Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ще спрат ли 250 ВЕЦ-а принудително работа заради спорна наредба

"Ние сме шокирани от това, което се случи - текстовете в тази Наредба са меко казано скандални", посочи пред БНР Боян Кършаков, председател на УС на сдружение "Хидроенергия". Към настоящия момент той заема и длъжността Управител на „Енерго-Про Енергийни Услуги“ ЕООД.

Асоциацията „Хидроенергия“ алармира за изменения в регулаторния режим, направени в последните дни на предходния кабинет, които ще доведат до спиране на работата на повече от 250 водноелектрическите централи в страната.

От асоциацията посочват, че приетите с постановление на Министерски съвет от 23-ти март тази година изисквания се поставят в административна безизходица ВЕЦ- овете. Според тях липсата на ясна нормативна рамка пряко застрашава и всички останали водоползватели в България - ВиК дружества, Напоителни системи и индустриални предприятия.

Последните промени, въведени чрез новата Наредба за използване на повърхностните води, задължават всички ВЕЦ да представят документ за учредено право на строеж за водовземните съоръжения в речното корито, ако искат да им бъде продължено разрешителното за водоползване, без което те не могат да работят.

"Такъв документ не е изискван при приложимия до сега режим за строеж на ВЕЦ и не може да бъде получен от ползвателя при вече пуснат обект в експлоатация. Това окончателно блокира работата на сектора, защото съгласно настоящото българско законодателство не е възможно учредяване на право на строеж за вече построено съоръжение.

Изискват се документи, които не могат да бъдат представени, тексовете не са обсъдени със засегнатите страни, най-скандалното е, че този текст е поставен като изискване само за водно-електрическите централи и за техните водовземни съобръжения, а всички останали водоползватели, които ползват повръхности води, към тях няма такова изискване. Сега сме говорили със служебния кабинет, в техните правомощия е да отменят спорните текстове в тази Наредба", каза още Боян Кършаков.
"Ще използваме всички законови методи, но ако нищо не се направи, последиците ще са страшни. ВЕЦ - ове се сторят в България от началото на 20 век, при строежът им институциите не са изисквали право на строеж - речните корита са публична държавна собственост. И такива не са учредявани. Това са електроцентрали, всичко необходимо друго, като документи е давано. Хората трябва да знаят сега, че не може сега да извадиш този документ - кога са построени съоръженията", категорично заяви инж. Кършаков.

"Става дума не за водните централи, а за самите съоръжения, с които се отклонява водата, за да стигне до нея и да бъде преработена и след това върната обратно в речното корито", поясни инж. Кършаков.

"С три думи -  г-н Кършаков каза много неверни неща, на първо място ВЕЦ-овете не са 260 и текстът не се отнася за всички съществуващи преди 2000 година", коментира темата в "Хоризонт до обед" и инж. Димитър Куманов от Сдружение "Балканка".

"Така че става дума за 200 ВЕЦ- а, за които съответните държавни чиновници са позволили тези строежи и така са нарушили закона и второ - нарушението е толкова голямо, че по своята същност тези разрешения за строеж и после документите за пускане в експлоатация са нищожни по смисъла на АПК, тъй като те са заплаха за държавността и нарушение на конституционния ред - някой за строи в чужда собственост е невъобразимо", каза още инж. Куманов.

"Още 2010 година МОСВ пише до МРРБ да спрат да издават тези разрешителни за строеж", припомни той.
"Г-н Куманов каза много неверни неща - не са незаконно строени водните централи, следван е ред, който се е променял в годините, не съм съгласен, че държавата не е била създала ред. И в сегашните закони няма ясно разписан ред как се учредяват такива вещни права. Няма разписана ясна процедура за учредяване на ВЕЦ и сега.

Затова занапред трябва много да се внимава какви промени ще се правят, да се види преди това кой с какви документи разполага, какво експлоатира, а като се направят веднъж промените, да има стабилност за всички във водния сектор, защото има още много засегнати водоползватели", заяви инж. Кършаков.

По думите му наредбата, така създадена, създава възможност за масов фалит на ВЕЦ-ове.

Според инж. Куманов от "Балканика" обаче незаконните строежи трябва да се премахнат.


Още по темата в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ученици в риск: Вредите от новата дрога и онлайн залаганията - да им се обяснят!

Деца вземат личните карти на родителите си без знанието им, за да правят онлайн залози от тяхно име. Това е една от тревожните тенденции, която провокира Националната агенция за приходите и Агенция "Митници" да започнат още през лятото кампанията "Не сте сами".  Стефан Бакалов: Средната възраст, на която започват да се употребяват..

публикувано на 09.11.24 в 08:00

платена публикация
Само за месец близо 10 000 деца преминаха обучения по пътна безопасност в националната кампания „Пресичам безопасно с TEDI”

Близо 10 000 ученици от първи до трети клас преминаха обучения за основните правила за пътна безопасност с националната кампания „Пресичам безопасно с TEDI “. Финалът на кампанията, която стартира в началото на октомври,  беше с открит урок в столичното 119 СУ „Акад. Михаил Арнаудов“.В него първокласници придобиха ценни знания от представители..

публикувано на 08.11.24 в 12:39

Василена Винченцо: Много е сложно оцеляването на независимите пространства

Стартира DMS кампанията за спасяване на YALTA ART ROOM - пространство за независим театър. Организаторите повдигат темата за финансирането на театралния независим сектор. "Не сме пред закриване. Дълго време странях от думите "спасите" и се опитвах да избегна организирането на кампанията на DMS. Но ситуацията, уви, се оказва такава, че рано..

публикувано на 08.11.24 в 10:38

Плевен: Някои вече не помнят какво е да имаш редовно вода

Все повече домакинства вече не си спомнят какво е да имаш редовно вода. Затова днес министрите на регионалното развитие и благоустройството - инж. Виолета Коритарова, и на околната среда - Петър Димитров, се срещат в МРРБ с областния управител на Плевен Николай Абрашев и кмета на града Валентин Христов.  Петър Димитров и Виолета Коритарова ще..

публикувано на 07.11.24 в 10:46

Във Вълчедръм не искат перки. Събрали са подписи за референдум

Жители на Вълчедръм се събраха, за да потвърдят искането си за местен референдум относно изграждането на ветрогенераторен парк в местността Златията. Събрани са над 700 подписа. Общинският съвет отказа референдум . Областният управител върна решението за преразглеждане , а заседанието е друга седмица.   В края на март инвеститор поиска да..

публикувано на 07.11.24 в 08:50
Стефан Манов

Стефан Манов: В над 50% от СИК преброяването на гласовете не е по указанията на ЦИК

След най-тъмните избори в най-новата история - април 2023 г., сега имаме разлика в отчетените гласове. Дори в решението на ЦИК контролите не се връзват . Това заяви пред БНР Стефан Манов от Обществения съвет към ЦИК. Притеснителни са системните дефицити в изборната практика , смята той. Общественият съвет към ЦИК със становище за..

публикувано на 06.11.24 в 10:04
Исторически парк

Доц. Велислава Петрова: Още не сме осъзнали какво беше построено като исторически наследства

" Още не сме осъзнали какво се случи на този фронт и какво беше построено като исторически наследства ". Това заяви пред БНР доц. Велислава Петрова от Софийския университет "Св. Климент Охридски" преди днешната дискусия във Факултета по журналистика и масова комуникация за явлението "Исторически парк". "Тази връзка между политика и популярна..

публикувано на 06.11.24 в 09:50