„Не можем да говорим за частни медии в България. Всичките, общо взето подобни, се издържат с пари от държавата, със средства от министерствата, от общините, от познати фондации, от напълно непознати фондации, от села, паланки, градове, музеи, хотели, ресторанти. Но когато държавата е вътре, е смущаващо. Виждам телевизии, които се хранят от всички министерства, получавайки средно по половин милион от всяко едно министерство. Другото е партийната хранилка. Няма партия, която е била досега вътре в парламента, която да не участва навсякъде с огромна сума“, коментира Велислав Минеков в предаването „Преди всички“, позовавайки се на данни от публичния регистър към Министерството на културата за собствеността на медиите и тяхното финансиране.
Не може частна медия да бъде управлявана с този вид хранилки, подчерта Минеков и посочи пример с Радио К-2, където „сумите са просто някаква мизерия“ в сравнение с всичко онова, което е видял, „особено по отношение на гледаеми телевизии“.
„Агенция „Пътна инфраструктура“ - 5 000 лева, МТСП – 14 700 лева, Държавно предприятие „Ръководство на въздушното движение“ – какво прави това предприятие вътре в радиото, не ми е ясно – но почти 10 хиляди лева, Министерство на туризма – 10 хиляди лева, изведнъж от банката, която се прочу в последно време: Българската банка за развитие – има едни случайно попаднали 70 хиляди лева.“
ББР е дала парите по договор за кампания за дуалното и професионално образование, спонсорство от ББР, уточни Минеков. Запитан дали ББР е подпомагала и други медии, Минеков потвърди:
„Колкото пожелаете.“
Медийното удобство се търси от пълноценно избраните правителства и парламенти, изтъкна още служебният министър на културата.
Истинското начало на заглушаване на медийната среда според него датира от времето на управлението на Симеон Сакскобургготски. „И раздаването на държавни подкупи в огромни размери.“
„Тези услуги за мен са подкуп. Тук става нещо много нечестно. Тук министри си купуват тишина и удобство. Купуват си величие.“
„Никой не е погледнал. Никой не е видял какво става години назад. Никой не си е дал обяснение за целта на тази практика, а целта е ясна. Никой не се е докоснал. Никой не се е възмутил. Никой не е разказал“, категоричен е Велислав Минеков, който припомни, че тази информация е свободна и достъпна на сайта на министерството.
Министърът на културата обяви, че е получил „две леки заплахи“ какво ще стане, ако се разрови и е бил предупреден да не говори за някои случаи в пространството, в които по думите му става дума за „плячкосване, грабеж и корупция“.
„Има хора, които са притиснати от това, което говоря и трябва да намаля този натиск, особено за неща, които при една нормална прокуратура биха тръгнали в много лоша посока.“
„Медии, които са били удобни на предишното правителство, които са останали недокоснати, които са били хранени редовно и то пак по тази линия – от партии, от министерства. Чувстват се заплашени“, допълни Велислав Минеков.
По повод годишнината от началото на миналогодишните антиправителствени протести - 9 юли, проф. Минеков посочи, че държавата е тръгнала в друга посока.
„Някои неща се промениха. Слънчогледите се завъртяха в правилната страна. Ще е нужен основен ремонт на държавността, но ще е нужно да променим и навиците си. Не трябва повече да мълчим, не трябва да прикриваме и дребната корупция, не само едрата.“
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
Правителството ще чака европейските данни за инфлацията, които излизат на 24 февруари, за да знае "дали да се напъва" с бюджета , а финансовият министър Теменужка Петкова ще получи негативен знак за еврозоната в понеделник. Това прогнозира пред БНР Георги Кадиев, бивш заместник-министър на финансите, лидер на партия "Нормална държава"...
" Мъск е оръжие в ръцете на Тръмп, целта на което е да се постигне огромно съкращаване на разходите в държавния бюджет на САЩ , който е трилиони долари и със сигурност има много места, където може да бъде съкратен". Това заяви пред БНР Вени Марковски, съосновател и председател на Българското интернет общество. Тръмп: Наредих на Илон Мъск да..
Ще спасим ли малките квартални магазинчета, ако на 13-ти февруари не посетим големите търговски вериги? Няколко организации призоваваха за общонационален бойкот на търговските вериги и хранителните магазини този четвъртък. Заради високите цени те приканиха хората да не пазаруват на въпросната дата в големите вериги, по примера на Хърватия и други..
Случай като този от село Брезе следва да бъде сигнал . Той трябва да ни покаже, че промяна трябва да има и по отношение на законодателството, и по отношение на модела на финансиране . Това заяви пред БНР зам.-председателят на УС на Националното сдружение на общините и кмет на Троян Донка Михайлова след трагичния случай в девинското село..
Когато излезе проектобюджетът, ще видим дали той е реалистичен или е " история, която управляващите ще опитат да продадат на ЕК и ЕЦБ , за да не бъдат съдени, че са се провалили с фискалния показател и да остане единствено инфлационният" при кандидатстването за еврозоната. Това мнение изрази пред БНР журналистът Стефан Антонов. "Нямам..
Млада жена от Горна Оряховица се бори с онкологично заболяване и се нуждае от сериозна финансова подкрепа. За лечението на 45-годишната Габриела Лазарова в турска клиника са нужни близо 400 000 евро. Хората от родния ѝ град са обединени да помогнат на Габи за втори път да пребори рака и провеждат различни благотворителни инициативи...
Ако сте се събудили с главоболие след вчерашния празник, това най-вероятно е от изпития алкохол . За процеса на разграждане на алкохола от организма и..
"Може да се надяваме да не е така, но не трябва да си затваряме очите - струва ми се, че новият екип на Тръмп ще се стреми Европа да се превърне в..
В Пазарджик започна подготовката на националния фестивал "Сърце в зелено", който ще се проведе на 10 и 11-ти април . Това е второ национално издание на..