Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В подножието на Ивановските скални църкви бяха валидирани две пощенски марки

Снимка: Ася Пенчева

С тържествена церемония в подножието на Ивановските скални църкви бяха валидирани две пощенски марки, посветени на 800-та годишнина от основаването на тази царска света обител.

Комплексът Ивановски скални църкви е защитен от ЮНЕСКО обект и за неговата 800-на годишнина от "Български пощи" издадоха две пощенски марки. Специално за днешната церемония по валидирането на марките бе открита и временна пощенска станция, от която първите писма с юбилейните марки полетяха към света.

Отпечатани са само 5500 броя от двете серии, чийто автор е художникът Станимир Желев. Макар номиналната стойност на една да е 65 стотинки, а на другата 1 лев, тяхната ценност се измерва различно от филателистите. Това обясни изпълнителният директор на "Български пощи" Деян Дънешки:

"Тази марка е важна, че ознаменува една хубава годишнина на едно прекрасно място и освен това е много красива. Допълнително е и тематична марка, която позволява на колекционерите да събират тази тема, свързана с църкви, манастири, с духовни места. Не е много голям тиражът, което дава възможност след известно време бидейки изчерпана и използвана, унищожена, колкото по-малко бройки остават от бройките, толкова по-ценни стават те. Най-скъпите марки са най-малко на брой".

Събитието днес има отношение както към филателията, така и към историческата памет за царската лавра, за създателя на манастирския комплекс монахът Йоаким, върнал България в лоното на православието и станал по-късно български патриарх. Ивановските скални църкви са част от обектите на Регионалния исторически музей в Русе, затова и директорът на музея проф. Николай Ненов получи първия плик с марките и специално създадения за случая печат. Той също сподели вълнението си от тържеството по случай годишнината.

"Марката действително е един изключително важен знак на държавността, както монетите, банкнотите. По този начин държавата препотвърждава значението на скалните църкви като част от не само българската гордост, но и идентичност, защото скалните църкви са вписани още в първи лист на световното културно наследство. Това е през 1979 година в Луксор и там България избира да покаже част от собственото, от българското средновековно наследство. Едва по-късно идват тракийски гробници. За нас винаги средновековния принос за България е този, който е значимостта ни пред света", допълни Николай Ненов.

До края на годината ще бъде представена изложба, посветена на 800-годишнината на скалните църкви в Синодалната палата и в парламента. Ще бъде издаден сборник с докладите от научната конференция, която се проведе преди седмица и ще бъде създадена детска образователна книжка-игра, посветена на живота на Св. Йоаким Търновски.

Повече можете да чуете в звуковия файл. 


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Отбелязваме Световния ден на болестта на Бехтерев

На 3 май отбелязваме Световния ден на болестта на Бехтерев, известна още като анкилозиращ спондилит - хронично автоимунно възпалително заболяване, което засяга гръбначния стълб и големите стави. Анкилозиращият спондилит е вид възпалителен артрит, който засяга предимно гръбначния стълб, но също така може да обхване тазобедрените стави,..

публикувано на 03.05.25 в 08:25

"Не подаряваме и не продаваме земята": Жители на Сухиндол протестираха срещу фотоволтаичен парк

Жители на Сухиндол излязоха в петък вечерта на протест срещу изграждането на частен фотоволтаичен парк върху 16 хиляди декара земи край града. Гражданското недоволство е породено от това, че проектът за фотоволтаичния парк е започнат без да има обществени обсъждания. Няма извършена оценка за въздействието върху околната среда, а багери са изорали..

публикувано на 03.05.25 в 08:04

Продължава гласуването на румънците в чужбина на президентските избори

Продължава гласуването на румънците в чужбина на първия тур на президентските избори.  Гласоподавателите от диаспората имат на разположение и утре, за да дадат своя глас, когато е в и вотът в Букурещ.  Според социолозите, лидерът на крайнодесния опозиционен Алианс за обединение на румънците Джордже СИмион е фаворит на първи тур с 30 на сто подкрепа,..

публикувано на 03.05.25 в 07:55
Пожар в Харков след руска атака с дронове

50 ранени при руска атака с дронове срещу Харков

Близо 50 души са били ранени при руска атака с дронове срещу украинския град Харков късно снощи. Кметът на Харков Игор Терехов съобщи в социалните мрежи, че на въздушни удари са били подложени четири квартала. Осем души са били приети за лечение в болница.  Сред пострадалите е и 11-годишно дете. На места са възникнали пожари, наесени са щети..

публикувано на 03.05.25 в 07:48
Екатерина Захариева

Българският еврокомисар - гост на откриването на мобилна инсталция за рециклирани строителни материали

Европейският комисар за стартиращите предприятия, научните изследвания и иновациите Екатерина Захариева, която е на посещение в България, ще участва в откриването на мобилна инсталация за производство на рециклирани строителни материали край Кремиковци. Проектът е финансиран със средства на Европейската комисия в размер на 9 милиона и половина..

публикувано на 03.05.25 в 07:20
Информационна кампания за ползите от ваксините в ромския квартал

За ползата от ваксините научиха в ромския квартал "Кошарник"

Все повече майки от ромски произход спазват имунизационния календар и поставят ваксини на децата си. Специалисти от хигиенната инспекция в Монтана разясниха в ромския квартал "Кошарник" ползата от ваксините. Инициативата е по повод Европейската имунизационна седмица. Близо десетократно увеличение на случаите на дребна шарка е отчетено..

публикувано на 03.05.25 в 07:15
Изложбата -

"Занаятчийски принадлежности" - изложба в Плевен

В Регионалния исторически музей в Плевен е подредена изложба "Занаятчийски принадлежности", посветена на Деня на труда -1 май. Посетителите могат да видят малка част от "Регионалната сбирка на предмети от бита XIX – XX век" на семейство Мая и Иван Петкови от село Обнова. За да можем да продължим напред, трябва да знаем кои сме и..

публикувано на 03.05.25 в 06:10