Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Следизборни посоки и изводи от вота на 11 юли

Снимка: Ани Петрова

Останаха два вълнуващи въпроса – дали ИТН ще са първи и дали ДБ няма да измести БСП, макар че разликата между третия и четвъртия е по-голяма. Това каза пред БНР политологът д-р Александър Димитров.

Ситуацията много прилича на предните избори, но шансът ИТН да е първа политическа сила се увеличава и тяхната роля се променя, смята той. „Те могат да водят танца, да водят диалога между другите партии.“

Другата съществена разлика според Димитров е, че БСП е била „притисната в ъгъла от този вот“, което е много важно за левицата във вътрешен план.

Патриотите отново не влизат, дори в коалиционна формула, нови субекти също вземат далеч от заявките си, допълни той.

Димитров прогнозира трудни разговори и вероятно правителство на малцинството, „пък който го подкрепи, подкрепи“.

„Сценариите се запазват. Имаме един вариант за правителство на малцинството еднолично от ИТН, втори вариант – подкрепа от другите партии на протеста, които пак няма да имат мнозинство, и евентуално по-широко разширяване“, смята Димитров.

Не е невъзможен сценарият избори „2 в 1“, смята политологът.

Служебният кабинет, дори да се запази, няма да е в същия състав, прогнозира Александър Димитров.

Никой не коментира фигурата на служебния премиер, отбеляза още анализаторът.

ИТН са избрали определена маркетингова стратегия, но това не може да е трайно политическо поведение – то носи електорални ползи до един момент, изтъкна Димитров.

ГЕРБ трябва да анализират ситуацията, дори да останат първи, защото загубата на гласове е значима и „дори да останеш на върха, ти практически се свиваш“, коментира политологът. По думите му на следващи избори ГЕРБ ще продължи да генерира  номинална загуба.

Снимка: Ани Петрова

Имаше политически субекти, които дадоха всичко от себе си да ни разколебаят за машините, отбеляза в предаването „Хоризонт до обед“ социологът Мила Минева, преподавател в Софийския университет „Св. Климент Охридски“.

Машините със сигурност се справиха с невалидните бюлетини, а това е огромен позитив, подчерта Минева.

На базата на данните от чужбина към този момент най-вероятно първият и вторият ще си сменят местата, допълни тя.

Мила Минева  Снимка: Ани Петрова

Минева смята, че „този път като че ли не можем да говорим за поредната месианска вълна.“

Чисто символно ГЕРБ не се срива толкова много, колкото можеше да се очаква, отбеляза социологът.

„ГЕРБ е в залез. Просто залезът не е толкова бърз,  колкото се очакваше.“

Негативният проект е ясен, но не е ясен позитивният проект – каква България ни предлага ИТН след 5 години, каква България ни предлага ДБ след пет години. Тези позитивни проекти останаха необговорени, неразпознати от избирателите“, коментира Минева.

Снимка: Ивайло Илиев

Според Мила Минева избирателите са показали, че не искат нова голяма партия, която да управлява сама и еднолично да налага волята си, а искат политики на договаряне.

ИТН има потенциал да обира националистическия вот и да го трансформира в граждански, сподели още от наблюденията си Мила Минева.

Добра новина според нея е това, че партии и коалиции, които са заложили на мобилизирането на избиратели чрез омраза, не успяват да влязат в парламента.

„Категорично съм оптимист. Тези резултати са революционни за България“, подчерта Румен Чолаков, основател на „Милениум клуб“ – България. Според него това, че ГЕРБ няма да е първа партия е много голяма новина за българската политика както от символична, така и от практическа гледна точка.

Румен Чолаков  Снимка: БГНЕС

Загубата на ГЕРБ е необратима, коментира Чолаков.

Партиите на протеста имат почти 30 мандата отгоре в сравнение с предходните избори, каза още той.

Трябва да си даваме ясна сметка, че процесът е бавен, особено когато трябва да наваксваме след дълъг период на управление само на една партия и един човек, изтъкна още Румен Чолаков.

