострадалите. Напълно сме наясно, че само с държавна подкрепа няма как да се случат нещата, коментира тя.  

Хората продължават да почистват къщите си и да ги правят отново годни за живеене, но страхът, че когато отново завали, ще се наводнят, остава. А най-големият им страх е, че това може да стане вечерта, когато водата ще дойде в леглата им.  

В звуковия файл чуйте каква е атмосферата в наводнените райони.


Снимки: Стоян Радев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Свързани новини

Община Котел обяви частично бедствено положение след поройния дъжд

Община Котел обяви частично бедствено положение, след като тази сутрин в района паднаха близо 60 литра дъжд на квадратен метър и наводниха улици, къщи и мазета в ниската част на града и село Тича. В общинския център са наводнени 20 къщи, а в село Тича..

обновено на 26.06.21 в 18:22

Непочистен канал довел до бедствието в Горнооряховско

Непочистен канал на „Напоителни системи“ е причинил приливната вълна, която нанесе сериозни щети в Долна Оряховица и селата Правда и Писарево , заявиха от Община Горна Оряховица. Оценката на щетите продължава, в района остава в сила обявеното..

обновено на 28.06.21 в 13:54
ВИЖТЕ ОЩЕ
проф. Бетани Хюз

Проф. Бетани Хюз: България е много специално място

В посолството на България в Лондон професор Бетани Хюз представи откъси от новата си серия по BBC - Wonders of Bulgaria – "Съкровищата на България". Проф. Бетани Хюз е автор на два епизода "Съкровищата на България" от документалната поредица..

публикувано на 28.11.24 в 11:35

Набират средства за 2 асансьора за достъп на хора с двигателни нарушения до водна среда

На 3 декември над 100 държави ще отбележат Щедрия вторник, празник на дарителството и доброволчеството. България ще се включи в инициативата за седми път. Официален партньор на глобалното движение у нас е Фондация „BCause“. Тази година в..

публикувано на 27.11.24 в 11:24
Проф. д-р Людмил Вагалински

Проф. д-р Людмил Вагалински за Хераклея Синтика

Проф. д-р Людмил Вагалински е ръководител на разкопките на Хераклея Синтика от Националния археологически институт с музей към БАН. Хераклея Синтика се намира в долината на река Струма, на около 2 км северозападно от град Рупите и на около 10 км..

публикувано на 26.11.24 в 16:51

Разплетоха загадката чия е една от статуите, открити в Хераклея Синтика

Кой е изобразен на великолепната и много добре запазена първа статуя , открита това лято в античния град Хераклея Синтика? Има ли връзка между нея и втората скулптура, която тепърва ще се реставрира и все още се проучва?  Четири месеца след..

публикувано на 26.11.24 в 09:15

Сатиричният театър дигитализира фотоархива си, за да опази спомена за поколения творци

От грижа за паметта – така Калин Сърменов, директор на Сатиричния театър "Алеко Константинов", мотивира решението снимките от хиляди постановки да бъдат сканирани във възможно най-високо качество, възстановени и показани . Това са образите..

публикувано на 24.11.24 в 14:58
Бойко Чавдаров

Бойко Чавдаров - гражданин на света

Бойко Чавдаров е гост в рубриката "Америка- илюзии и реалности ". От България през Япония и Канада до Америка. С мечта да се завърне отново в Родината! "Имаше период ,когато  ако ме попитат какъв съм, беше ми трудно да отговоря. Живеейки на 3..

публикувано на 21.11.24 в 17:57
LOFAR е най-големият радиотелескоп, работещ на най-ниските честоти, които могат да се регистрират от Земята.

Как се прави космическа наука с лопати…

Изложбата, посветена на 70 години от създаването на Европейската лаборатория по физика на елементарните частици и 25 години от членството на България в научна организация, отваря врати днес. Домакин е Физическият факултет на Софийския университет...

публикувано на 21.11.24 в 11:40