Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Общинският приют за кучета в Добрич е в лошо състояние

Има идея за изграждането на изцяло нов приют

Снимка: БГНЕС

Състоянието на Общинския приют за безстопанствени животни в Добрич е изключително лошо, а настанените там кучета живеят в условия, които не отговарят на изискванията. За това алармира доброволката в приюта Илияна Ташева. 

Капацитетът на приюта е за 112 кучета, като в момента в него са настанени около 60, които са прекалено възрастни, имат нужда от лечение или има подаден сигнал за тях, че са агресивни. 

Сградата е бивш свинарник, стара и компрометирана, затова и нейната поддръжка и ремонт биха стрували огромна сума, която на този етап не е осигурена от общинския бюджет. 

През май 2019 година, при редовна проверка от страна на Областната дирекция по безопасност на храните, експертите са отправили препоръка за ремонт на покривната конструкция и подовата настилка, като са дали срок за изпълнение до месец ноември същата година, разказва Ташева. 

"До момента нищо не е предприето по това предписание, като изключим, че миналата година Общината задели 3 хиляди лева, за да се направи спешно ремонт на покрива над амбулаторията или манипулационната - там, където се кастрират животните или се извършват различни манипулации, защото беше започнал да тече, но това не означава, че покривът и другите части са оправени, където тече на животните". 

На 22 октомври 2020 година е извършена нова проверка и е дадено предписание да се направи ограда и да се поставят видеокамери.

"Миналата година в края на декември те изкопаха само един ров, ограда не е поставена, тревясало е, то даже вече не може да се забележи, а тази седмица са сложили видеокамери. Предписанията за миналата година - едното беше със срок - 30 ноември 2020, а другото - 20 декември 2020-та. Нищо дотук - с 6 месеца закъснение са сложени камери". 

Преди обсъждането на капиталовите разходи на община Добрич за 2021 година Илияна Ташева е изпратила своето предложение за отпускане на финансиране за приюта, за да могат да се изпълнят дейностите според предписанията на Областната дирекция по безопасност на храните. По-късно тя иска информация за заделените средства по Закона за достъп до обществена информация, като отговорът е, че те са в размер на 6434 лева. 

Проблемите, за които Илияна Ташева се обърна към БНР, са факт, признава и директорът на приюта Християн Христов. 

"Няма какво да крием, сградата е стара, това е един бивш свинарник и съответно е пригоден с нужните боксове, както ние ги наричаме. Това са клетки за по 6 животни с външен двор, с вътрешно помещение. Компрометирана е подовата настилка. Това е бетон, който е изронен и е необходимо да бъде направена нова бетонова заливка, която да се измива много по-лесно. Ще бъде много по-добре и за хигиената, и за здравето на животните също. Покривът е целият за смяна. Далеч не мога да кажа, че никаква работа не сме свършили, нов път сме направили, направихме вече видеонаблюдението. Така че има две инсталирани камери, но по-големите пера си остават - това са оградата, която съм обнадежден и съм сигурен, че можем в рамките на месец да го свършим".

Според Христов за ремонта на покрива и настилката са необходими около 100 хиляди лева.

Християн Христов е изготвил нужните доклади, запознал е общинската власт с тях, но отпускането на пари е въпрос на решение на община Добрич. Обнадеждаващото, по думите му, е, че има идея за изграждането на изцяло нов приют, тъй като ремонтът на тази стара сграда ще е не само много скъп, но и нецелесъобразен. 

Илияна Ташева обръща внимание и на още един проблем - осиновители за безстопанствените кучета има, макар и не много, но причината за съществуването на бездомните животни са хората. Голяма част от тях не кастрират животните си, а щом се родят малките, търсят начин да ги захвърлят, което освен незаконно, е и крайно неморално. Тя допълни и че в приюта в Добрич, освен установените нередности, има и много положителни страни - животните имат винаги осигурена храна, качествена медицинска грижа, лекарства, а за щастие не липсват и дарители.

Повече можете да чуете в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Столичната библиотека и фондация "Глобални библиотеки – България" представиха инициативата "Образовани дигитални граждани в библиотеките"

Столична библиотека и фондация „Глобални библиотеки – България“ организираха представяне с фокус – ролята на библиотеките в изпълнението на Стратегията за цифрова трансформация на България (2020 – 2030). Участие в събитието взеха представители на ключови за изпълнението на стратегията министерствата, както и на Столичната община. Събитието е..

публикувано на 30.03.25 в 08:31
Д-р Ким Сеуон, Снежана Тодорова и д-р Райна Бенева

"Кореистика" - все по-желана специалност в Софийския университет като първо желание

Когато източният вятър премине през ума и сърцето, той носи със себе си не само думи, но и цяла вселена от значения .  Какво означава един поздрав в Корея? Не е просто "Здравейте", а поклон, жест на уважение , хилядолетна традиция, предавана през поколения.  Какво значи да изучаваш Кореистика? Не е просто запаметяване на йероглифи и..

публикувано на 28.03.25 в 10:07

Стая за ИИ в училище - готови ли сме за промяната?

В частно училище в периферията на София – в Иваняне, беше открит кабинет по изкуствен интелект. Най–доброто обяснение защо в едно училище трябва да има стая за изкуствен интелект го дават учениците.  Виктор, който е петокласник и по-големите му съученици Зулфие и Васил посочват, че така или иначе децата го използват в учебния процес ...

публикувано на 26.03.25 в 10:17
Мария Янева, председател на фондация

"Искам бебе“ настоява за промяна в правилата на Центъра за асистирана репродукция

От фондация "Искам бебе“ настояват за промяна в правилата за работа на Центъра за асистирана репродукция и за финансиране от държавата да бъдат включени и пациентите, които имат нужда от донорски генегичен материал . Това заяви председателят на фондацията Мария Янева. Тя поясни, че в началото на седмицата исканите промени са внесени и обсъдени в..

публикувано на 23.03.25 в 17:25

Държавата започна ремонти на домовете за стари хора

Държавата започна ремонти на домовете за стари хора. Модернизацията се прави с финансиране от Плана за възстановяване и устойчивост. Един от домовете, в които ще бъдат подобрени условията за възрастните хора, е в павликенското село Караисен. Министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов даде началото на ремонта на този дом тази..

публикувано на 23.03.25 в 07:16

В София се проведе дискусия на тема "Аргументи - "За" и "Против" добива на шистов газ в България"

Българският енергиен и минен форум (БЕМФ), съвместно с "Клуб Сенатор", организира професионална дискусия на тема "Аргументи - "За" и "Против" добива на шистов газ в България".  Участниците в дискусията излязоха с Отворено писмо. В него се посочва: Над 13 години на територията на Република България и българската акватория на..

публикувано на 23.03.25 в 05:28
Александър Загоров

Александър Загоров: И зеленото бъдеще ще е кафяво!

Ако не беше "Марица Изток", тази зима щяхме да усетим колко сложно е да бъде животът ни без ток . Тази зима щеше да е критична за цялата държава. Това каза пред БНР Александър Загоров, конфедеративен секретар на КТ "Подкрепа", преди международна конференция за предизвикателствата пред енергийната индустрия при социално-екологичния преход...

публикувано на 21.03.25 в 10:29