Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Петропавловският събор се проведе на поляните край манастира „Св. св. Петър и Павел“

Националния Петропавловски събор през 2019 година
Снимка: Здравка Маслянкова

Поляните край манастира „Св. св. Петър и Павел“ до Лясковец бяха огласени от песните и хората на стотици пазители на българския фолклор и традиции. Близо 1700 изпълнители се включиха в двудневното издание на националния Петропавловски събор, който се проведе за 16-и път. 

През 1993 г. общините Велико Търново, Горна Оряховица и Лясковец поставят началото на Петропавловския събор на народното творчество с участието на фолклорни колективи от областта. До 1995 г. съборът се провежда ежегодно, а две години след това Петропавловският събор става национален и се провежда на всеки две години в навечерието на Петровден в околностите на манастира „Св. св. Петър и Павел“ край Лясковец.

Този събор със сигурност допринася за културния обмен между съставите и специалистите в областта са го определили като „Малката Копривщица“. Така че ние се гордеем с него и го поддържаме вече толкова години“, каза за БНР заместник-кметът на Велико Търново Снежана Данева-Иванова. 

Домакинството на тазгодишното 16-о издание на Събора на ротационен принцип се поема от Община Горна Оряховица, заяви кметът Добромир Добрев:  

Трите общини показват, че могат да си партнират в такива големи проекти и разбирателството, и самото изграждане на този събор доказват, че синхронът е много важен. Най-възрастният участник е на 90 години – Георги Цоков от хор за обработен фолклор „Зорница“ село Пчелище. Най-малкият участник е Елеонора Дениславова, тя е само на една година и половина". 

И тази година на Петропавловския събор имаше международно участие. Фолклорното си изкуство представиха Народен ансамбъл „Изворче“ от Република Молдова. Репертоарът им включва автентични български песни и обичаи. Гост-изпълнител на събора бяха квартет „Славей“ - Славеите на Надка Караджова, които тази година отбелязват своята 30-годишна творческа дейност.

Участниците в събора представиха 180 певчески и танцови изпълнения и обичаи, разказа кметът на Лясковец д-р Ивелина Гецова: 

Те просто жадуват за такъв вид мероприятия, жадуват да покажат възможностите си, които в рамките на година-година и половина не можеха да направят. Жадуваха да се съберат, да обменят опит и мисли любителите на фолклорните ни богатства. Сега със съчетанието с топло време, ще има доста посетители, защото се оказва, че на българина такива събития му липсват“

Фолклорният събор е с конкурсен характер. Бяха връчени три специални парични награди на кметовете на трите общини, под чиито патронаж се провежда Петропавловският събор. Всяка от наградите е в размер на 200 лева. Сумата беше придружена със специален плакет и диплом. 

Бяха присъдени и 18 лауреатски награди, определени от журито, поясни кметът на Горна Оряховица Добромир Добрев:  

Журито на събора е с председател академик Крум Георгиев, доайен на българската фолклористика, етнолог, композитор, диригент. Членове на журито са: професор доктор Елена Кутева – музиковед, изкуствовед, дъщеря на основателя на фолклорен ансамбъл Филип Кутев“, професор доктор Даниела Дженева – декан на факултета „Музикален фолклор и хореография“ в Академията за музикално, танцово и изобразително изкуство в Пловдив, главен художествен ръководител на ансамбъл „Тракия“ и доктор Илия Вълев – доктор по етнология, уредник-етнолог в Регионалния исторически музей във Велико Търново, етнограф и историк“.

Репортажа можете да чуете и в звуковия файл. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Деян Василев

Деян Василев: Нашата банкова система е по-консервативна

"Събудих се с мисълта "Честит Евровден", така го усетих и много се вълнувах за това, което се случи вчера, защото знаем колко са усилията през годините на десетки различни организации и хора". Това отбеляза пред БНР Деян Василев , управител на Moitepari.bg: "Представих си Васил Левски с неговата мисъл, че можем да бъдем равни на всички..

публикувано на 09.07.25 в 15:19
Любомир Дацов

Любомир Дацов: Трудно е да надскочиш икономиката

"Ще се опитаме предварително да направим някакъв доклад или форма на доклад - страничка с няколко основни предложения, преди започването на бюджетния цикъл и приемането на бюджета. Ние нямаме право да го правим от гледна точка, че това е право на правителството и политиците, които управляват". Това обясни пред БНР Любомир Дацов , икономист, член на..

публикувано на 09.07.25 в 14:32

Бригите Рамбоусек: Битката с медийната свобода е битка за демокрацията

" Определено имаше по-голямо напрежение във вчерашната сесия на Европейската комисия". Това коментира  Ангелина Пискова , кореспондент на БНР за евроинституциите: " Ако досега сме плували в сравнително спокойни води, вече те не са толкова . Не бих казала, че е толкова опасно, че да се удавиш, но определено трябва да се внимава повече . Някак..

публикувано на 09.07.25 в 13:38
Илия Лазаров

Илия Лазаров: В България няма никакво основание да се получи инфлация

"Примерът с  Хърватия  е много важен, защото по същото време, когато имаше инфлация след приемане на еврото в Хърватия, в съседна  Унгария , където си остана флоринтът и не е прието еврото,  имаше по-голяма инфлация , което означава, че тази инфлация към този момент е била не вследствие на това, че Хърватия е влязла в еврозоната, а на..

публикувано на 09.07.25 в 12:43

Какви са изводите за образователната система от резултатите от матурите?

Днес и утре седмокласниците могат да подават документи за участие в първо класиране за прием в гимназиите . Преди три седмици се проведе Националното външно оценяване на учениците, а в края на миналата седмица Министерството на образованието и науката публикува обобщен анализ на резултатите. Съгласно изнесените данни тази година се забелязва леко..

публикувано на 09.07.25 в 11:03
Анета де ла Мар Икономова

Анета де ла Мар Икономова представя две книги в Нов български университет

Анета де ла Мар Икономова , дългогодишен преподавател в Университета Екстернадо де Колумбия в Богота, историк и международен анализатор на Латинска Америка, ще представи книгите "Грипната пандемия 1918 – 1920: исторически анализ от глобалното към локалното“ и "Трансгранични гледни точки между Колумбия и Венецуела: война, мобилност и териториалност“..

публикувано на 09.07.25 в 10:28
Доц. Петър Чолаков

Петър Чолаков: Когато се случи нещо хубаво, политиците гледат да го присвоят

" Когато се случи нещо хубаво, политиците гледат да го присвоят , да обяснят, че те са причината за хубавото, което се е случило, така че можем да благодарим за членството в еврозоната на  Борисов , който ни е завел в сърцето на Европа, както и на  Пеевски . Те двамата са "бащите" на членството в еврозоната. Това е поне, което разбрахме от думите на..

публикувано на 08.07.25 в 17:50