Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Първа китайска разходка в открития Космос в тандем

| обновено на 04.07.21 в 14:56
Лю Бомин и Тан Хонбо се подготвят за разходката в открития Космос.
Снимка: Ройтерс

Двама тайконавти успешно приключиха днес първата китайска разходка в открития Космос в тандем, като работиха седем часа извън новата орбитална станция на страната, предаде АФП.

Изграждането на „Тянгун“ е важна стъпка в амбициозната китайска космическа програма, която вече изпрати марсоход на Червената планета и взе проби от Луната.

През юни към станцията бяха изстреляни трима китайци, като по план те трябва да останат на нея три месеца – най-дългата китайска мисия в Космоса с екипаж.

Днес сутринта двама от тях излязоха от „Тянгун“ и работиха около нея в продължение на около седем часа, съобщи Китайската космическа агенция за пилотирани полети.

„Безпроблемното завръщане на астронавтите Лю Бомин и Тан Хонбо в основния модул „Тянхе“ бележи пълния успех на първата космическа разходка при изграждането на космическата станция на нашата страна“, се казва в съобщение на агенцията.

Мисията включваше издигане на панорамна камера извън „Тянхъ“, както и тестване на роботизираната ръка, която ще бъде използвана за преместване на бъдещи модули около станцията, съобщиха китайски държавни медии.

Двамата монтираха в края на 15-метровата роботизирана ръка платформа, която сигурно може да държи краката на астронавт в скафандър, а след това с нейна помощ Лю използва винтоверт и други инструменти за инсталиране на оборудване.

Телевизионни кадри показаха как тайкунавтите се готвят за космическата разходка, обличайки скафандри и извършвайки здравни прегледи по време на упражнения.

По-късно бе показано как екипажът отваря люка, като двамата напускат модула поотделно с новите скафандри, всеки от който е с тегло около 130 кг.

Това е първата разходка в тандем, планирана за мисията, като се очаква тя да продължи 6-7 часа.

Също така за първи път след 2008 г. китайски астронавти напускат кораба си. Тогава командирът Чжай Чжъган направи Китай третата страна в света, след САЩ и Русия, извършила разходка в открития Космос.

Китайската космическа агенция планира общо 11 изстрелвания до края на следващата година, включително три пилотирани, с които орбиталната станция ще бъде разширена с два лабораторни модула, както и за доставки до нея.

На „Тянхъ“, освен Лю и Тан, се намира командирът Не Хайшън – пилот с отличия от китайските ВВС, участвал вече в две космически мисии. От борда той оказваше подкрепа на колегите си в открития Космос.

Амбициите на Китай за изграждане на своя орбитална станция частично бяха подхранени от забраната на САЩ за изпращане на китайски астронавти до Международната космическа станция (МКС) – проект с участието на САЩ, Русия, Европа, Канада и Япония.

По план МКС трябва да спре да се използва след 2024 г., въпреки че НАСА обяви, че тя потенциално може да остане да функционира до 2028 г.

Очаква се „Тянгун“ да действа най-малко 10 години, като Китай заяви, че е отворен за международно сътрудничество по отношение на станцията.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В Бундестагa отбелязват 80-годишнината от края на Втората световна война

80-годишнината от края на Втората световна война ще бъде отбелязана  в германския Бундестаг днес, с официална възпоменателна церемония. Очаква се германският президент Франк-Валтер Щайнмайер да произнесе реч за уроците от войната. Според предварителната информация от неговата канцелария Щайнмайер ще обърне внимание на преиначаването на..

публикувано на 08.05.25 в 08:36
Президентите на Китай Си Цзинпин и на Русия Владимир Путин

Си и Путин ще разговарят в Москва

Китайският президент Си Цзинпин и руският му колега Владимир Путин ще разговарят днес в Москва, предаде ТАСС. Според Кремъл в основата на разговорите между двамата лидери ще бъдат строителството на отдавна планиран втори тръбопровод за износ на газ към Китай – "Силата на Сибир-2" и въпроси от международния дневен ред като войната на Русия в..

публикувано на 08.05.25 в 08:34
Пожарната в Лом

Ден на отворени врати в пожарните служби в Лом, Монтана и Берковица

Ден на отворени врати има днес в пожарните служби в Лом, Монтана и Берковица. Инициативата е с цел обучение на доброволци за борба с горските и полските пожари. В Деня на отворени врати се предоставя възможност за обучение на граждани, които не са доброволци по смисъла на Закона за защита при бедствия, но проявяват желание да помагат в..

публикувано на 08.05.25 в 08:28

Асоциацията на професионалистите по здравни грижи иска медсестрите да сключват договори с НЗОК

Да бъдат предприети нужните действия, така че от следващата година амбулаторните практики на медицински сестри и акушерки да сключват договори със Здравната каса. Затова ще настояват от Асоциацията на професионалистите по здравни грижи по време на среща, която ще се състои днес по инициатива на Здравната каса. Против тази възможност се обявиха..

публикувано на 08.05.25 в 08:22

Софийският фестивал на науката събира над 100 български и чуждестранни учени

Софийският фестивал на науката събира над 100 български и чуждестранни учени, технолози, изобретатели и автори. Форумът започва днес и ще продължи до 11 май в София тех парк. Откриването е от 12 ч. пред сградата на Форум "Джон Атанасов". Участниците са от България, Гърция, Кипър, Китай, Обединеното кралство, Съединените щати и Франция...

публикувано на 08.05.25 в 08:15

Изслушват шефовете на спецслужбите за евентуален саботаж срещу Ф-16

Парламентарната комисия по контрол на службите за сигурност се събира, за да изслуша шефовете на спецслужбите заради "евентуален саботаж срещу официалното приемане на изтребителя Ф-16". Искането дойде от председателя на комисията Атанас Атанасов. Атанас Атанасов: На заседанието на Комисията трябва да се изяснят всички факти за Ф-16..

публикувано на 08.05.25 в 08:12
Доц. Атанас Банчев

Липсата на кръводарители - основният проблем на пациентите с таласемия у нас

 Детският хематолог от болница ИСУЛ доц. Атанас Банчев препоръчва изследване на пълна кръвна картина в детска възраст, за да може да се открият пациенти, които са рискови за носителство на генната мутация за заболяването таласемия. Днес е Световният ден на таласемията. Таласемията е рядко наследствено заболяване на кръвта. Смята се, че около..

публикувано на 08.05.25 в 08:10