Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Следизборни посоки и изводи от вота на 11 юли

Снимка: Ани Петрова

Останаха два вълнуващи въпроса – дали ИТН ще са първи и дали ДБ няма да измести БСП, макар че разликата между третия и четвъртия е по-голяма. Това каза пред БНР политологът д-р Александър Димитров.

Ситуацията много прилича на предните избори, но шансът ИТН да е първа политическа сила се увеличава и тяхната роля се променя, смята той. „Те могат да водят танца, да водят диалога между другите партии.“

Другата съществена разлика според Димитров е, че БСП е била „притисната в ъгъла от този вот“, което е много важно за левицата във вътрешен план.

Патриотите отново не влизат, дори в коалиционна формула, нови субекти също вземат далеч от заявките си, допълни той.

Димитров прогнозира трудни разговори и вероятно правителство на малцинството, „пък който го подкрепи, подкрепи“.

„Сценариите се запазват. Имаме един вариант за правителство на малцинството еднолично от ИТН, втори вариант – подкрепа от другите партии на протеста, които пак няма да имат мнозинство, и евентуално по-широко разширяване“, смята Димитров.

Не е невъзможен сценарият избори „2 в 1“, смята политологът.

Служебният кабинет, дори да се запази, няма да е в същия състав, прогнозира Александър Димитров.

Никой не коментира фигурата на служебния премиер, отбеляза още анализаторът.

ИТН са избрали определена маркетингова стратегия, но това не може да е трайно политическо поведение – то носи електорални ползи до един момент, изтъкна Димитров.

ГЕРБ трябва да анализират ситуацията, дори да останат първи, защото загубата на гласове е значима и „дори да останеш на върха, ти практически се свиваш“, коментира политологът. По думите му на следващи избори ГЕРБ ще продължи да генерира  номинална загуба.

Снимка: Ани Петрова

Имаше политически субекти, които дадоха всичко от себе си да ни разколебаят за машините, отбеляза в предаването „Хоризонт до обед“ социологът Мила Минева, преподавател в Софийския университет „Св. Климент Охридски“.

Машините със сигурност се справиха с невалидните бюлетини, а това е огромен позитив, подчерта Минева.

На базата на данните от чужбина към този момент най-вероятно първият и вторият ще си сменят местата, допълни тя.

Мила Минева  Снимка: Ани Петрова

Минева смята, че „този път като че ли не можем да говорим за поредната месианска вълна.“

Чисто символно ГЕРБ не се срива толкова много, колкото можеше да се очаква, отбеляза социологът.

„ГЕРБ е в залез. Просто залезът не е толкова бърз,  колкото се очакваше.“

Негативният проект е ясен, но не е ясен позитивният проект – каква България ни предлага ИТН след 5 години, каква България ни предлага ДБ след пет години. Тези позитивни проекти останаха необговорени, неразпознати от избирателите“, коментира Минева.

Снимка: Ивайло Илиев

Според Мила Минева избирателите са показали, че не искат нова голяма партия, която да управлява сама и еднолично да налага волята си, а искат политики на договаряне.

ИТН има потенциал да обира националистическия вот и да го трансформира в граждански, сподели още от наблюденията си Мила Минева.

Добра новина според нея е това, че партии и коалиции, които са заложили на мобилизирането на избиратели чрез омраза, не успяват да влязат в парламента.

„Категорично съм оптимист. Тези резултати са революционни за България“, подчерта Румен Чолаков, основател на „Милениум клуб“ – България. Според него това, че ГЕРБ няма да е първа партия е много голяма новина за българската политика както от символична, така и от практическа гледна точка.

Румен Чолаков  Снимка: БГНЕС

Загубата на ГЕРБ е необратима, коментира Чолаков.

Партиите на протеста имат почти 30 мандата отгоре в сравнение с предходните избори, каза още той.

Трябва да си даваме ясна сметка, че процесът е бавен, особено когато трябва да наваксваме след дълъг период на управление само на една партия и един човек, изтъкна още Румен Чолаков.

