Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Музикалното лято се завръща в Арбанаси

2
Снимка: arbanassisummermusic.com

Arbanassi Summer Music е международен фестивал за класическа музика, който се провежда от 2010 г. благодарение на контрабасистката Юлита Фъсева и нейният съпруг - обоистът Димитри Местдаг. Двамата живеят и работят в Белгия, но оценяват магията на Арбанаси и възможността да правят бутиков фестивал, заобиколени от приятели и съмишленици.

Пандемията попречи десетата годишнина да бъде отбелязана подобаващо, но, макар и със закъснение, музикалният празник ще се състои през 2021-ва - от 14 до 20 юли. Концертите ще бъдат четири, а пиесите, които ще прозвучат в тях, ще бъдат в специално направени аранжименти.

В предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт" Димитри Местдаг сподели:  

"Ние имахме намерение да планираме цяла английска програма миналата година - от бароковата музика на Даулънд и Пърсел и до ХХ век - с Бритън, Воун Уилямс и Холст.  За съжаление, заради пандемията беше невъзможно да го осъществим. А тази година фестивалът пак е малко по-специален от гледна точка на това, че не ни е позволено да поканим много музиканти, тъй като условията за пътуване все още не са такива, каквито трябва. Затова поканихме певица от Белгия, а повечето от изпълнителите на струнни инструменти са българи. Така че имаме сопран, струнен квинтет и обой.

Първото, което ще изсвирим, е "Серенада" от Елгар - младежка творба, която няма нищо общо като стил с познатите ни пиеси, като Енигма вариациите и Виолончеловия концерт, например. След това ще бъде изпълнено Дивертименто за струнни от Моцарт и ще завършим с неговото "Екзултате Юбилате" във версия за сопран, струнен квинтет и обой - много сме ентусиазирани, ще бъде интересно.

Вълнението идва и от това, че ние познаваме тези пиеси, но никога не сме ги свирили в такъв състав. Последния концерт на фестивала ще бъде също много интересен, защото ще прозвучи Сюитата „Свети Павел“ от Густав Холст - всички аранжименти са направени за един изпълнител от партия. Втора е една много приятна творба на Бенджамин Бритън - всъщност аз харесвам всички негови произведения, но избрах Simple Symphony. Той не е написал нито една симфония за голям оркестър - прочут е със своята вокална музика, с оперите и песните. Simple Symphony е като пъзел от скицирани в младежките му години теми - въпреки че заглавието е "Проста симфония", музиката му изобщо не е проста за изпълнение - разкошна е. И тази програма с Холст и Бритън в Арбанаси ще завършим с "Уестсайдска история" на Бърнстейн в аранжимент за обой и струнен квартет. Много съм любопитен как ще прозвучи, но съм убеден, че ще е прекрасно, защото аранжимента е направен от обоиста Давид Валтер - прочутия професор в Парижката консерватория, който е и мой приятел.

Вярвам, че ще завършим това специално издание на Arbanassi Summer Music чудесно."

Юлита Фъсева разказа повече за изпълнителите, които тази година ще гостуват за концертите в Арбанаси. Чуйте в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Силен старт на Международния кларинетен конкурс "Сава Димитров" 2025

От 17 до 21 януари 2025 г. София ще бъде домакин за трети път на Международния кларинетен конкурс „Сава Димитров“ – културно събитие, което все повече трупа престиж и привлича световния музикален елит. Организатори са Националната музикална академия „Проф. Панчо Владигеров“ и фондация „Проф. Сава Димитров“, със съдействието на Министерството..

публикувано на 15.01.25 в 16:52
Мартина Табакова и Албена Врачанска

Радиооркестърът представя световната премиера на нов български клавирен концерт

На 15 януари в Първо студио на БНР от 19.30 ч. Симфоничният оркестър на БНР ще продължи поредицата си, в която през този сезон представя програми изцяло с българска музика. На диригентския пулт ще застане Константин Добройков - ръководител на камерния ансамбъл "Софийски солисти", с когото радиосимфониците са работили многократно и в концертни, и в..

публикувано на 15.01.25 в 15:56

Влиянието на ИИ във фокуса на Венецианското биенале по архитектура 2025

19-ото издание на Венецианското биенале по архитектура е планирано за периода от 10 май до 23 ноември 2025 г. Темата тази година изследва влиянието на изкуствения интелект и новите технологии върху архитектурата и обществото.  Българският павилион ще бъде подготвен от архитект Ясен Марков . Неговият проект "Псевдоприрода" спечели първо..

публикувано на 13.01.25 в 18:34
Росица Кавалджиева, Ирена Гъделева, Красимира Йорданова и Татяна Иванова

"Алегро виваче" на 35!

Първото издание на предаването за класическа музика "Алегро виваче" е на 6 януари 1990 г. Оттогава, вече 35 години, водещите, редакторите и репортерите му се стараят да отстояват високите стандарти, задавани ежедневно в ефира на Програма "Хоризонт", с актуални новини и динамичен стил, подсказани и от самото име - термин в музиката, озвачаващ "весело,..

публикувано на 13.01.25 в 14:57

Станислав Тунов преподава народни танци на над 100 любители на българския фолклор

Само въображението може да бъде ограничение - твърди Станислав Тунов, ръководител на фолклорен танцов състав "Шевица", който обединява интереса към народните танци на над 100 души на различна възраст. Всяка седмица по два пъти те танцуват заедно, така както са го правели предците ни.  Наред със запазване на традицията, в "Шевица" се отделя..

публикувано на 12.01.25 в 07:01
Максма - музикант

Максма покорява света с музиката си

В рубриката „Горещи сърца“ ще ви срещнем с един уличен музикант, учител и пътешественик. От 5 годишен го наричат Максма. Той така се представя и до днес. Максма е грък – роден и израснал в понастоящем гръцкия град Александруполис, но днес неговият дом е София.  С Максима ни среща Виктория Петрова.  Срещата ми с Максма се случи неочаквано. Тя не..

публикувано на 12.01.25 в 06:12

Родовата хроника на Иванка Цветкова

Иванка Цветкова е един несъмнен талант за тези, които я познават, макар и задочно. Тя е родена в Ботевград, живее и работи в Италия и родът й е пръснат по света в няколко държави - Канада, Франция и пр. И тя решава да напише една книга за българския род " Предците ми говорят" като започне от древните българи, развие сюжета към нейния..

публикувано на 12.01.25 в 04:51