Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Америка - не име, а символи

Денят на независимостта на САЩ се чества всяка година на 4 юли. Празникът за първи път е отбелязан през 1776 година, когато Kонтиненталният конгрес подписва първата официална декларация за независимост. Декларацията е написана от Томас Джеферсън, подписал сам декларацията. Представители на тогавашните 13 колонии, които са се били в революционната  борба, са гласували резолюция, която официално да обяви независимостта им от Великобритания. 

Денят на независимостта се пада в средата на лятото, 4-ти юли традиционно е време за участие в развлечения на открито: спорт, барбекю,
популярно време за семейни събирания, в които хората изстрелват фойерверки, за да им напомнят за битките, които са  се състояли в името на независимостта.

Ето някои любопитни неща, които не знаем за САЩ:

  • Първият подпис под Декларацията за независимостта е на Джон Ханкок, президентът на втория Континентален конгрес. Дълъг е цели 13 сантиметра.
  • Основен автор на Декларацията е Томас Джеферсън.
  • Смята се, че черновата на Декларацията за независимост е написана върху конопената хартия, която е основен хартиен материал в Европа по онова време. Оригиналът обаче е на пергамент, който е направен от животинска кожа.
  • Оригиналното ръчно написано копие на Декларацията се пази в Националния архив на САЩ и е най-охраняваното национално съкровище.
  • Томас Джеферсън и Джон Адамс умират в един и същи ден - 4 юли, точно на 50-тата годишнина от подписването на Декларацията. Двамата са вторият и третият президент на САЩ след Джордж Вашингтон.
  • Между 150 и 200 копия на Декларацията са отпечатани в нощта на 4 срещу 5 юли в печатницата на Джон Дънлап. Първото официално обществено четене на документа е на 8 юли в Залата на независимостта във Филаделфия.
  • 25 бройки от първите отпечатани копия на Декларацията се пазят до днес.
  • Лондон научава за случилото се чак на 10 август.
  • Въпреки че английският е най-разпространеният език в САЩ, страната няма официален национален език. Вторият най-популярен език е испанският, а третият – китайският.

Повече интересни факти за САЩ може да чуете в звуковия файл. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Катя Паскалева

Катя Паскалева - актриса като картина

Катя Паскалева е една от енигмите на българското кино и българския театър. Звездата ѝ изгрява със знаменитата роля в "Козият рог", а до края на живота си Катя Паскалева се снима в над 20 филма и прави десетки впечатляващи роли в театъра. Наричат я актрисата – картина. Красотата ѝ, бликаща от дълбоките ѝ и чувствени бадемови очи, е покоряваща, а мащабите..

публикувано на 18.09.24 в 03:00

15.09.2024 Законите на Мърфи

В звуковия файл можете да чуете рубриката " Законите на Мърфи" от 15 септември 2024 г. Водещ - Даниела Якова

публикувано на 16.09.24 в 09:21

08.09.24 Законите на Мърфи

Рубриката от 08.09.24 година.

публикувано на 08.09.24 в 08:15
Законите на Мърфи

01.09.24 Законите на Мърфи

Рубриката от 01.09.24 година.

публикувано на 01.09.24 в 08:15
Слав Киров

Екстремните спортове 18 - 25 август 2024

Слав Киров постигна 6 място на Световното първенство по спортно катерене за юноши и девойки , в Гуянг, Китай. Победи японецът Юсуки Сугимото, а втори се класира румънецът Дариус Рапа, следван от Шион Омата, Япония. В другата възрастова група Боян Киров се класира на 19 място при юношите, а Валисия Мей - на 28 място. Николай Николов победи в..

публикувано на 25.08.24 в 14:52

25.08.24 Законите на Мърфи

Рубриката от 25.08.24 година. "Тези с голямото си его сами се спъват в него!". Това е изречението на месеца, а негов автор е Иван Кулински от Угърчин.

публикувано на 25.08.24 в 08:15

Могъщата поезия на Никола Фурнаджиев

Никола Фурнаджиев е роден на 27 май 1903 година в Пазарджик. Сменя няколко специалности в СУ "Климент Охридски", накрая завършва философия и педагогика. На 20 години той става пряк свидетел на Септемврийското въстание 1923 година и на неговите жертви и е смятал, че България е била почти на границата на гражданска война. Това го потриса и той не може..

публикувано на 25.08.24 в 04:41