Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Успокояване на изборната обстановка след решението на ЦИК за попълваните декларации

17 672-ма са гласувалите в 65 секции от общо 112 в Турция

Сбиване на опашка за гласуване в избирателната секция в Бурса

| обновено на 11.07.21 в 22:56
Снимка: БГНЕС

17 672-ма са гласувалите в 65-те секции в Турция, за които отговаря генералното ни консулство в Истанбул. Всички 112 секции в южната ни съседка затвориха без удължаване на изборния ден.

9144 души са гласували в Бурса днес, където имаше 33 секции. В останалите 32 секции, от които 25 в Истанбул, своят глас са дали 8528 души. За сравнение на предишния вот през април в района на Истанбул бяха гласували малко над 6 хиляди души.

Резултатите от протоколите от машинното гласуване в двете секции в квартал „Авджълар“ показват, че очаквано на първо място е ДПС с 579 гласа общо.

На второ място се нарежда коалицията ГЕРБ-СДС, която за първи път тази година се опита да привлече гласоподаватели сред изселниците в Турция. За тях са гласували 52-ма души в „Авджълар“, на трето място се нареди БСП с 20 гласа.

Изборният ден в Истанбул приключи с празни секции. През целия ден нямаше опашки, нито пък проблеми с машините.

Електронният вот не затрудни повечето граждани с български паспорти в Истанбул. В началото на деня имаше напрежение в секциите в „Авджълар“ и в секцията в консулството ни в Бурса, което беше предизвикано от едни и същи хора, определящи се като доброволци, които следят за изборни нередности.

Обстановката в Турция се успокои след решението на ЦИК, че декларациите, които гласуващите в чужбина подават, ще бъдат признавани, независимо къде са попълнени и подписани. По-рано днес застъпник на една от партиите провокира напрежение в една от секциите в Истанбул, тъй като, според него, попълването на декларациите извън помещението означава неправомерно изнасяне на изборни книжа.

Заради същия проблем в секция в Бурса се стигна до пререкание и намеса на полицията. 

5400 са гласувалите на днешния парламентарен вот български граждани в Истанбул, сочат данните към 16 часа. В двете секции в Авджълар към 17 часа гласувалите са 637. 

Изборният ден в Турция започна с напрежение при попълването декларациите за гласуване в чужбина. Група, която се определя като доброволческа, оповести, че има нередности по време на вота.

В двете секции с машинно гласуване в Авджълар в Истанбул се стигна до намеса на турската полиция и крясъци, а БНР записа следния диалог:

„- Аз ще ви изкарам, моля ви.

- Как ще стане това?

- Ей сега ще извикам полицията!

- Полицията беше.

- В този салон не искам никой чужд човек. Аз навънка ще изляза, ще ми обясните каквото трябва и ще ви пусна!“

Напрежение имаше и в секцията в консулството в Бурса. Там двама застъпници на партии са влезли в сблъсък и единият от тях е подал жалба в полицията.

Обстановката бързо е овладяна, разказа  Садик Йълмаз от организацията "Балгьоч" в Бурса:

"Ние дойдохме да проверим. С консула говорихме. В момента няма никакви трудности. Няма никакъв случай тука".

По обяд ЦИК излезе с решение, което Министерството на външните работи разпрати спешно до всички дипломатически и консулски представителства и то гласи, че декларацията може да бъде попълвана навсякъде извън секцията, но подписът се полага пред членовете на СИК.

Това очаквано успокои ситуацията. Иначе вотът с машини тук тече бързо и гладко.

Местни организации бяха превели на турски упътването за гласуване с машина:

„Направихме от същото, обаче си го преведохме на турски и им обясняваме как трябва да използват вотовете си“.

Много от хората излизаха от секциите като отличници, издържали изпит, и доволни, че са успели да се справят:

„Всичко е на екрана, вижда се. Достатъчно е да го знаете, да имате като нас, очила“.

Има все пак възрастни, които се затрудниха доста и бяха необходими понякога и 20 минути, за да дадат вота си - с инструкции от дистанция на член на СИК:

„Натискам, натиска - не става. Не се сменя просто“, сподели гласоподавател.

