Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Д-р Елисавета Генчева:

Успешен е този, когото хората се радват да видят на улицата

Снимка: АГ болница Шейново

"Коронавирусът не успя да намали желанието на младите хора да имат деца и при нас винаги има работа, което е най-доброто, от работата, която може да съществува в медицина. Отстрани изглежда много странно може би да посрещнеш толкова много живот, но когато започнах работа, това беше доста отдавна имаше висока раждаемост. В нашата болница се раждаха по 3 хиляди 300 деца на година, сега раждаемостта в областната болница е около 700-800 деца на година. Има и две частни болници в града, които поемат една част от ражданията. Сега ражданията са по-малко, но грижите са не по-малко, защото изникват нови методи за диагностика, раждат майки, които са на по-голяма възраст, които имат сериозна обремененост както с  напрежението в професията ,коят упражняват, така и с настъпването а ранен диабет, ранна инсулинова резистентност, отклонения, които могат да доведат до рискова бременност", каза за БНР д-р Елисавета Генчева, акушер-гинеколог в Пазарджик.

По думите ѝ усещането за успех в живота ѝ се подхранва от моментите, в които вижда внучката си:

"Успешен човек е този, когото хората се радват да видят на улицата, защото времето стана толкова, че като че ли помним повече лошото, мразим и доброто понякога минава покрай нас, защото мислим, че това ни се полага", допълни в предаването "Рано в неделя" Генчева.

Интересът ѝ към четенето и поезията е формиран от баща ѝ и учителите ѝ по литература:

"Поезията - това е нещото, което може да обясни света и да го направи по-добър. Мога да кажа две имена, които са ми направили много голямо впечатление, които не съм познавала. Едното е на българин, емигрант в Америка - Васил Славов, може да се намери във Фейсбук, който пише страхотно. Сега се сещам за млад поет - Стефан Иванов, изключително отговорен и много готин. Маргарита Петкова - много чета нейни неща като неин последовател", изтъкна Елисавета Генчева. 

Д-р Елисавета Генчева обича да пътешества. Според нея Ню Орлиънс е незабравимо.

Няма да забравя Исландия, защото това е невероятна страна, където хората са спокойни, учтиви, и нищо не се заключва, природата е изключителна и няма нищо общо с това, което познаваме“.

Повече можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Феникс Върбанов

Феникс Върбанов с последна изложба срещу войната, създадена в ателието му в Париж

В свят, който става все по-свързан технологично, но все по-изолиран емоционално, изкуството остава онова необяснимо, но толкова необходимо средство за обогатяване на човешката душа . В тези мътни години, когато вместо да се обединяваме чрез модерните комуникации, често се оказваме по-далечни един на друг , изкуството се издига над..

публикувано на 11.12.24 в 10:10
Георги Илиев - кмет на район

Георги Илиев: Истината ще ви направи свободни

На 2 декември след дълго отсъствие, на поста си се завърна кметът на столичния район "Слатина" Георги Илиев . През месец юни след рязко влошаване на състоянието му, районният кмет бе приет в спешното отделение на Военно-медицинската академия. След прегледите и необходимите изследвания, бе установено наличието на 4 доброкачествени тумора в..

публикувано на 08.12.24 в 07:41
Снимката е илюстративна

Емануил Паташев, генерален секретар на "Каритас - България": Ние сме призвани за правим добро!

" Самотата убива човека , а тези хора ни помагат много, мерят кръвно, пулс, помагат ми, чистят ни, нямам думи. Плачат и се радват с нас.. ., разказа  баба Весела от град Белене. Тя е над 80 годишна .  "Чувствам се добре, че тук в дома си, в селото, получавам тази грижа , защото тук лекар и аптека няма, сподели Кольо от село Шишманци , а той все..

публикувано на 04.12.24 в 11:09
Аспарух Лешников

Нова книга за Аспарух Лешников излиза в началото на 2025-а

Новата книга "Целувам ви, Аспарух Лешников" ще излезе от печат в началото на новата година. Автор е д-р Веселина Узунова. Тя е ползвала семейния архив, предоставен от внучката на известния певец - Джесика Лешников, която живее в Лондон и е оперна певица.   Когато четете книжката, ще имате възможност и да слушате известните шлагери на Аспарух..

публикувано на 02.12.24 в 10:07
Константин Анастасов - художник

Константин Анастасов: Изкуството е най-добрата дипломация

Гост в рубриката „Горещо сърце“ е пазарджишкият художник Константин Анастасов.   Неговото много спектърно творчество провокира различна публика, включително и детската, която го дарява с много емоции и непринуденост.   Константин Анастасов е носител на таз годишната национална награда на СБХ в раздел карикатура.  Той е автор на много творчески и..

публикувано на 01.12.24 в 08:09
Кирил Маричков

Средновековно невъзможен? Хамлет в омагьосания замък (втора част)

"Изотопия" се размечта не просто за Ден на будителите, а за цял месец (защо не и повече), в който да се срещаме с хората, превърнали се в будната ни национална съвест . Средновековно невъзможен? Хамлет в омагьосания замък (първа част) Сред тях е Кирил Маричков , а и всички познати и непознати нему, с които..

публикувано на 22.11.24 в 19:55
Кирил Маричков

Средновековно невъзможен? Хамлет в омагьосания замък (първа част)

Вярващите са убедени, че 40 дни след смъртта душата на покойника е сред нас, едва след това отлита към отвъдното. На този специален ден за помен християните подават храна и дарове, раздават и дрехите на мъртвия. Всичко дадено ще му се намери на оня свят. "Изотопия" поднася на Кирил Маричков спомените и емоциите на..

публикувано на 20.11.24 в 16:38