Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ще ни стигат ли финансите след увеличението на тока и парното

Снимка: Pixabay

„Дали ще ни стигат финансите след увеличението на тока и парното, зависи от потреблението на хората, не случайно цените за бита се регулират от първи юли, защото сметките тогава са по-ниски и има време хората да свикнат с новите повишения на парното или електроенергията“, коментира в „Хоризонт до обед“ Васил Караиванов, преподавател в Софийския университет, катедра „Икономика“ за това какъв ще бъде ефектът върху домакинствата от очакваната по-висока цена на електроенергията от 1 юли.

„Ако погледнете в България разходите за комунални услуги на едно домакинство са около 15 на сто, тоест една седма от всичките разходи. Така че прекият ефект от повишаването на цените на тока няма да засегне директно и силно семейният бюджет. Защо потреблението на ток на домакинство е средно 5 до 10 на сто от разходите. И повишението с 3,4,5 на сто на еленергията не би следвало силно да засегне семейния бюджет.

Тук обаче има и непряк ефект, защото всички услуги и продукти са обвързани и зависими от цената на енергийните източници и това ще повиши и техните цени“, поясни още Караиванов.

А как Испания се справя със скока в цените на тока, провокирал социално недоволство.

На 1 юни в Испания влезе в сила нова цена на електроенергията при която размера на сметката зависи в по-голяма степен от това кога е направено потреблението, а не толкова от това колко голямо е самото потребление. Според Националната комисия за пазари и конкуренция (CNMC) целта е потребителите да оптимизират сметката си и в същото време да избягват натоварването на мрежата, като изместват потреблението от пиковите часове към по-нетрадиционните и по този начин намаляват разходите за поддръжката на електропреносната система и допринасят за декарбонизацията на икономиката. Домакинствата в Испания още свикват с новите формули за изчисляване на новата цена на електроенергия и променените компоненти за изчисляване.

Още по темата в звуковите файлове. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

СЗО: Хората все още не усещат колко е спешна ситуацията с резистентните микроби

Губим способността си да лекуваме дори най-често разпространените инфекции, както и да извършваме животоспасяващи операции вследствие на антимикробната резистентност. Това заяви в интервю за „Хоризонт“ доктор Филип Матю от Световната здравна организация. Раждане, трансплантация на органи и дори вадене на зъб могат да се превърнат в опасни и..

обновено на 21.11.24 в 15:00

Политическата нестабилност пречи на приемането на Националната програма за антимикробна резистентност

Постоянната смяна на правителства в България пречи на приемането на национална програма за борба с антимикробната резистентност. Това заяви за „Хоризонт“ доцент Иван Иванов от Националния център по заразни и паразитни болести.  При прекомерната употреба на антибиотици микроорганизмите спират да се влияят от лечение с лекарства, като по данни на..

обновено на 20.11.24 в 21:51

Скъсана ли е връзка между цивилизационния и технологичния напредък?

" Съществуването е винаги някакъв парадокс, който трудно можем да си обясним . Появяваме се от нищото и целият ни жовот е пътуване към нищото...За хората, които са "подпрени" на вярата светът може би да изглежда по-различен, но безспорно е, че има една територия на непознаваемото , която каквато и наука да го заобикаля, каквито и открития да..

публикувано на 20.11.24 в 17:34

Столичен ресторантьор: Има протекции и чадър за част от бранша

" Има странна симбиоза между част от регулаторните и контролиращите органи и част от ресторантьорския бранш ", изказа мнение пред БНР Дарин Стойков, който е собственик на заведение в София. Той допуска, че има данъчни протекции и политически чадър за част от бранша . Според него обаче протекциите не свършват в контролния орган, а..

публикувано на 20.11.24 в 15:32

Все още всяко трето дете у нас живее в риск от бедност и социално изключване

" България е поела в една не много добра посока. Все още всяко трето дете в България живее в риск от бедност и от социално изключване , което автоматично го лишава от всички възможности, които биха му позволили да развие пълния си потенциал". Това заяви пред БНР Боряна Гидикова – директор "Комуникации" в УНИЦЕФ-България. На днешния..

публикувано на 20.11.24 в 11:51

Търговията с домашни любимци - бизнес за милиони

Международната организация за защита на животните "Четири лапи" съобщи, че 80% от кучетата, които се продават на пазара в Европа, не могат да бъдат проследени до проверени и легални източници . Това на практика означава, че няма информация каква е историята на животното и в какви условия е родено и отглеждано до продажбата. Оказва се, че..

публикувано на 20.11.24 в 09:41

Увеличават се участниците в движението "100-те национални обекта"

Преди дни в София се състоя церемонията по награждаване на печелившите участници в Националното движение "Опознай България - 100 национални туристически обекта" . В списъка на годишната игра с награди участваха общо 2468 притежатели на отличия.  Тази година участниците в движението се увеличават с около 50 000, а от създаването му през 1966 г...

публикувано на 19.11.24 в 12:13