Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Търси се име за първия ни военен научно-изследователски кораб

Проф. Христо Пимпирев: С този кораб България ще бъде на научната морска карта на света

Българската база на остров Ливингстън
Снимка: Facebook /Bulgarian Antarctic Institute

Стотици са кандидатите за кръстници на научноизследователския кораб, който ще плава до Антарктида - eдин от малкото наши кораби в световните води, чието име ще представлява страната ни навсякъде. Това ще е първият военен научно-изследователски кораб, който ще премине през Гибралтарския пролив, ще плава в Световния океан и ще стигне до ледената Антарктида.

"Това досега не се е случвало въобще в историята на България, така че името ще се произнася от цял свят. Във всички пристанища, където той ще акостира. Този кораб е на България, на всички българи", каза пред БНР председателят на Българския антарктически институт проф. Христо Пимпирев.

Христо Пимпирев   Снимка: Кирчо Стоичков

"До 10- тина дни ще можем да сложим българския флаг върху кораба, който е със руски собственик. Корабът ще бъде управляван от консорциум между Висшето военноморско училище, Софийския университет и Българския антарктически институт.  Той е произведен в Норвегия през 1984 г., но е минал през основен ремонт преди 7 години.

Основната му цел е научноизследователската работа в световния океан в Черно море, разбира се, но и във водите на Антарктида, и да оказва съдействие и логистична подкрепа на българската антарктическа експедиция", обясни още проф. Пимпирев

Снимка: Теодосий Спасов

"Ние имаме желанието този кораб още следващата година да достигне до Българската полярна база "Свети Климент Охридски" на остров Ливингстън. Там са най-суровите води на земята. Така ще покажем на света, че освен, че сме научна нация, която може да прави наука на Световния океан, но и че сме морска нация", подчерта проф. Христо Пимпирев.

"Затова е и конкурсът, за да може името да бъде избрано от повече хора. Защото корабът е на цяла България. С този кораб България ще бъде на научната морска карта на света", поясни в "Хоризонт до обед" ученият.

Детайли по темата в звуковия файл. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ужилването от стършел може да бъде смъртоносно

Сред рисковете при топлото време особено опасно за някои хора може да се окаже ужилването от стършел. Жилещите насекоми са навсякъде, има ги в града, не само сред природата или на село. С какво е опасно ухапването от стършел и как да реагираме? Кое е основно и важно в долекарската първа помощ при инциденти от всякакъв характер? Комари,..

публикувано на 06.07.25 в 08:00

"Пикник с кауза" в Силистра - музика, забавления и събиране на средства за исторически проект

На 26 и 27 юли в Силистра ще се проведе третото издание на събитието „Пикник с кауза“. Организаторите от сдружение „Бъдеще за Силистра“ обещават два дни с богата програма – музика, забавления и подкрепа за историческо наследство. Всички събрани средства ще бъдат инвестирани в проект за визуализация на южната крепостна стена на древния..

публикувано на 05.07.25 в 08:00

Започна поклонническият поход "Светият път", посветен на свети Йоан Рилски

От Велико Търново за седма година започна поклонническият поход "Светият път", посветен на 556 години от пренасянето на мощите на свети Йоан Рилски от старопрестолния град до Рилския манастир. За повече от месец поклонниците ще извървят близо 700 километра.  Мощите на свети Йоан Рилски са първите, които са пренесени в старопрестолнината Търново през..

публикувано на 05.07.25 в 05:30
Странджа планина е рай за приключенци

Магията на мистичната Странджа. Какво търсят туристите?

В най-тайнствената и мистична българска планина - Странджа, се намира най-големият природен парк у нас. В горещите летни дни туристите по Южното Черноморие могат да се възползват от прохладата на планината, да се докоснат до нейните исторически, природни, кулинарни и древни забележителности. Странджа е магия, която пленява духа ...

публикувано на 04.07.25 в 09:39
Неда Терзиева

Неда Терзиева: Българи, нахранете душата си - тя е тази, която ще вземем нагоре с нас

По това време на годината лъчите са слънцето са особено зареждащи и носят нова енергия към нас . Нещо ни кара да се усмихнем в такъв ден, да бъдем позитивни, да почувстваме нови сили, за да продължим напред. Казват, че енерготерапията е професията на бъдещето. В съвременното ни общество енергията се влага в много и различни неща и..

публикувано на 02.07.25 в 08:15
Калина Георгиева

Преподавател по информационно право: Държавата да ограмотява за ИИ!

Към правомощията на институциите ще бъдат добавени такива, свързани с внедряването и използването на изкуствен интелект . Това обясни в интервю за БНР Калина Георгиева от Софийския университет "Св. Климент Охридски", преподавател по информационно право в Юридическия факултет и във Факултета по математика и информатика. Тя даде пояснения..

публикувано на 01.07.25 в 11:15
Министърът на образованието и науката Красимир Вълчев

Промените в Закона за предучилищното и училищното образование - в НС до средата на юли

Промените в Закона за предучилищното и училищното образование, предложени от Министерството на образованието и науката, ще влязат за обсъждане в Народното събрание до средата на юли. Това съобщи министърът на образованието Красимир Вълчев по време на широка експертна дискусия за промяна в образователната структура.  "И преди да го публикуваме..

публикувано на 26.06.25 в 13:51