Има ли извънземен живот? Това е една от най-старите дилеми, която мъчи човечеството от векове. Възможно ли е обаче този живот да е бил напълно заличен още преди да сме го открили? Въпросът повдигнаха ентусиастите в популярната наука Ratio. Повод за съмнението дадоха наскоро анализирани от учени данни от девет телескопа на Земята и в Космоса, които са засекли огромно изригване на най-близката до нас звезда - Проксима Кентавър.
За да ни разясни подробности по темата, в студиото на "Изотопия" дойде Никола Кереков от Ratio. Той постави въпроса "Можем ли да кажем сбогом извънземни?" и разказа подробно във видеоканала на Ratio в YouTube и по-конкретно - в рубриката "Науката не спи".
Вероятност за живот преди голямото бум
За да разберем какво евентуално сме имали и какво сме загубили, Никола Кереков ни пренася в един напълно извънземен свят: "Отиваме до най-близката звездна система до Слънцето - Алфа Кентавър. Тя е различна от нашата. Състои се от три звезди - две подобни по размер на нашето слънце и една по-малка, която се нарича Проксима." Съсредоточаваме се върху Проксима - тя съставлява една осма от масата на нашето слънце и по вид е червено джудже. Характерното за тях е, че са най-често срещаните.
Преди време в орбита около звездата Проксима Кентавър са установени две планети. Едната е Proxima Centauri b, която може да е Земя 2.0. Тя се намира в обитаемата зона на звездата и се определя акто един от най-вероятните кандидати, където да търсим живот. Близка е по размер до нашата планета, съвсем малко по-голяма е. Но пък орбитира 20 пъти по-близко до слънцето си - Проксима, като го обикаля за около 11 дни - това е продължителността на една година там.
Никола продължава с разказа си за света на Proxima Centauri b: "Тя се намира в т.нар. "Зона на Голдилокс" или обитаемата зона около една звезда. Това е зоната, в която температурата на повърхността на планетата позволява съществуването на течна вода на повърхонстта й." Няма как обаче да кажем със сигурност дали има вода, защото за наличието й трябва да има и атмосфера.
За съжаление обаче изригването, което учените са засекли и е което е най-голямото регистрирано от звездата Проксима, може тотално да е изпепелило какъвто и живот да е имало на тази екзопланета.
По-малко, по-хладно и по-избухливо
Разглеждаме виновника за голямото бум. "Проксима е като малките кучета, които имат избухлив нрав", казва Никола и продължава: "Като най-близката до нас звезда, намираща се на 4,25 светлинни години, Проксима е обект на огромни изследвания и доста учени са съсредоточили работата си точно там."
Повече от "голямо бум"
В средата на 2019 г. с помощта на един радиотелескоп е бил засечен необичаен радиосигнал, идващ именно от системата на Проксима. Той не се е повторил и източникът не е ясен, но са започнали серия от спекулации по темата. И така стигаме до данните, събрани от деветте телескопа. Те показват, че на 1 май 2019 г. е засечено изключително мощно изригване с източник Проксима Кентавър. Става въпрос за слънчево изригване, което е 100 пъти по-мощно от най-мощното, което сме засичали от Слънцето. При него звездата е увеличила яркостта си 14 хиляди пъти и то за няколко секунди, при което се е освободило огромно количество ултравиолетова радиация и радиовълни. Тук вече може да си зададем въпроса - на тази планета (Proxima Centauri b) с тези комфортни условия може пък да е имало живот. Но дори да е имало - такъв вече няма, защото е тотално изпепелен, унищожен и съсипан.
Да влезе следващата Проксима
Сега цялото внимание на учените в момента се насочва към съседната звезда - Алфа Кентавър А. Звездата, която има открита една или даже две планети, които са достатъчно близко и могат евентулно да бъдат следващите кандидати в търсенето на живот.
Нашите инструменти, които са достатъчно чувствителни, могат да засекат различни детайли там. Но звезди много...Само в нашата галактика те са между 100 и 400 милиарда, около всяка от които има поне по една планета.
Заключваме, че поетът тук би възкликнал: "Надеждата се взривява последна".
Вие не избухвайте, а чуйте в звуковия файл цялото интервю с Никола Кереков, в което ни отговаря на въпросите: твърде егоистично ли е да мислим, че сме сами във Вселената и защо въпреки сериозната напредналост на развитие на технологиите и науката все още не може да се даде категоричен отговор за това има ли същества извън нашата планета.
"Тогава, когато една държава се развива като модерна държава, в нейната основа е заложено образованието , а един от основните приоритети в това образование, е неговото качество ". Това отбеляза пред БНР проф. д-р на науките Стойко Стойков , инженер и полковник от запаса: "За съжаление, точно плагиатството, което придоби изключително широк..
" Много е трудна връзката с близките ми в Газа, защото нямат ток и ако успеят да си заредят телефоните, могат на седмица около 20 минути да говорят, колкото да се чуем. Положението е много тежко. Хора падат по улиците , много е тежко наистина. Даже аз имам едно видео, което показва журналист на "Ал Джазира", докато снима на живо, хора падат след..
"Продължаваме промяната" имат пълно основание да твърдят, че институциите по някакъв начин злоупотребяват по отношение на тях с правомощията си ". Това коментира пред БНР Ивет Добромирова , журналист, PR експерт: " Проблемът е, че те са част от този проблем . Те спомогнаха за това институциите да бъдат превърнати в репресивен орган и сега се..
"Творчески терминал България - Израел" е с четвърто издание сега и е обратна връзка на Международния фестивал на българското изкуство или българските изкуства "Българска душа на святата земя" . Това каза пред БНР Весела Райчинова , кореспондент на БНР в Израел: " Това не е религиозен фестивал . Това е фестивал, който беше създаден под..
"Смяната на противопоставянето от Изток-Запад на статукво-промяна дава възможност за някакъв опит за сближаване, за синхронизация, но в никакъв случай не и на някакви директни общи действия на тези политически сили, защото там различията са прекалено големи, особено между "Продължаваме промяната" - "Демократична България" и "Възраждане" . Това заяви..
Плевенска фирма изнесе данни за неплатени суми от Община Плевен по договор като подизпълнител на "Паркстрой“ . Каква е причината за тази ситуация след твърдението, че Общината няма финансови проблеми? Какво се случва с оранжерията и закупената техника на "Паркстрой“, след като управителят беше освободен от Общинския съвет, но заведе съдебни дела и..
" Самоубийството може да бъде израз на много неща , но като че ли на първо място бих могъл да кажа, че самоубойството е израз на екзистенциална субективна криза у личността ". Това обясни пред БНР Даниел Генков , криминален психолог: "Тогава, когато индивидът е изправен пред непреодолима обективна или пък субективно преживяна ситуация, която..
Имам документ, в който ми се обяснява, че един съдия не е написал делото си 13 месеца – повече от година, защото е трябвало да отговаря на народния..
Не очаквам да има среща между Путин и Зеленски, Русия иска капитулация на Украйна! Това мнение изказа пред БНР о.р. кап. I ранг Васил Данов от..
Трябва сериозно разграничение, когато съдии заседават и се опитват в рамките на справедливия и честен процес да вземат решения и те имат известна..