Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Златото – инвестиция с блясък и доходност (Част II)

Инвестицията в златни кюлчета е изключително разумна в условия на голяма несигурност, в каквито живеем в момента, заяви експертът по инвестиции в благородния метал д-р Валентина Григорова – Генчева във втория епизод от специалното издание на подкаста "На всяка цена". Д-р Валентина Григорова – Генчева ръководи дирекция „Злато и нумизматика“ в една от големите банки у нас и преподава същата дисциплина, създадена от самата нея, във Висшето училище по застраховане и финанси.  

„Инвестициите представляват 42 % от световното ползване на злато. Може да прозвучи удивително, но 34 % е предназначено за бижутерия. Това означава, че все още считаме златото като ценност, която ни краси и ни носи социален престиж“, коментира експертът по инвестиции в благородния метал. Други 7 % от потреблението му в световен мащаб е във високите технологии, а останалите 17 % е притежание на централните банки, което според д-р Григорова – Генчева „никак не е малък процент“. 

Централните банки и златото  

Преди около година – година и половина централните банки не подновиха споразуменията помежду си, с които се ограничава количеството продадено злато, припомни д-р Григорова – Генчева. По думите й това не означава, че те възнамеряват да продават злато, а точно обратното – да купуват от благородния метал. „Централните банки свързват притежаването на злато със стабилността на държавата си. Гуверньорът на Полската централна банка, която възнамерява за закупи още около сто тона инвестиционно злато, заяви, че подсилването на златния резерв е доказателство за силата на полската икономика“, коментира специалистът по инвестиции в благородния метал. Варшава не е единствената столица, в която централната банка, увеличава портфейла си от инвестиционно злато. Такива примери има в Будапеща и Белград.  


Инвестиционното злато – бели пари за черни дни  

Златото е инвестиция с дългосрочен характер и е от „последна инстанция“, категорична е д-р Валентина Григорова – Генчева. Според нея най-важното за начинаещите инвеститори е да изберат да купят кюлчета от доказан търговец, защото фалшификатите са много разпространени. Може едно кюлче да изглежда напълно като златно, да носи всички необходими обозначения и да има сертификат, но вътре да се окаже волфрам, който има много сходно със златото тегло. „И най-добрата техника за спектрален анализ достига до три – четири микрона от повърхността. А какво е навътре? Едно кюлче е с дебелина около пет милиметра“, предупреди експертът.  

Друг важен елемент е съхранението на придобитите кюлчета. „Златото е лесно преносимо и за нас, и за крадците“, заяви д-р Григорова – Генчева. Затова е нужно у дома да го съхраняваме в специален сейф. Възможно е да използваме и банков сейф, но тази услуга поскъпва, допълни експертът.  

Валентина Григорова – Генчева

Физическо злато или ETF?  

Все по-популярни и в света, и у нас стават борсово търгуваните фондове (Exchange-traded funds – ETFs), които следват цената на златото. Според д-р Григорова – Генчева те също представляват добра възможност за инвестиции, но инвеститорът винаги трябва да е много внимателен, когато избира брокерът, с който ще работи. Подобни инвестиции са полезни и от гледна точка, че не трябва да съхраняваме физическо злато. От друга страна притежанието на кюлчета дава сигурността, че посредникът, с който работим при търговията на фондове, няма да изчезна от пазара, коментира специалистът.  

Какъв процент от портфейла си да държим в „златни“ инвестиции и добра алтернатива ли е златото за спестяване в условия на нулеви лихви? Това са само част от отговорите, които ще чуем във втория епизод на специалното издание на подкаста „На всяка цена“. 

Снимките са предоставени от д-р Валентина Григорова - Генчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Мирослав Цеков

Мирослав Цеков: Най-вероятно дискусията за избор на омбдудсман ще бъде политизирана

"За съжаление, най-вероятно дискусията за избор на нов омбдудсман ще бъде политизирана . Надявам се да не стане така, защото институцията на омбудсман на първо място е граждански защитник ". Това каза пред БНР Мирослав Цеков от Форум "Гражданско участие", една от неправителствените организации, която проведе дискусия за представяне на кандидатите..

публикувано на 18.07.25 в 12:06
Зинаида Златанова

Зинаида Златанова: Очаква се кохезионната политика в ЕС да намалее

"Предстоят много тежки и дълги преговори по бюджета на ЕС и в момента предложението, което Европейската комисия направи наистина, предизвиква много сериозно всички европейски политици да го коментират заради няколко неща". Това заяви пред БНР бившият ръководител на ЕК в България и бивш правосъден министър  Зинаида Златанова : "Държавите, нетни..

публикувано на 18.07.25 в 10:15

Лъчезар Богданов: С митата Тръмп иска да създаде повече възможности за американската индустрия

"Допълнителните ответни мита на стоки от страна на Европейския съюз са опит да се вкара администрацията на президента Тръмп в някакви преговори, които традиционно се водят в такава ситуация, тоест  да се анализира цялостно търговията между двата пазара , индустрия по индустрия, продукт по продукт,  някакъв вид сделка на базата на взаимни отстъпки "...

публикувано на 16.07.25 в 17:05
Кметът на Благоевград Методи Байкушев

Методи Байкушев, кмет на Благоевград: Страхът да оставим за страхливите

Общините се оказаха най-големите инвеститори у нас . Хиляди проекти се изпълняват от бизнеса, който пък осигурява работа на много хора. Логично е при усвояването на този милиарден ресурс държавата и обществото да следят за злоупотреби.  Сигнали към институциите и медиите са подавани за много общини. Кметовете, които се разследват, обаче, се броят..

публикувано на 16.07.25 в 14:46

Отново официално не беше предадена документацията за парк "Врана“

Днес в 11 часа трябваше да има среща между областния управител на София Стефан Арсов и представители на Столичната община, за да бъде официално предадена документацията на парк "Врана“ и ключовете от двата входа. На 7 юли кметът Васил Терзиев предупреди областната управа, че след 10 юли затваря врати за посетители парк "Врана" и спира движението..

публикувано на 16.07.25 в 12:41
Владимир Тодоров

Владимир Тодоров: Спирането в аварийната лента предвижда три вида санкции

" Спирането в аварийната лента предвижда три вида санкции  - предвижда много висока имуществена  глоба от 1000 лева , отнемане на книжката за три месеца, отнемане на контролни точки". Това каза пред БНР Владимир Тодоров от Асоциацията на пострадалите при катастрофи: "Това превъзбудено обяснение, че започват да получават глоби, не е така, защото..

публикувано на 16.07.25 в 11:57
Христо Панчугов

Христо Панчугов: Опозицията няма подходящи инструменти адекватно да обоснове вот на недоверие

"Разговорът за инфлацията не трябва да остане на нивото на "Възраждане" и разговорът за приемането ни в еврозоната не трябва да се изчерпва с това, че ние сме получили дата, на която да се присъединим към еврозоната , тоест въпросите за икономическата ни политика, за това как ще се ползва държавния бюджет за правене на политики, за инвестиции и..

публикувано на 16.07.25 в 10:17