Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

60 семейства очакват помощ от държавата след наводнението в Котел

Снимка: Стоян Радев

Отмина една седмица от повторното наводнение в град Котел и в село Тича. Все още си личат следите от бедствието, въпреки че общината отмени частичното бедствено положение. Улиците и дворовете вече са изчистени, но гледката от разбита покъщина може да се види навсякъде в ниските улици на града.

Близо 60 семейства очакват помощ от държавата и общината, за да се справят със щетите. Докато тези помощи дойдат, в социалните медии започна кампания по набиране на средства за подпомагане на най-пострадалите домакинства с домашно обзавеждане и храна. Първите две най-пострадали семейства получиха всичко необходимо от дарения. 

Първите помощи, които дойдоха в Котел за пострадалите от наводнението бяха за семействата Хубови и Баеви. Таня Христова, образователен експерт към „Амалипе“ обясни пред БНР какво съдържат помощите и на кой още ще помогнат.  

"12 семейства ги обзавеждаме със всичко необходимо - мебели, бяла техника и спално бельо, килими и дрехи".

Фана, която от 35 години живее в пострадалата къща прие помощите, но каза, че това не е решението на проблема, защото при първият голям дъжд домът и отново ще бъде наводнен.

Димитър Хубов, при чието семейство първо бяха доставени помощи посочи, че не за първи път се наводнява къщата му, и че не за първи път изхвърля покъщина.  

"На 20 метра от реката живея, но наводнените идва от дерето, тази вода не трябва идва тука,  но тя няма къде да се влее, това е вследствие от един ремонт на пътя, когато му обърнаха наклона към нас..."  разказа в "Хоризонт за вас" Хубов.


Другият проблем според нега е, че застрахователите не искат да застраховат къщата.

"Домът ми не е застрахован, защото се води рискова зона - така ми обясниха", твърди той.

Заместник-кметът Шериф Кованджъ разясни, че Общинският съвет вече е отделил 40 хиляди лева за обезщетения на пострадалите семейства. Кованджъ бе категоричен, че решаването на проблема с наводняването на къщите в ромския квартал е непосилен за бюджета на общината и ще се търси помощ от държавата.  

"Това са огромни суми, ще търсим варианти обаче, държавата трябва очевидно да ни подпомогне", посочи още в "Хоризонт за вас" Шериф Кованджъ .

Още по темата в звуковия файл.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
проф. Юри Кълвачев и проф. Илза Пъжева

Проф. Илза Пъжева: Няма ИИ без естествен. Естественият интелект има крайната дума

Между 12 и 15 септември българската структура на германската научна правителствена фондация "Александър фон Хумболт" организира Хумболтов колегиум на тема: "Човекът и изкуственият интелект в науката и обществото". Форумът ще събере млади и утвърдени български и чуждестранни специалисти в София в "Гранд хотел Милениум". Те ще дискутират..

публикувано на 11.09.24 в 10:54

Може ли ислямският ум да бъде спасен? Новата книга на Мохамед Халаф търси отговор

Важният въпрос днес е: Може ли ислямският ум да бъде спасен?   Така журналистът Мохамед Халаф синтезира акцента в новата си книга "НЕподчинение. Ислямът и реформаторите", която представи пред БНР. "Кризата на исляма днес е колкото политическа, толкова и културна, и религиозна. Тя носи в себе си много други кризи, свързани с невъзможността да се..

публикувано на 09.09.24 в 14:26
Вътрешната баня на Сърбинската къща

Голям е интересът към Ипеклийската и Сърбинската къща в Берковица

Вътрешна баня в къща на 260 години - берковчанис гордост разказват за така наречената Ипеклийска къща, в която е живял поетът Иван Вазов. В съседство с нея има и по-млада на години баня, която е на век и половина и е част от Сърбинската къща. Двете са част от Музейния комплекс в Берковица. Към Ипеклийска и Сърбинската къща има голям..

публикувано на 09.09.24 в 11:49

В близост до германския планински масив в Харц от дни бушува пожар

В близост до планинския масив в Харц, в германската провинция Саксония Ахалт от дни бушува пожар. Властите смятат, че е възможно да става дума за умишлен палеж. Горският пожар на Брокен може да е бил предизвикан умишлено. Има индикации за това, казва пред местния вестник "Фолксстийм" началникът на районната пожарна служба Кай-Уве Лозе...

публикувано на 08.09.24 в 13:59

Фестивалът "Ние сме децата на реката" ще се проведе край Марица в Пловдив

"Ние сме децата на реката", под това мото в Пловдив се подготвя най-новият фестивал , който  ще се проведе край река Марица. Целта на организаторите от Фондация InBetween и Община Пловдив е чрез различни форми на изкуството жителите на града да станат съпричастни на  концепцията на администрацията за социализация на пространствата около..

публикувано на 08.09.24 в 07:15

Борбата за контрола над дигиталното пространство в нова фаза

Задържането на изпълнителния директор на „Телеграм“ Павел Дуров във Франция и преустановяването на достъпа до „Екс“ в Бразилия възпламениха дебата за ролята, която социалните мрежи играят в политиката, свободата на изразяване и разпространяването на дезинформация. Сред залозите в тези два случая са международната политика и интересите на..

публикувано на 07.09.24 в 10:30

На двудневен празник в Елхово: местни храни, кулинарни ателиета, концерти

Двудневен празник " ЕКО кошница, моля! " в град Елхово ще представи производители и преработватели от региона. На 6 и 7 септември жителите и гостите на южния град ще опитат продуктите на местни майстори, ще могат да се включат в кулинарни демонстрации, да послушат фолклорни концерти. Акцент е ателието за българска народна шевица. Поканата..

публикувано на 05.09.24 в 11:58