Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Достъпни ли са секциите за гласуване за хората с физически увреждания

Проверка по казуса в Русе

Снимката е илюстративна
Снимка: архив

Тази година за втори път погледите на обществото са насочени към изборите за народни представители, а на избраните в 45-тия парламент депутати основна задача им бе ремонта на изборния закон.

Един от най-активните граждани в страната по въпросите на достъпната архитектурна среда е Диян Господинов от Русе. Сам той се придвижва в инвалидна количка и е наясно с всяка неравност по улиците на града. Оказва се, че гласуването, както и много други дейности от ежедневието ни, е проблем за хората с физически затруднения.

„В изборния закон пише, че достъпна секция е всяка, която се намира на първия етаж, има по-малък брой гласоподаватели. Пише също в закона, че има мобилни урни. Аз никога не съм подавал досега заявление за мобилна урна, защото те ти обещават, че ще дойдат, но кога не се знае. Те изискват и да има две напълно свободни стаи – едната да играе ролята на тъмна стая, другата за комисията. Аз питам – ами аз имам болни близки или ако имаш едностаен апартамент – какво правим?“, попита Деян Господинов в „Хоризонт до обед“.

Той посочи, че поради тези затруднения е изцяло за електронно и дистанционно гласуване. Господинов заяви, че по тези въпроси е сезирал партиите.

На 4 април не можах да гласувам, защото винаги ходя в операта да подам глас, но операта изгоря, аз не можех на друго достъпно място да подам глас. Сега искам да гласувам. Пред РИК – Русе им посочих, че Домът на културата е подходящ за секция за гласуване на хора с увреждания, но те ми отговориха, че няма да разкрият там.

„В закона наистина има неща, които трябва да се променят, така че хората с двигателни увреждания да могат да изберат в коя секция да гласуват, която е достъпна. Те имат това право и сега. Ние сме публикували такъв списък, но не знам колко от тях действително имат директен достъп от улицата – а не само да са на първия етаж, тоест да са наистина достъпни“, поясни пред БНР председателят на Районната избирателна комисия в Русе Милена Хинкова.

Остава надеждата, че новите народни представители, които ще изберем в неделя, ще променят както политическата среда, така и архитектурната - и двете да са достъпни за всички граждани.

Още по темата в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Емоцията на колекционерската страст: Магията на нумизматиката

Събирането на монети е страст. Правейки колекция, хората си купуват тази емоция. Думите са от едно интервю преди години на нашия специален гост в „Изотопия“. Той е посветил времето си и цялото си същество на нумизматиката - колекционирането на монети.  На вашето внимание: Петър Неделев, председател на Нумизматично дружество "Филипопол“ ...

публикувано на 26.04.25 в 07:05
Снимката е илюстративна

Скални култови паметници на Добруджа оживяват в книга на проф. Г. Атанасов

Скалните култови паметници на Добруджа оживяват в нова книга на проф. Георги Атанасов. Над 100 обекта разкриват духовния и историческия пейзаж на региона от античността до Средновековието. Авторът на книгата - проф. Георги Атанасов, е археолог и изследовател, проучващ от десетилетия култовите обекти по поречията на Суха река и Канагьол...

публикувано на 25.04.25 в 11:40
Храма Св. Иван Рилски в село Горни Угорелец

"Счупена вяра" - фотопроект с мисия за възстановяване на храмове у нас

В дните, в които се поздравяваме с вяра във Възкресението, ще ви срещнем с хора, които с вяра и много работа се опитват да възкресят рухналите под напора на времето църковни сгради. Става дума за един фото - проект и десетки храмове в страната, за будни хора, хванали се за ръце. Нагледали сме се на православни храмове, изтърбушени и..

публикувано на 22.04.25 в 10:58

Дарителска кампания за нов храм в село Тученица

Дарителска кампания набира средства за изграждане на православен храм в плевенското село Тученица. Местните хора са пожелали новият храм да носи името на Света Параскева .  Градежът вече е в ход, но са нужни още средства за завършването на храма.  За каузата е организиран благотворителен концерт, каза Борислав Ботев, един от организаторите на..

публикувано на 21.04.25 в 17:43

Боряна Данаилова: Трябва да бъдем добри хора, за да ни се случват чудесата

Група доброволци откриха и възродиха за вярата забравена скална килия, обитавана от монаси още през Средновековието. Това се случва в русенското село Красен, сгушено в скалния венец на природния парк "Русенски Лом". Името на село Красен не е непознато за хората от цялата страна. Нека припомним, че то е "родното място" на пастет "Апетит",..

публикувано на 20.04.25 в 11:25

Ученици от София ще защитават свой проект пред космическото общество на САЩ

„През грапавините към звездите“ ще поеме група деца, които учат в столични училища. Български ученици с награда от конкурс за проектиране на космическа колония През юни те ще защитава своя проект за селскостопанска структура за отглеждане на растения в космоса - „Галантус“ пред Националното космическо общество в САЩ. Защото са..

публикувано на 20.04.25 в 10:56

Божият кръст беше издигнат в разрушеното гето в "Захарна фабрика"

Божият кръст беше издигнат вчера - на Велика събота, в разрушеното ромско гето в столичния квартал "Захарна фабрика". В началото на седмицата незаконните постройки бяха разрушени. Жителите на махалата посрещнаха Възкресение Христово под открито небе, с вяра в сърцата си. Убедени са, че Бог е милостив. "Най-важното, което сме..

публикувано на 20.04.25 в 06:18