Хората, чиито домове за втори път пострадаха от дъжда в рамките на две години, и то на една и съща дата – 26 юни 2019-а и 2021 г., коментират, че след първото наводнение и последвалия ремонт не са направени достатъчно дъждоприемни шахти, а тези които са останали, не работят нормално.
След наводнението комисия от община Котел започна да описва щетите в пострадалите домове. Днес ще бъдат обходени и последните къщи, съобщи заместник-кметът Шериф Кованджъ.
„Наистина има доста наводнени къщи. Част от тях нямат чак такива щети и те не предявяват такива претенции, но има около 50-60, където има нанесени щети.“
Общината може да се справи със ситуацията, смята Кованджъ. Предстои щетите да се остойностят и вероятно да се предложи изменение на местния бюджет, за да бъде гласувана сума за подпомагане на пострадалите, допълни заместник-кметът.
Много от къщите са разположени в ниската част на града, а някои са направо в дерето, на метри от реката. Когато тя придойде, залива дворовете и част от домовете. Когато и улицата се превърне в река, опасността за живеещите там се увеличава.
„Имаше съмнение, че канализационната мрежа е запушена. Това не е така – преди 15-20 дена поканихме старозагорска фирма, която направи оглед, беше почистена канализационната мрежа“, увери Шериф Кованджъ.
По думите му канализационната мрежа просто не може да поеме „новите количества, които се появяват, а те на какво се дължат, вече трябва да се направят анализи“.
В деня на наводнението и кметът Коста Каранашев потвърди, че част от къщите около реката са незаконни. Според него проблемът на една от улиците - „Иглика“, е дере в извънурбанизираната територия, което трябва да се почисти, да се канализира и да се направи нова отводнителна система до реката.
„Това ще бъде от порядъка на 600-700 метра тръбен път, шахти, утайници, решетки, канализация, подпорни стени – обекти, които не са във възможностите на една община с мащабите на Котел“, коментира Каранашев.
Според живеещи на пострадалата улица „Иглика“, има проблеми с канализацията и там е разковничето за справяне с проблема, за да няма следващо наводнение.
„Шахтите са запушени. Асфалтът е направен върху шахтите. Това е от предния път, когато се случи, го асфалтираха и върху шахтите.“
„Нещо не са почистили. Само казват, че е почистено. Тази тръба върви точно тук, под асфалта, дето трябва да е чистена и се влива покрай тая улица, и влиза в реката, но тя е задръстена.“
„Никой не мина да дезинфекцира, никой. Туй всичкото е холера. Няма на кого да се оплачем.“
След трагедията хората обикновено се обединяват. Таня Христова от организацията „Амалипе“, заяви готовност да помогне на пострадалите. Напълно сме наясно, че само с държавна подкрепа няма как да се случат нещата, коментира тя.
Хората продължават да почистват къщите си и да ги правят отново годни за живеене, но страхът, че когато отново завали, ще се наводнят, остава. А най-големият им страх е, че това може да стане вечерта, когато водата ще дойде в леглата им.
В звуковия файл чуйте каква е атмосферата в наводнените райони.
Община Котел обяви частично бедствено положение, след като тази сутрин в района паднаха близо 60 литра дъжд на квадратен метър и наводниха улици, къщи и мазета в ниската част на града и село Тича. В общинския център са наводнени 20 къщи, а в село Тича..
Непочистен канал на „Напоителни системи“ е причинил приливната вълна, която нанесе сериозни щети в Долна Оряховица и селата Правда и Писарево , заявиха от Община Горна Оряховица. Оценката на щетите продължава, в района остава в сила обявеното..
В посолството на България в Лондон професор Бетани Хюз представи откъси от новата си серия по BBC - Wonders of Bulgaria – "Съкровищата на България". Проф. Бетани Хюз е автор на два епизода "Съкровищата на България" от документалната поредица..
На 3 декември над 100 държави ще отбележат Щедрия вторник, празник на дарителството и доброволчеството. България ще се включи в инициативата за седми път. Официален партньор на глобалното движение у нас е Фондация „BCause“. Тази година в..
Проф. д-р Людмил Вагалински е ръководител на разкопките на Хераклея Синтика от Националния археологически институт с музей към БАН. Хераклея Синтика се намира в долината на река Струма, на около 2 км северозападно от град Рупите и на около 10 км..
Кой е изобразен на великолепната и много добре запазена първа статуя , открита това лято в античния град Хераклея Синтика? Има ли връзка между нея и втората скулптура, която тепърва ще се реставрира и все още се проучва? Четири месеца след..
От грижа за паметта – така Калин Сърменов, директор на Сатиричния театър "Алеко Константинов", мотивира решението снимките от хиляди постановки да бъдат сканирани във възможно най-високо качество, възстановени и показани . Това са образите..
Бойко Чавдаров е гост в рубриката "Америка- илюзии и реалности ". От България през Япония и Канада до Америка. С мечта да се завърне отново в Родината! "Имаше период ,когато ако ме попитат какъв съм, беше ми трудно да отговоря. Живеейки на 3..
Изложбата, посветена на 70 години от създаването на Европейската лаборатория по физика на елементарните частици и 25 години от членството на България в научна организация, отваря врати днес. Домакин е Физическият факултет на Софийския университет...
В Плевен откриват Празника на пчелните продукти. Пчелари от областта ще предложат в специалните шатри пред зала "Катя Попова" мед, пчелни продукти,..
" Ако приемем, че съдебната система е един камион с ябълки, в него има едно буре гнили ябълки - хора, податливи на корупция, които се ползват от..
В посолството на България в Лондон професор Бетани Хюз представи откъси от новата си серия по BBC - Wonders of Bulgaria – "Съкровищата на България"...