Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Плевен е домакин на фестивала за маримба и ударни инструменти

Снимка: Латинка Светозарова

До 5 юли Плевен е домакин на единствения фестивал у нас за маримба и ударни инструменти. За първи път плевенчани и гости и на града ще се насладят на съвместния проект на оперната прима Ина Кънчева и перкусионистката Василена Серафимова, наречен „Самодиви“.
За 5 дни Плевен се превръща в музикална столица на България за музиката за ударни инструменти. В концертите ще участват водещи солисти от Франция, Швейцария, България изявени лектори в тази област.

"За първи път ще има участие на оперна певица - примата Ина Кънчева, която може би някои плевенчани си спомнят, като много млада тя беше гост на плевенската филхармония и я слушахме за първи път в читалище "Съгласие". Тогава тя започна работа с великата Монсерат Кабайе. Пандемията я срещна с Василена Серафимова и те направиха проекта "Самодиви", който беше финансиран от Национален фонд "Култура" - нещо много интересно, различно и показва другата страна на ударните инструменти, че те могат да бъдат съчетани с човешки глас, досега това не го бяхме правили", каза за БНР Августина Серафимова, музиколог, организатор на събитието.

Тя съобщи, че за първи път в рамките на фестивала са предвидени онлайн лекции:

"На първи юли, откриването, за първи път ще участва перкусионен ансамбъл от Музикалната академия "Проф. Панчо Владигеров" в София. Трябва да се похвалим, че трима от членовете на този перкусионен ансамбъл са плевенчани - Златина Иванова, Цветослав Цветанов и Чарили Милов, който завърши миналата година Националното училище по изкуства "Панайот Пипков". 

Във фестивала можете да чуете трио SR9 в състав Александър Еспере, Никола Кузан и Пол Шангарние.

Плевен наистина се нарежда сред градовете, които с право са определяни като фестивални, каза Стефка Григорова, директор Дирекция “Хуманитарни дейности“ в Общината:

"И за Плевен като град, който толкова много е дал не на България, а на Европа и на света в музикално отношение, фестивалът по маринба е доказателство за това, освен известните имена и високия професионализъм на музикантите в това шесто издание, прави впечатление и друго, че музиканти, които са тръгнали от Плевен и са пожънали слава в Европа, те се връщат в нашия град. Те са имената, които привличат още по-изявени музиканти и усилено работят за имиджа на Плевен".

Община Плевен подкрепи финансово фестивала.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Шест номинации на финала на конкурса "Роман на годината"

Шест издания стигат до финала на конкурса "Роман на годината", организиран от Националния дарителски фонд "13 века България". Връчването на наградата ще бъде на 19 май в Софийската градска художествена галерия. Номинираните 6 романа са "Ти, подобие мое" от Радослав Бимбалов, "Градинарят и смъртта" от Георги Господинов, "Тезеят в своя лабиринт...

публикувано на 29.04.25 в 17:21
Розита Николова

Розита Еленова: Димитър Еленов е един съвременен будител

Димитър Еленов е един съвременен будител . Това заяви пред БНР Розита Еленова, която е спътница на големия  актьор и режисьор повече от четвърт век. Тя е и автор на документален филм за Еленов - "Свободен, по-свободен, Димитър". За него получава номинация за режисьорски дебют от  Националния фестивал на българското кино. Да срещнеш Еленов – с..

публикувано на 29.04.25 в 12:45
Особености на традиционното изкуство в женската носия

Женската носия - жива нишка от миналото

В свят, в който модерното често измества традиционното, една книга се появява като мост между поколенията – "Особености на традиционното изкуство в женската носия ". Изданието е не просто наръчник, а жива енциклопедия на женската народна носия в Североизточна България – с всичките ѝ тънкости, символи и смисъл. Книгата е дело на..

публикувано на 28.04.25 в 19:21

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В навечерието на 29-и април – Международния ден на танца, основният фокус в 29-ото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“ e балетното изкуство. 20.05-21.00 ч.: - Спектакълът “Танцова магия от фламенко до валс“ на ученици от 5-и до 12-и клас на Националното училище за танцово..

обновено на 28.04.25 в 16:58

Спектакълът "От другата страна на живота" тази вечер на софийска сцена

Спектакълът "От другата страна на живота" може да се гледа тази вечер от 19.30 часа на софийска сцена - камерна сцена в Театър "Сълза и смях". След години в Америка актрисата и драматург Светлана Атанасова успява да убеди автора Петър Анастасов да ѝ даде съгласието си и тя сама да напише продължение на една легендарна пиеса - "Голям колкото..

публикувано на 28.04.25 в 12:45

Българският джаз има своя нов биг бенд Sofia Jazz Collective

Повече за създаването и дейността на джаз колектива можете да чуете в звуковия файл в началото на статията.

публикувано на 27.04.25 в 14:40

Какво ни свързва – храната и изкуството

Изложбата „Какво ни свързва“ беше открита през седмицата в Национална галерия/Софийски арсенал – музей за съвременно изкуство. В експозицията 8 художници изследват връзката между храната и изкуството, защото  с развитието на човешката цивилизация, храната и храненето постепенно се превръща в социален и културен феномен. Тя е носител на..

публикувано на 26.04.25 в 14:06