В тази кратка, но изчерпателна книга авторът обяснява защо бързото нарастване на населението (почти четири пъти по-многобройно за последните 100 години) може да се превърне в заплаха за флората и фауната; защо биологичният баланс на животинските видове и техните местообитания е сериозно нарушен, а растителните и животински видове изчезват с такава скорост, че явлението се наблюдава моментално в хода на нашата геоложка епоха.
"Няколко са видовете, които не бих казала, че се радвам да ги виждам в тази книга, точно обратното. Всяко от тези животни има своята интересна история и наистина емблематично животно по една или друга причина. Например в Атласа има две човекоподобни маймуни - орангутан и планинската горила, които са наши много близки роднини, ние споделяме с тях общо ДНК и много общи черти и това, че сме вкарали в подобно състояние животни, които са близки до нас, които са наши преки роднини е доста притеснително и обезпокоително за начина, по който се отнасяме към природата", каза за БНР херпетологът д-р Емилия Вачева.
В книгата е разказано какво е актуалното състояние, числеността за всеки от видовете, какви са заплахите за вида, какви мерки са взети, допълни Вачева:
"По цял свят учени работят в тази посока - да бъдат запазени животни и да бъдат вкарани в размножителни програми в различни зоопаркове и центрове".
Тя съобщи, че в природата пиксовата ара почти не се среща, останали са буквално единици от него, но в различни зоопаркове и частни колекции все още има индивиди, които се размножават.
По думите ѝ основната причина за изчезване на различни видове е човешката дейност:
"Най-вече нашето консуматорско отношение към природата, желанието ни да използваме всички ресурси максимално без да се замисляме как те могат да бъдат възобновявани. Основните проблеми са свързани с влошаване на местообитанията на тези видове, загуба на местообитанията - дали заради изсичане на гори, дали заради заменянето на горите с обработваеми площи, но също така много видове биват преследвани заради кожа или други части от тяхното тяло, които се превръщат в сувенири".
Зрителите на "Аз, морето – Живот в мълчание" ще видят кадри, които иначе само водолазите могат да видят . Това каза пред БНР Кремена Ватева, координатор на кампанията "Живо Черно море" на "Грийнпийс"– България. Филмът насочва вниманието към уникалността на живота в Черно море. В него са включени невиждани досега кадри на живота в..
Сюжетът на сериала "Вина" показва и значението на местното вино като културно наследство. По инициатива на продуцента на филма Надежда Цветкова в центъра на Сандански беше организирана публична прожекция, която привлече много хора от различни краища на страната. А след успеха на сериала, чрез който видяхме живописната природа, традиционната..
В Кипър по европейски проект ще бъдат засадени 18 000 дървета, образуващи 30-километров жив плет, за борба с климатичните промени и риска от превръщането на земеделски райони в пустиня. С две големи акции днес се открива новият залесителен сезон на острова, който продължава до края на януари. Около 7000 устойчиви на суша дървета и храсти ще бъдат..
Ново финансово споразумение за подпомагане на най-уязвимите държави беше постигнато на 29-ата климатична конференция на ООН в Баку, предадоха световните агенции. Целта е то да помогне на най-засегнатите правителства да се справят с последствията от глобалното затопляне, но сумата, която те ще получават всяка година, вече беше разкритикувана като..
Младежи от няколко училища в Смолянско създават благотворителни и еко каузи по проект "Активни младежи в Родопите" по Програма "Еразъм+". Той е насочен към възможностите за младежко участие в разработване на политики за подрастващите от общините Смолян, Девин и Рудозем. Проектът предвижда семинари за обучение на младежи във всяка от трите..
Лондон е сред първите градове, които се индустриализират. За 100 години британската столица се превръща в един от най-големите градове в света. Интензивната индустриализация в комбинация с увеличаващия се брой на домакинствата, които се отопляват с изгаряне на дървесина, довеждат до силно замърсяване на атмосферния въздух. През 1952 г., заради..
" Много са поводите за притеснение , когато човек погледне към това как се управляват отпадъците в България. Сякаш има паралелна реалност ". Това каза пред БНР Евгения Ташева от екип "Нулеви отпадъци" в Екологичното сдружение "За Земята", която представи изводите от доклад, разкриващ слабостите и нуждата от реформа на управлението на битовите..
Имаме абсурди – вторият иска лидерска среща с първия и в същото време не го признава за лидер. За какво е тогава лидерската среща? Това каза..
И шестият опит да бъде избран председател на 51-вото Народно събрание се провали. Нито един от предложените четирима кандидати не успя да събере..
" Ако приемем, че съдебната система е един камион с ябълки, в него има едно буре гнили ябълки - хора, податливи на корупция, които се ползват от..