Не може да се прави паралел с времето на Иван Костов. Ситуацията е по-различна. Не се повтаря историята никога, но процесът е започнал.“

„Хората от кабинета на през Радев, които грабнаха въображението на българите, това са трите момчета от Харвард. За пръв път след десет години калинки, рязка простащина в политическата ни класа, за пръв път видяхме че може и по-иначе. Логиката е да се търси подобна конфигурация с такъв тип хора. Има логика да участват поне някои от тях“, заяви още Румен Чолаков.

Трите мнения в детайли чуйте в звуковите файлове. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ще спасим ли малките квартални магазинчета с бойкот на големите вериги?

Ще спасим ли малките квартални магазинчета, ако на 13-ти февруари не посетим големите търговски вериги?  Няколко организации призоваваха за общонационален бойкот на търговските вериги и хранителните магазини този четвъртък. Заради високите цени те приканиха хората да не пазаруват на въпросната дата в големите вериги, по примера на Хърватия и други..

публикувано на 12.02.25 в 08:50

Донка Михайлова: Случаят в Брезе трябва да е сигнал – нужна е промяна

Случай като този от село Брезе следва да бъде сигнал . Той трябва да ни покаже, че промяна трябва да има и по отношение на законодателството, и по отношение на модела на финансиране . Това заяви пред БНР зам.-председателят на УС на Националното сдружение на общините и кмет на Троян Донка Михайлова след трагичния случай в девинското село..

публикувано на 11.02.25 в 12:42

Бюджетът като алиби за провалената еврозона?

Когато излезе проектобюджетът, ще видим дали той е реалистичен или е " история, която управляващите ще опитат да продадат на ЕК и ЕЦБ , за да не бъдат съдени, че са се провалили с фискалния показател и да остане единствено инфлационният" при кандидатстването за еврозоната. Това мнение изрази пред БНР журналистът Стефан Антонов. "Нямам..

публикувано на 11.02.25 в 08:18
Семейството на Габи

Габи от Горна Оряховица се нуждае спешно от средства за лечение

Млада жена от Горна Оряховица се бори с онкологично заболяване и се нуждае от сериозна финансова подкрепа. За лечението на 45-годишната Габриела Лазарова в турска клиника са нужни близо 400 000 евро. Хората от родния ѝ град са обединени да помогнат на Габи за втори път да пребори рака и провеждат различни благотворителни инициативи...

публикувано на 11.02.25 в 06:32

Величка Таседжикова: Времето показа, че изпитите след 4-и и 10-и клас са излишни

Относно матурата по математика след 12-и клас Боян Захариев, директор дирекция "Образование" в "Отворено общество", изказа мнението си: " Важно е за какво се ползват определени изпити. Те могат да се ползват за няколко неща. Едното е ако са необходими на някого напред във времето - подобен изпит е важен за работодатели или за кандидатстване за..

публикувано на 10.02.25 в 11:26

Асен Асенов: България трябва да направи големи и бързи стъпки към културната си интеграция в ЕС

България има да направи големи, едри и бързи стъпки към своята културна интеграция в ЕС.   Това мнение изказа пред БНР Асен Асенов, създател на поредица от международни фестивали, сред които и "One dance festival". " Страната ни може би е най-неинтегрираната държава-членка в европейската екосистема на културните индустрии. Ние не успяваме да..

публикувано на 10.02.25 в 10:24
Джамията

Турция две години след бедствието: Стремеж към възстановяване в свят, изпълнен със загуби

Две години след опустошителното земетресение в Турция всички усилия са насочени основно към възстановяване на жилищата на пострадалите. Знамената в Турция на 6-и февруари бяха свалени наполовина в памет на загиналите над 53 хиляди души. За оцелелите все още не е ясно кога ще има възстановяване на живота такъв, какъвто е бил преди. Две..

публикувано на 08.02.25 в 20:49