Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Не съм сигурна, че от едната страна имаме гарвани, а от другата – гълъби, казва писателката и преподавател в СУ

Кристин Димитрова: Българинът не обича две неща – да го лъжат и да има хаос

Има мъдрост в мандатността, промяната е възможна, подчертава тя

Кристин Димитрова
Снимка: Лъчезар Цветков

„На предишните избори хората гласуваха повече с емоциите си, на тези избори предполагам, че повече ще са си направили сметката какво им трябва. Поначало българинът е емоционален човек, но не обича две неща – едното е, че не обича да го лъжат, второто - не обича хаоса.“ Това мнение изрази пред БНР Кристин Димитрова, писател и преподавател в Софийския университет „Св. Климент Охридски“.

„Мисля, че ще надделее желанието за някакво устойчиво, за някакво предвидимо състояние“, коментира тя в предаването „12+3“.

„От армията на гласуващите съм, но с умерен ентусиазъм“, признава Димитрова.

„Ние все се оплакваме, че не ни питат за нищо и това си е истина. Но когато ни питат, по-добре да отговорим.“

С всеки наш глас картината на България ще се оформи и следващите 4 години или може би три месеца ние ще знаем накъде вървим“, допълни тя.

Колкото е да смятаме, че лявото и дясното са изчезнали, в момента, в който някой влезе в парламента, той вече ще трябва да взема решение вляво или вдясно да бъде гласуван даден закон, посочи Димитрова.

В момента у нас това противопоставяне ляво – дясно е изместено от противопоставянето статукво – антистатукво, смята Кристин Димитрова.

„Какво значи това? Като се вгледам в антистатуквото, аз виждам поредица от лица, които всъщност произтичат от статуквото и се борят отново да станат статукво.“

Тоталното гласуване с машини е прието на много малко места по света, уточни Кристин Димитрова, като нарече решението на предишния парламент у нас да се гласува само с машини „доста екстравагантно“.

„Машините все пак могат да бъдат „пробити“. Когато ги натрупаш - те не изчезват след изборите - имат разноски до следващите избори. То е все едно, че си си купил яхта. Дори да стои на пристанището, тя ти харчи пари. Така че и като икономия не е кой знае какъв хит, много добра идея.“

Не съм сигурна, че от едната страна имаме гарвани, а от другата – гълъби, отбеляза още Кристин Димитрова. По думите й всяка партия си има своята клиентела

Има мъдрост в мандатността, подчерта тя. 

Възможността, че всичко може да се промени, дава надежда на едните, а пък другите ще ги държи във форма. Каквото се случи, най-дълго ще е за 4 години. Има смисъл да се знае, че промяната е възможна.“

Цялото интервю слушайте в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Нов строеж на жилищна сграда в Хатай

Нови, но изолирани - предизвикателствата пред строежите в Турция след земетресението

След бедствието на века, както самите турски власти определиха земетресението, поразило страната пред две години, усилията днес са насочени към възстановяване и към нова глава в тази история, озаглавена "солидарността на века". По строежите, изградени с държавно финансиране, се работи по 24 часа в денонощието, твърдят местните и национални и..

публикувано на 07.02.25 в 20:56

Две години по-късно: Какво се случва в районите, засегнати от опустошителния трус в Турция

"Ситуацията беше страшна, апокалиптична. Атмосфера на смърт се усещаше навсякъде". Това са спомените на Нора Чолакова, кореспондент на БТА в Турция, след като  на 6 февруари 2023 г. южната ни съседка беше поразена от трус с магнитуд 7,7 по Рихтер.  Бедствието е едно от най-опустошителите земетресения в историята на Турция – загиналите са над 53..

публикувано на 06.02.25 в 07:40

Община Поморие оттегли предложението си за подмяна на дървета в центъра на града

Община Поморие оттегли предложението си за подмяна на 63 стари дървета в центъра на града с нови. Седмица след първата среща с жителите на Поморие, на която беше представена идеята, заради създалото се напрежение Общината организира втора среща. Снощи, в новото читалище на града, кметът Иван Алексиев предложи един демократичен подход за..

публикувано на 06.02.25 в 06:45

Логопед: Електронно устройство преди 4 години - не! Пораженията са големи

Родителите да не дават електронни устройства на децата си преди да навършат 4 години и да имат поне 1000 думи в речника си. Това апелира логопедът Ива Александрова, специалист по ранно детско развитие. " Стават все повече децата, които не могат да се хранят самостоятелно на 3-4 години, не могат да дъвчат, не могат да говорят, не могат да..

публикувано на 05.02.25 в 11:46

Внос на дървесина? Алармират за криза в горския сектор

Какво се случва в горския сектор и защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? За криза в горския сектор и пазара на дървесина алармират за пореден път дърводобивни и дървопреработвателни фирми от Югозапада. Те изпратиха писмо до премиера и министъра на земеделието и храните, в което настояват за спешна..

публикувано на 05.02.25 в 09:20

Страх на Санторини: Чакат по-силен трус, не изключват цунами

"Имах намерение да се евакуирам, но не можах да намеря билети. Днес няма фериботи, защото времето е много лошо – 7-8 бала вълнение. Положението е много сложно. Хората са много стресирани, уплашени . От 03.00 часа съм в колата, няма спане", разказа сънародникът ни Иван Димитров, който все още се намира на Санторини. В предаването "Преди..

публикувано на 05.02.25 в 08:59

Проф. Янко Герджиков: Трусовете са плитки, България е далече от Санторини

България е много далече от Санторини и за нас не е сеизмичен източник. Не е дълбок източник, какъвто е Вранча. Тук става дума за дълбочина на 10 км. и трусовете имат локално влияние. Дълбоките от типа Вранча, Хималаите, около Япония и Чили - те могат да причинят явления в широк диапазон. В Санторини са плитки събития.  Това коментира..

публикувано на 04.02.25 в 14:07