В квартал "Гюнешли" в Турция в двете секции се гласува само с хартиени бюлетини. Опашката там обаче беше доста по-малка. Изборният ден продължава до 20.00 часа.

Декларациите за гласуване в чужбина ще се приемат, независимо от това къде са попълнени. Те обаче следва да бъдат подписвани пред членовете на СИК.

От Министерството на външните работи съобщиха, че са получили писмо от ЦИК, с което комисията уведомява, че с протоколно решение от днес е  приела декларациите по чл. 33, ал. 2 от Изборния кодекс – Приложение № 22-НС от изборните книжа, да бъдат приемани, независимо от това къде са попълнени и подписани от избирателите.

МВнР е уведомило за това решение в спешен порядък всички дипломатически и консулски представителства, които да разпространят информацията и до секционните избирателни комисии извън страната.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Кметът на Анталия, който е от опозиционната НРП, е отстранен от длъжност

Кметът на турския град Анталия, който е от опозиционната Народнорепубликанска партия е отстранен от длъжност, съобщиха от турското министерство на вътрешните работи с пост в социалната мрежа "Екс". Опозиционната партия вече има 15 свои кметове в следствения арест, включително популярния кмет на Истанбул и бивш кандидат-президент Екрем..

публикувано на 08.07.25 в 14:10
Снимката е илюстративна

14 пожара са възникнали в област Кърджали в първата седмица на юли

14 пожара са възникнали в област Кърджали в първата седмица на юли. Това е половината от инцидентите с огън, регистрирани през предходния месец. При 3 от тях има нанесени щети. Според директора на противопожарната дирекция комисар Сергей Заимов няма промяна в културата на хората да не предизвикват пожари. "В резултат на нашите действия са..

публикувано на 08.07.25 в 13:58
Евгени Кънев

Евгени Кънев: Еврото няма отношение към инфлацията!

Паричната единица, дори и евро, няма отношение към инфлацията. Това, което има отношение, е нагнетяването на страх от поскъпване и тази антиевро кампания води до покачване на цените. Инфлацията има психологически момент – както виждам пазара на имоти и на домати. Изливайки пари на пазара вдигат се цените, но няма пряка връзка каква валута..

публикувано на 08.07.25 в 13:45

ЕП подкрепи присъединяването на България към еврозоната

С 531 гласа "за", 69 "против" и 79 "въздържал се" Европейският парламент одобри доклада за присъединяването на България към еврозоната от 1 януари 2026 г. Теменужка Петкова: Нищо не може да спре България по пътя ѝ към еврозоната Ева Майдел: "Европа на суверенните нации" ще гласува против България в еврозоната Преди вота евродепутатката от..

публикувано на 08.07.25 в 13:39
Говорителят на Софийската районна прокуратура Николай Николаев

Прокуратурата е срещу освобождаването на тримата младежи, нападнали хора в София

Прокуратурата ще протестира решението на Софийския районен съд да пусне от ареста тримата младежи, които в петък през нощта нападнаха двама души на столичния площад "Славейков". СРС пусна от ареста тримата младежи, задържани за побой над минувачи в София Според говорителя на районната прокуратура Николай Николаев, заради високата обществена..

публикувано на 08.07.25 в 13:20

ИСС: Недекларираният труд остава сериозен проблем при сериозната заетост

Недекларираният труд остава едно от най-сериозните проявления на проблемите при сезонната заетост. Работата без трудов договор при този вид заетост е трайно явление в България – по данни от Главна инспекция по труда през последните 3 години тя e около 10% в случаите на направените проверки.  Това се посочва в анализ на Икономическия и социален..

публикувано на 08.07.25 в 13:20
Гражданска инициатива „Будители“ организира протест срещу влизането на България в еврозоната, 8 юли 2025 г.

Протест срещу въвеждането на еврото

Протест срещу въвеждането на еврото се провежда в София. Представители на гражданската инициатива "Будители" се събраха пред представителството на Европейската комисия в центъра на столицата. Георги Мъндев обясни: "Как ще живеят нашите майки и бащи, защото не всеки е компютърен специалист, не всеки получава по 20 000 лв. заплата...

публикувано на 08.07.25 в 13:12