Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Д-р Тея Александрова: В новата Наредба няма ясна организация по провеждането на конкурсите за специализантите

Снимката е илюстративна
Снимка: БГНЕС

„Най-съществената промяна в документа е предложението да отпаднат трите години задължителна работа на младия лекар да работи в България, ако е специализирал по държавна поръчка“, коментира в предаването „Преди всички“ д-р Тея Александрова-Илиева от Сдружението на младите лекари към Столичната лекарска колегия на БЛС относно предложения от Министерството на здравеопазването за обществено обсъждане проект на наредба за специализация на младите лекари.

„Тази предложена промяна засяга само местата, финансирани от държавата. Към момента всяко лечебно заведение си има собствена политика по отношение на договорите със специализантите, които обучава. В някои случаи те са задължени за работят в болницата от една до пет години по договор. Това показва какво е отношението към специализантския труд и че ние трябва да получаваме заплатите си под определени условия“, поясни д-р Илиева.

По думите й в столицата не е популярна идеята да учиш по такава държавна поръчка заради условието да работиш три години и възможността за разпределение, където държавата реши.

„Освен това в новата Наредба не е предложено решение за стройна организация по кандидатстването и провеждането на конкурсите за специализантите. Те се провеждат по всяко време на годината и се създава хаос и липса на прозрачност, което за един мллад лекар е плащешо и фактор за заминаването му чужбина", смята д-р Илиева.

В промените се предлага местата за специализация, финансирани от държавата, да се утвръждават два пъти в годината:

"Да, обаче според нашата организация тези промени са промени, но не точно, защото засягат една много малка група от хора. Затова сега ние очакваме да се създаде една работна група, в която да участват и от Сдружението на младите лекари към Столичната лекарска колегия, за да се създаде универсална организация за провеждането на тези конкурси, зачисляването за специалност, както и качественото обучение на младите кадри", посочи д-р Илиева.

Според нея това, че се дава възможност на РЗИ да обявяват местата за специализанти, е добра стъпка, защото е опит да се разпределят правилно кадрите, но трябва да се намерят и механизмите, които да стимулират дефицитните специалности.

Още по темата в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

13 пожара са гасили в Сливен снощи, на гара Чумерна са изгорели изоставени сгради

Тринадесет пожара са гасили огнеборците в Сливен и областта снощи, съобщи кметът на Сливен Стефан Радев в профилът си в социалните мрежи. Един от големите пожари извън Сливен бе на гара Чумерна в община Твърдица. Огънят е локализиран, каза за БНР кметът Мария Гвоздейкова. Според нея огънят е унищожил тревни площи и изоставени сгради. 'Бивш..

обновено на 10.07.25 в 02:58
Снимката е илюстративна

Няма опасност за населените места в района на пожара в Стралджа

Няма опасност за населените места в района на пожара в община Стралджа, обяви областният управител на Ямбол Николай Костадинов. Заради силните пориви на вятъра се затруднява гасенето. Общо девет екипа от Ямбол и община Средец участват в гасенето на пожарите: "Няма опасност за населените места, но пожарът е изключително динамичен  предвид..

публикувано на 10.07.25 в 02:10
Снимката е илюстративна

10 вили изгоряха в бургаското село Изворище

10  вили, част от тях изоставени и необитаеми, изгоряха при пожар във вилната зона "Каптажа" на бургаското село Изворище. Близо 4 часа продължи борбата с огнената стихия, която обхвана около 100 декара площ. В момента пожарът е локализиран и няма опасност отново да се разгори. Основна сред версиите за пожара е човешка небрежност.  100 декара..

публикувано на 10.07.25 в 00:45

Няколко пожара избухнаха в Сливенска област

Няколко пожара избухнаха в Сливенска област. Един от най-големите бе във вилна зона. Там изгоряха вили и стопански постройки, но засега не ясен точният им брой. Няма пострадали. Силният вятър, чиито пориви достигнаха над 20 метра в секунда допълнително усложни обстановката, но  гражданите на Сливен бяха предупредени за опасното време чрез системата..

публикувано на 10.07.25 в 00:40
Снимката е илюстративна

20 души бяха евакуирани заради пожар от вилната зона край пловдивското село Песнопой

20 души бяха евакуирани от вилната зона "Отдих" край пловдивското село Песнопой след възникналия голям пожар в района, обхванал и горския масив.  Няма пострадали. Изгорели са над 15 вили и помощни постройки. Областният управител на Пловдив Христина Янчева задейства националната система за ранно предупреждение Бг-Алърт.  Директорът на..

публикувано на 10.07.25 в 00:30
Глаевн комисар Александър Джартов

Ал. Джартов: Около 600 пожарникари се борят с пламъците на терен

Директорът на Главна дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението" главен комисар Александър Джартов, който дойде на място в пловдивското село Песнопой, сподели пред журналисти, че около 600 пожарникари са на терен в битка с пламъците, обхванали страната. Заради пожара край Песнопой задействаха Bg-Alert "След 16:00 ч. започва..

публикувано на 09.07.25 в 22:14

Протест и пред сградата на КПК в София заради ареста на варненския кмет

Десетки хора се събраха на протест тази вечер пред сградата на Комисията за противодействие на корупцията в столицата. Хората изразиха недоволството си от действията на институцията, свързани с ареста на варненския кмет Благомир Коцев.  Някои хора носеха плакати с  надписи, описващи комисията като "бухалка" на управляващите. Част от тях недоволните..

публикувано на 09.07.25 в 22:00