Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

В швейцарски франкове ли са били т.нар. кредити в швейцарски франкове

Поля Гетова и адв. Десислава Димитрова са сезирали ЕК по казуса

През 2008-а година Поля Гетова взема кредит в швейцарски франкове по препоръка на банката заради по-изгодните условия, тъй като вноската, която ще плаща, ще е по-ниска, а и заради това, че франкът е по-стабилен като валута.

"Близо 3 години по-късно курсът на франка скочи доста рязко и се оказах с един интересен кредит като стойност, много по-различен от цената, на която го бях взела като начало", обясни пред БНР Гетова.

Адвокат Десислава Димитрова подчерта, че т.нар. кредити в швейцарски франкове не са били отпускани в тази валута:

"Кредитите са отпускани или в лева, или в евро. Това са сумите, които са отпуснати на кредитополучателите. В договорите е предвидено, че швейцарски франкове се предоставят по блокирана сметка на кредитополучателя. Веднага след това се превалутират по курс от 2008-а година в лева или в евро и банката не е изплатила нито един швейцарски франк на никого".

Димитрова уточни, че след отпускането на кредита той се преизчислява в швейцарска валута и кредитополучателят дължи да върне сумата в швейцарски франкове, която е преизчислена по курс 1,20, а в момента франкът струва 1,80:

"И тези кредитополучатели, за да си връщат тези кредити, си купуват франкове по 1,80, месечните им вноски са станали двойни, а дългът им е нараснал съществено. Дори не биха могли да рефинансират тези кредити".

През 2017 година Поля Гетова завежда дело, след което има две решения - на две съдебни инстанции:

"Които казаха, че швейцарски франк няма. След което делото беше вдигнато на последна инстанция - върховен съд. По моето дело явно съдът реши да се произнесе, въвеждайки практика за развитие на правото".

По думите на адв. Димитрова през 2017-а г. Съдът на ЕС се е произнесъл, че тези кредити в швейцарски франкове не са дължими в швейцарски франкове, защото клаузата, която предвижда изплащането им в тази валута, е неравноправна:

"Тази практика беше категорично възприета от българските съдилища, включително от Върховния съд и от 2017-а до момента са постановени стотици решения, в които съдът казва, че тези кредити не са дължими в швейцарски франкове".

По делото на Поля Гетова ВКС се произнася с решение, което е постановено през февруари 2021 г.:

"Когато кредитът е усвоен в евро или в лева, а не в швейцарски франкове, и когато клаузата, която предвижда, че кредитополучателят трябва да връща швейцарски франкове е нищожна, последиците от това са, че кредитополучателят дължи кредита в швейцарски франкове", обясни адвокатката.  

Всеки месец Гетова погасява кредита си, както съдът е постановил, но и се натрупва просрочие по тези вноски, а дори се начисляват и лихви върху просрочието.

"Ние се опитахме да спазим решението на съда и да платим на банката месечната вноска, дължима в швейцарски франкове, като платим за нея толкова лева, колкото е струвал франкът към 2008-а година, т.е. по 1,20. Банката превалутира тези левове по актуален курс - 1,80. Така тя си погасява 2/3 от вноската, а 1/3 от вноската остава просрочена и Поля е в неизпълнение по договора си и се начисляват наказателни лихви", обясни адв. Димитрова. 

ВКС тълкува решението си, като потвърждава, че са "кристално ясни в първоначалното си решение".

Поля Гетова и адвокат Десислава Димитрова са сезирали Европейската комисия по казуса за нарушаване на правото на Европейския съюз.

"Ако започне наказателна процедура срещу България, сметката за тази абсурдна съдебна практика ще я плати българският данъкоплатец", каза в заключение адв. Димитрова.

Интервюто на Снежана Иванова с адвокат Десислава Димитрова и Поля Гетова в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Адресът на улица

Не е тайна: На адрес в Стамболийски са регистрирани над 1200 души

Цяла секция с над 1000 избиратели е регистрирана на един адрес в ромската махала в град Стамболийски. Това съобщиха от служба ГРАО в града. На улица "Петко Рачов Славейков" №31 живеят над 1200 души.   Казусът бе огласен от депутата от "Възраждане" Кръстьо Врачев, който обяви в парламента данни от проверка на Областна администрация в Пловдив...

публикувано на 10.09.24 в 06:52
Архимандрит Епифаний

Архимандрит Епифаний за чудотворната икона "Богородица-Вратарница" от Роженски манастир

Едно от най- посещаваните селища в Община Сандански безспорно е Мелник, най- малкият град в България. Някои го свързват с мелнишкото вино, други с културните събития тук, но най- яркият белег на това място си остават десетките стари църкви, съградени по времето на Деспот Слав, който превръща селището в търговски и духовен център.  Деспот..

публикувано на 09.09.24 в 08:52

Голям интерес има към острова "Света Анастасия" и това лято

Силен туристически сезон на остров „Св. Анастасия“ през това лято. Над 30 хиляди души са го посетили до края на август. Традиционно най-много са българските туристи, но многобройни са и чужденците, които посещават атрактивната дестинация. Тази година тя отбеляза 10 години от функционирането ѝ като туристически обект.  Август е..

публикувано на 08.09.24 в 06:08

Стари вещи оживяват в дома на семейство Михайлови

Битова стая, събрала уюта на живота на българите отпреди 100 и повече години – това присъства в дома на Калина и Михаил Михайлови от село Шуменци, община Тутракан. Тяхното семейство посрещна екип на "Хоризонт" преди броени седмици с традиционните за Добруджанския край зелена баница и наложена мамалига. Разказахме ви и как тези гостоприемни..

публикувано на 08.09.24 в 05:55

В село Кърпачево ще се проведе международно туристическо обучение

Сдружение „Деветашко плато“ организира от 10 до 12 септември международно туристическо обучение за създаване на нови продукти за развитие на туризма в селските райони.  Обучението ще се проведе в старата мелница в село Кърпачево, която беше превърната преди няколко години в образователен център.  В него ще участват партньори на..

публикувано на 08.09.24 в 05:48

Луксозно издание на Рибния буквар отбелязва 200 години от създаването му

Сдружение "Българска история" отбеляза 200 години от публикуването на първия български учебник, написан на разговорен език и със светско съдържание, познат на всички българи като "Рибния буквар". Луксозното юбилейно издание се отличава с паралелно напечатани оригинални и осъвременени текстове. Негов редактор е докторът по история Теодор Борисов...

публикувано на 06.09.24 в 17:21

Поредицата "Седемте хълма" възкресява паметта за Пловдив

"Южнобългарска хроника" на Димитър Мантов е част от библиотека "Седемте хълма", посветена на Пловдив. Това е втората книга от автора, която е включена в поредицата. Другите заглавия от библиотека "Седемте хълма" са "Този шарен Пловдив" от Георги Райчевски, "Ескадронът" от Стефан Дичев, "Хълмът" от Димитър Кирков, "Да живей съединението"..

публикувано на 06.09.24 в 14:38