Не може да се прави паралел с времето на Иван Костов. Ситуацията е по-различна. Не се повтаря историята никога, но процесът е започнал.“

„Хората от кабинета на през Радев, които грабнаха въображението на българите, това са трите момчета от Харвард. За пръв път след десет години калинки, рязка простащина в политическата ни класа, за пръв път видяхме че може и по-иначе. Логиката е да се търси подобна конфигурация с такъв тип хора. Има логика да участват поне някои от тях“, заяви още Румен Чолаков.

Трите мнения в детайли чуйте в звуковите файлове. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Безплатните карти за градски транспорт ще зарадват децата с нова геймърска визия

Безплатните карти за градски транспорт ще зарадват деца и ученици с нова визия , съобщи пред БНР Галина Боева - ръководител сектор "Връзки с клиенти" в Центъра за градска мобилност.  След допитване до децата се спряхме на геймърски дизайн , посочи тя и обясни:  "Решихме, че това, с което можем да привлечем вниманието на децата, е нещо..

публикувано на 17.09.24 в 11:50

БЧК: Обучението по първа долекарска помощ може да започне още в детската градина

Животът може да се преобърне само за миг. Как да бъдем максимално полезни на изпаднал в критична ситуация човек може да се учи още от детска възраст. Обучението може да започне още в детската градина под формата на игра , смятат от Българския червен кръст. При инцидент с изгубено дишане и съзнание първите 3 до 5 минути са особено важни –..

публикувано на 17.09.24 в 10:33

Ниските изкупни цени и фалшифицирането на меда отказват пчеларите

До края на седмицата по повод празника на столицата се провежда традиционен есенен софийски фестивал на меда .  Годишно в България се произвеждат между 8 и 12 хил. тона мед, като голяма част от него се изнася. През последните 10 години обаче броят на регистрираните пчелари е намалял 3 пъти , алармираха браншовите организации на производителите..

публикувано на 17.09.24 в 07:12
Борис Бонев

Борис Бонев: Постоянните избори водят до блокаж на работата в Общинския съвет

"Не съм съгласен, че София не хубавее. Проблемът е, че не хубавее нито със скоростта, нито с качеството, с което искаме това да се случва. Това, което пречи на София да бъде красив град, е липсата на внимание към детайла ".  Това заяви пред БНР Борис Бонев - председател на групата на ПП-ДБ-Спаси София в Столичния общински съвет.  Той отбеляза..

публикувано на 15.09.24 в 13:07
Николай Стайков

Николай Стайков: Не знаем съдружниците на Пеевски в събирането на политическите трюфели

От разследването "Осемте джуджета" отпреди 4 години остана крилатата фраза за летящото килимче, което някой задейства и в институциите започва всичко да се получава в нечия полза , привидно законно. Летящото килимче продължава да действа, с основен "шофьор" Делян Пеевски . Това каза пред БНР Николай Стайков, журналист от Антикорупционния..

публикувано на 14.09.24 в 14:12

Абсурдните правила за паша в националните паркове - геноцид за животните и бухалка за фермерите

Ще има ли достатъчно пасища за биологичното ни животновъдство или единственият път на фермерите е към унищожаване на стадата и затваряне на фермите? Две министерства и една парламентарна комисия все още не успяват да намерят отговор на този въпрос и решение на проблема с пашуването в националните паркове. Рестрикциите за ползване на..

публикувано на 13.09.24 в 07:02

Светлана Боянова: От браншовите организации да тръгва позицията ни за земеделие

Процедурите, по които се взима българската позиция, трябва да тръгват от браншовите организации , като пък те преди това трябва да направят дискусии на регионално ниво със самите земеделски производители. От там да се оформи позиция, да отива във всички министерства и при българските евродепутати. Това е мнението на Светлана Боянова -..

публикувано на 11.09.24 в 09:43