Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Совата е птицата на мира, а не гълъбът

Снимка: Рели Пен

Птица на мира не е гълъбът, а совата. Според библейската легенда за Ной, гълъбът се е върнал с клонка от маслина, за да докаже, че потопът е свършил, но никога и никого не е помирявал. Образът на „гълъб на мира“, дължим на Пабло Пикасо. А истинската птица на мира в един от най-взривоопасните райони на света - Близкият изток, се оказва совата.

"Когато през 1983 г от телавивския университет ми предложиха да заменя купуването на отрова за мишки с правене на къщички за сови, ми изглеждаше „вятър работа“. Аргументите им бяха два. Разказ за успешна практика в Индонезия. Там изкоренили джунглата, за да посадят палми. Гризачите се размножили заплашително и точно совите спасили страната от бедствието. Вторият бе, че отровата, която като деца наричахме „бонбончета за лоши мишки“, действа не само върху мишките. Обикновено тя забавя реакциите им, преди да умрат. Поглъща ги, например, дива котка. Тя също се отравя и забавя реакциите си. Става жертва на орел или сокол, който също умира бавно и например го поглъща змия, която също умирайки става жертва на друго животно и така нататък по хранителната верига", каза за БНР Рели Пен - собственик на плантацията "Мошава" Керем Мараал.

По думите му, когато имат безплатно жилище и изобилна храна ,совите сами пристигат. Неуморни работници са. По цели нощи ловуват.

"Всяка от тях изяжда от 2000 до 6000 мишки на сезон. А сезонът при нас е между октомври и май-юни. Совите също са прелетни птици и през лятото са в Европа или в Азия, където е по-хладно. Така се случи, че бях направил две от къщичките твърде близко една до друга, а совите си пазят територията. И тогава в едната се засели семейство соколи. Така защитата на градините ми стана по-успешна. Совите ловуват през нощта, а соколите - денем. Имам 17 къщички. Семейство сови има обикновено от едно до 12 снежнобели пиленца. Когато се излюпят пиленцата, правим фестивал със селските деца, на които обясняваме колко важни са тези помощници на фермите ни. В страната има около 5 хиляди сови, които живеят в къщичките по тази програма, но и незнайно още колко хиляди, които си ловуват самостоятелно. Разбираме, че вече пазят градините ни, когато открием, че плодовите мишки са започнали да ръфат авокадото ни. И изведнъж като с вълшебна пръчка всичко това спира. Совите са на своя пост", допълни  в пердаването "12 + 3" Пен.

Снимка: Рели Пен
Програмата е започнала като израелска, но колкото да са интелигентни совите, те не познават държавни граници. Най-много сови по програмата има по долината на река Йордан, където на единия бряг е Израел, а на другия – Йордания. В началото в Израел имат къщички, а в Йордания ги обстрелвали, защото във фолклора те са носители на зъл дух. Наложило се да се намесят учени от Лозана. Те се обърнали към йордански генерал от запаса, който оглавил програмата за екологична защита в Йордания.

"Щом се излюпят малките, започваме поставяне на пръстени. Освен това ги теглим и измерваме дължината на крилете. Знаем, че щом достигнат определени параметри, се учат да летят. Наши сови се срещат и в Сирия, и в Ливан, с които нямаме дипломатически отношения, но постепенно и усвояват екологичната програма. Разбираме, че вече са част от нея по пръстените на птиците. Най-трудно ни е с Палестинската автономия. Не, че селяните там не искат и не участват. Те също са в програмата, защото са хора практични и най-важния показател е поевтиняването и опазване на реколтата. Но ни пречат криволиците на политическите отношения. Бях в делегация на притежателите на къщички за сови в Йордания. Колегите ни ни посрещнаха прекрасно. А на най-големия фермер, отглеждащ хиляди декари фураж с помощта на сови - Йоси от Бейт Шаан, гледаха направо като на Бог", допълни Рели Пен.

Той съобщи, че преди пандемията са посрещали делегации от фермери за обмяна на опит.

