Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Банатската общност у нас самофинансира дейността си

Ансамбъл „Фалмис“
Снимка: falmis.org

Банатските българи са малка общност, която се появява, след като католици от Северна България напускат българските земи след погрома на Чипровското въстание през 1688 година.

„В момента банатски българи живеят в Румъния, те са около 9 хиляди, в Сърбия около 3 хиляди и в България около 3-4 хиляди", каза за БНР Светлана Караджова, председател на Дружеството на банатските българи у нас "Фалмис".

По думите ѝ единственият шанс да оцелее общността при такива условия е да се държи стабилно за всеки един свой член, което допринася със своите качества, умения и труд за просперитета на организацията.

"Според мен точно този исторически път, който извървява общността, предопределя визията и хъса, с който в момента банатските българи се борят да запазят това, което са оставили техните предци и да го продължат в бъдеще", допълни Светлана Караджова.

Религията играе водеща роля за запазването на общността на банатските българи, подчерта директорът на 107 основно училище "Хан Крум" в София Данко Калапиш:

"Банатската общност се отличава със своята религия. Религията на банатските българи е католицизма, за разлика от официалната религия в България, която е източноправославна. Именно благодарение на религията в столетията нашата общност успява да се запази".

Мобилизирани от идеята да се запази общността и популяризирането ѝ, на 25 август 2016 година група от 10 ентусиасти, произхождащи от село Бърдарски геран, се събират в София и поставят основите на ансамбъл „Фалмис“.

"Първо с идеята да танцуваме само банатски български танци, страшно бързо напреднахме и се развихме, тъй като много хора искаха да участват и рязко бройката ни нарасна значително, сформирахме и детска група към танцовия състав и започнахме да се наричаме ансамбъл, тъй като имахме и музиканти, и певци, и деца, и танцьори. Много наситена програма за всички тези почти пет години“, допълни Светлана Караджова.

Банатската общност, дружеството и ансамбъла не получават държавни помощи, а самофинансират дейността си:

"Основeн проблем не само за ансамбъл „Фалмис“, а за всички по-малки ансамбли в страната, които не са държавни, е липсата на целево финансиране и липсата на политика за финансиране, липсата на пространства за репетиции, защото това е най-големият препъни камък за всеки един ансамбъл и тук е момента да се спомене ролята на Католическата църква, която предоставя зали за танци, точно на ансамбъл "Фалмис". Това е най-големият проблем, което не е за подценяване", допълни Данко Калапиш.

Повече можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

София на последно място в международно проучване за безопасно придвижване на деца и подрастващи

София заема последното, 36-о място в международна класация на мрежата "Чисти градове" за безопасно придвижване на деца и подрастващи. Оценката ни е три пъти по-ниска дори от предпоследния в подреждането . В класацията участват големи градове и столици на държави от ЕС. Проучването "Улици за децата, градове за всички" анализира..

публикувано на 16.05.25 в 11:47

Три съседни страни крият изненадващи съкровища - Сърбия, Румъния и Гърция

Александруполис е най-големиятград в Западна Тракия с най-голямото пристанище в региона . Градът, разположен недалеч от българската граница, предлага съчетание от крайбрежна атмосфера, достъпни цени и богати възможности за активен отдих и забавления, посочи за "Пътувай с "Хоризонт" Петрос Кириакидис – заместник-председател на туристическия сектор в..

публикувано на 14.05.25 в 06:00
 Кристиян Салай

Бавария е най-популярната дестинация за българските туристи в Германия

Германия е най-добрата културна дестинация за туристите в Европа по данни на Световната организация по туризъ м. За българските туристи тя се нарежда на трето място след Гърция и Турция. Какво поддържа интереса на българските туристи към Германия и какво предстои през тази година?  За това разказа в "Пътувай с "Хоризонт" Кристиян Салай –..

публикувано на 13.05.25 в 14:32
Снимката е илюстративна

Защо понякога най-изкушаващата туристическа оферта може да се окаже и най-рисковата?

Какви са основните жалби на потребителите, как се извършват проверките, и какви реални санкции могат да понесат туроператори, които работят "на тъмно", посочи за БНР Игнат Арсенов, директор на дирекция "Контрол на пазара" в КЗП . Колко често се получават сигнали и жалби , свързани с туристически услуги и какви са тенденциите в броя им в последните..

публикувано на 13.05.25 в 13:51

Николина Петкова: България няма деца за убиване

В деня на Европа - 9 май, и когато се навършват 40 дни от гибелта на 12-годишната Сияна, която загина при катастрофа на пътя Плевен - Луковит Европейският център за транспортни политики връчи награди в памет на жертвите на пътя, но и напомнящи за общата отговорност по темата. Наградите са гласувани от 9-членния управителен съвет на Европейския..

публикувано на 11.05.25 в 07:27

Денят за безплатни прегледи за рак на кожата е 14 май

Едно силно слънчево изгаряне в детството удвоява риска от рак на кожата в зряла възраст. "Децата ни имат проблем с рака на кожата" под това мото ще се проведе националната кампания за профилактика на рака на кожата. Очаква се случаите на рак на кожата да се повишат с 40% през следващите 25 години. Ден на безплатните прегледи за рак на кожата е 14..

публикувано на 11.05.25 в 06:28
Христина Христова

Христина Христова за пенсиите: Добре ли е да се наслагва реформа върху реформа?

Ситуацията с пенсионната ни система става все по-сложна и по-тежка. Проблемите се натрупаха драстично. Пенсионната ни система излъчва усещането за социална несправедливост . Това каза в интервю за БНР Христина Христова, бивш министър на труда и социалната политика. Хората по друг начин си представят пенсионната система – като социални..

публикувано на 08.05.25 в 08:11