Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Златото – инвестиция с блясък и доходност (Част II)

Инвестицията в златни кюлчета е изключително разумна в условия на голяма несигурност, в каквито живеем в момента, заяви експертът по инвестиции в благородния метал д-р Валентина Григорова – Генчева във втория епизод от специалното издание на подкаста "На всяка цена". Д-р Валентина Григорова – Генчева ръководи дирекция „Злато и нумизматика“ в една от големите банки у нас и преподава същата дисциплина, създадена от самата нея, във Висшето училище по застраховане и финанси.  

„Инвестициите представляват 42 % от световното ползване на злато. Може да прозвучи удивително, но 34 % е предназначено за бижутерия. Това означава, че все още считаме златото като ценност, която ни краси и ни носи социален престиж“, коментира експертът по инвестиции в благородния метал. Други 7 % от потреблението му в световен мащаб е във високите технологии, а останалите 17 % е притежание на централните банки, което според д-р Григорова – Генчева „никак не е малък процент“. 

Централните банки и златото  

Преди около година – година и половина централните банки не подновиха споразуменията помежду си, с които се ограничава количеството продадено злато, припомни д-р Григорова – Генчева. По думите й това не означава, че те възнамеряват да продават злато, а точно обратното – да купуват от благородния метал. „Централните банки свързват притежаването на злато със стабилността на държавата си. Гуверньорът на Полската централна банка, която възнамерява за закупи още около сто тона инвестиционно злато, заяви, че подсилването на златния резерв е доказателство за силата на полската икономика“, коментира специалистът по инвестиции в благородния метал. Варшава не е единствената столица, в която централната банка, увеличава портфейла си от инвестиционно злато. Такива примери има в Будапеща и Белград.  


Инвестиционното злато – бели пари за черни дни  

Златото е инвестиция с дългосрочен характер и е от „последна инстанция“, категорична е д-р Валентина Григорова – Генчева. Според нея най-важното за начинаещите инвеститори е да изберат да купят кюлчета от доказан търговец, защото фалшификатите са много разпространени. Може едно кюлче да изглежда напълно като златно, да носи всички необходими обозначения и да има сертификат, но вътре да се окаже волфрам, който има много сходно със златото тегло. „И най-добрата техника за спектрален анализ достига до три – четири микрона от повърхността. А какво е навътре? Едно кюлче е с дебелина около пет милиметра“, предупреди експертът.  

Друг важен елемент е съхранението на придобитите кюлчета. „Златото е лесно преносимо и за нас, и за крадците“, заяви д-р Григорова – Генчева. Затова е нужно у дома да го съхраняваме в специален сейф. Възможно е да използваме и банков сейф, но тази услуга поскъпва, допълни експертът.  

Валентина Григорова – Генчева

Физическо злато или ETF?  

Все по-популярни и в света, и у нас стават борсово търгуваните фондове (Exchange-traded funds – ETFs), които следват цената на златото. Според д-р Григорова – Генчева те също представляват добра възможност за инвестиции, но инвеститорът винаги трябва да е много внимателен, когато избира брокерът, с който ще работи. Подобни инвестиции са полезни и от гледна точка, че не трябва да съхраняваме физическо злато. От друга страна притежанието на кюлчета дава сигурността, че посредникът, с който работим при търговията на фондове, няма да изчезна от пазара, коментира специалистът.  

Какъв процент от портфейла си да държим в „златни“ инвестиции и добра алтернатива ли е златото за спестяване в условия на нулеви лихви? Това са само част от отговорите, които ще чуем във втория епизод на специалното издание на подкаста „На всяка цена“. 

Снимките са предоставени от д-р Валентина Григорова - Генчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

Баба, дядо и аз - и "Малка нощна музика" - ноти по време на война

От преди двайсетина години всяка бъдеща майка в големите градове на Израел, очаквайки скоро дете, а след това и с новороденото дете слуша дискове с класическа музика "Бейби Моцарт", "Бейби Бах" или други. Според психолозите такава музика влияе добра за развитието на зародиша. Това лято в един от културните домове на Тел Авив бе много популярно..

публикувано на 17.09.24 в 12:49
Елена Хайтова

Елена Хайтова: Ако баща ми знаеше, че не чуждите думи са беда, а опростачването на езика

Хайтов много се гневеше на чуждите думи в българския език, но ако знаеше, че не това е бедата, а това, че езикът ни много се опростачва .  Това каза пред БНР Елена Хайтова, дъщеря на писателя Николай Хайтов.  "Все пак чуждите думи внасят своя колорит. Но да казваш нещо от незнание или малокултурие, това е смешно. ...  Написала съм едно есе точно за..

публикувано на 16.09.24 в 19:23

Протест в края на септември готвят седем браншови организации, обучаващи нови шофьори

Протест в края на септември готвят седем браншови организации, обучаващи нови шофьори . Причината са обнародваните във вторник в Държавен вестник две наредби за промени в условията при обучението.  Диалогът е нарушен, казва Йонко Иванов от Съюза на преподавателите по авто-мотоподготовка . А министерството на транспорта обяснява, че..

публикувано на 15.09.24 в 16:00
проф. Юри Кълвачев и проф. Илза Пъжева

Проф. Илза Пъжева: Няма ИИ без естествен. Естественият интелект има крайната дума

Между 12 и 15 септември българската структура на германската научна правителствена фондация "Александър фон Хумболт" организира Хумболтов колегиум на тема: "Човекът и изкуственият интелект в науката и обществото". Форумът ще събере млади и утвърдени български и чуждестранни специалисти в София в "Гранд хотел Милениум". Те ще дискутират..

публикувано на 11.09.24 в 10:54

Може ли ислямският ум да бъде спасен? Новата книга на Мохамед Халаф търси отговор

Важният въпрос днес е: Може ли ислямският ум да бъде спасен?   Така журналистът Мохамед Халаф синтезира акцента в новата си книга "НЕподчинение. Ислямът и реформаторите", която представи пред БНР. "Кризата на исляма днес е колкото политическа, толкова и културна, и религиозна. Тя носи в себе си много други кризи, свързани с невъзможността да се..

публикувано на 09.09.24 в 14:26
Вътрешната баня на Сърбинската къща

Голям е интересът към Ипеклийската и Сърбинската къща в Берковица

Вътрешна баня в къща на 260 години - берковчанис гордост разказват за така наречената Ипеклийска къща, в която е живял поетът Иван Вазов. В съседство с нея има и по-млада на години баня, която е на век и половина и е част от Сърбинската къща. Двете са част от Музейния комплекс в Берковица. Към Ипеклийска и Сърбинската къща има голям..

публикувано на 09.09.24 в 11:49

В близост до германския планински масив в Харц от дни бушува пожар

В близост до планинския масив в Харц, в германската провинция Саксония Ахалт от дни бушува пожар. Властите смятат, че е възможно да става дума за умишлен палеж. Горският пожар на Брокен може да е бил предизвикан умишлено. Има индикации за това, казва пред местния вестник "Фолксстийм" началникът на районната пожарна служба Кай-Уве Лозе...

публикувано на 08.09.24 в 13:59