"Те бяха от Испания и Кипър, където вече имат своите първи опити, и от Гърция, където се надявяме, пред годината на пандемията да са започнали. А щом има средиземноморско сътрудничество в тази област, нищо не пречи, да прерасне и в Черноморско. Сови живеят навсякъде на юг от полюса. Още повече, че за разлика от кукумявките, например които освен вредни животни, ядат и яйцата на полезни птици, совите и соколите са се специализирали във вредните гризачи. Живея в полите на планината Кармел и съм свидетел и как ястребите се стрелват да уловят в човката си змия, която се вие, докато те я отнасят или как кръжат орли. Дори тези, които продължават да отровят мишките, са намалили на половина дозите. Свидетели сме, че животинското царство се съживява заради ограничението на отрови".

Репортажа можете да чуете в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Грийнпийс": COP29 не оправда очакванията

Неудовлетворение и незначителен напредък - така може да се обобщи резултатът от конференцията за климата на ООН COP29, която приключи миналата неделя и на която участваха близо 200 държави. Какво беше - и какво не беше - постигнато по време на продължилите две седмици преговори в Баку, Азербайджан? 60 000 участници, от които 1700..

публикувано на 30.11.24 в 11:00

"Аз, морето – Живот в мълчание" - филм за уникалността на живота в Черно море

Зрителите на "Аз, морето – Живот в мълчание" ще видят кадри, които иначе само водолазите могат да видят .  Това каза пред БНР Кремена Ватева, координатор на кампанията "Живо Черно море" на "Грийнпийс"– България. Филмът насочва вниманието към уникалността на живота в Черно море. В него са включени невиждани досега кадри на живота в..

публикувано на 26.11.24 в 17:59
Кметът на Сандански Атанас Славчев

Сандански - лечебен въздух и минерална вода в съчетание с богата история и кино

Сюжетът на сериала "Вина" показва и значението на местното вино като културно наследство. По инициатива на продуцента на филма  Надежда Цветкова  в центъра на Сандански беше организирана публична прожекция, която привлече много хора от различни краища на страната. А след успеха на сериала, чрез който видяхме живописната природа, традиционната..

публикувано на 26.11.24 в 12:03

18 хиляди дървета ще бъдат засадени в Кипър за борба с климатичните промени

В Кипър по европейски проект ще бъдат засадени 18 000 дървета, образуващи 30-километров жив плет, за борба с климатичните промени и риска от превръщането на земеделски райони в пустиня. С две големи акции днес се открива новият залесителен сезон на острова, който продължава до края на януари.  Около 7000 устойчиви на суша дървета и храсти ще бъдат..

публикувано на 24.11.24 в 03:26
29-ата климатична конференция в Баку, Азербайджан

Нова сделка за климата бе постигната в Баку след извънредни преговори

Ново финансово споразумение за подпомагане на най-уязвимите държави беше постигнато на 29-ата климатична конференция на ООН в Баку, предадоха световните агенции. Целта е то да помогне на най-засегнатите правителства да се справят с последствията от глобалното затопляне, но сумата, която те ще получават всяка година, вече беше разкритикувана като..

публикувано на 24.11.24 в 02:18
Проект

Благотворителни и еко каузи по проект "Активни младежи в Родопите"

Младежи от няколко училища в Смолянско създават благотворителни и еко каузи по проект "Активни младежи в Родопите" по Програма "Еразъм+". Той е насочен към възможностите за младежко участие в разработване на политики за подрастващите от общините Смолян, Девин и Рудозем.  Проектът предвижда семинари за обучение на младежи във всяка от трите..

публикувано на 23.11.24 в 09:30

Как се борят с мръсния въздух в Лондон

Лондон е сред първите градове, които се индустриализират. За 100 години британската столица се превръща в един от най-големите градове в света. Интензивната индустриализация в комбинация с увеличаващия се брой на домакинствата, които се отопляват с изгаряне на дървесина, довеждат до силно замърсяване на атмосферния въздух. През 1952 г., заради..

публикувано на 22.11.24 в 06:51