Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Как законно се избягва плащането на данъци и близо или далеч е решението?

Снимка: Christine Roy/unsplash.com

След като в края на миналата седмица президентът на САЩ Джо Байдън подписа изпълнителна заповед, целяща ограничаване на антиконкурентните практики в различни сектори, включително технологичния, в началото на тази Европейският съюз отложи въвеждането на цифров данък, с мотива - одобреното на 10 юли от Г-20 глобално корпоративно данъчно споразумение. САЩ обаче лобираха срещу европейския налог върху дигиталните продажби, който щеше да засегне бизнеса на гигантите от Силициевата долина в Европа.

"Когато погледнеш международните данъчни закони буквално се откриват хиляди специални или преференциални текстове с изключения, които могат да бъдат използвани от компаниите, за да си спестят пари. Пари, които могат да бъдат използвани например за инвестиции, проучвания и развойни дейности, а също така и заплати и социални помощи. Противно на това, което чуваме от Организацията за икономическо сътрудничество и взимащите данъчни решения, истината е, че заради възможностите за освобождаване от данъчно облагане в световен мащаб, корпоративното облагане вече не е под контрола на правителствата и за съжаление - на повечето политици. Корпоративното данъчно облагане е всъщност най-непрозрачната форма на данъчно облагане."

- пояснява д-р Матиас Бауер - старши икономист в Европейския център за международна политическа икономика, относно използваните от малки и големи компании в цял свят схеми за отклонение от данъчно облагане. И допълва картината:

Снимка: Kindel Media/pexels.com

"Франция и Китай са големите примери за лицемерието в настоящия дебат за укриването на данъци и нуждата от реформа. Френското правителство настоява за глобален минимален корпоративен данък , но в същото време има въведена система за максимум 10-процентен данък върху доходи от интелектуална собственост. И с това изключение френското правителство цели да насърчи техническите иновации в границите на Франция. Подобни типове "патентни кутии" са широкоразпространени в Европа. Повечето от тях са въведени през последните 20 години. Вероятно е да се появят и още такива. Аналогично, китайското правителство наскоро удължи система за данъчно облекчение за местните производители. Цел на китайското правителство е да подкрепи допълнително растежа и технологичните иновации в китайските граници. Всичко това предполага, че данъчната конкуренция в корпоративното облагане ще спре само тогава, когато данъците върху корпоративните приходи бъдат напълно премахнати. Следователно дебатът за данъчна реформа не трябва да бъде за специални данъци на определени технологични компании, а трябва да се запитаме дали има смисъл да продължаваме да разчитаме на най-непрозрачната и най-вредна за икономиката форма на данъчно облагане и дали не е по-добре да се доверим на много по-прозрачни форми на данъчно облагане, например данък върху капиталовите доходи, данък върху доходите от труд и данъци върху разходите за финансови транзакции."

Снимка: RODNAE Productions/pexels.com

Съединените щати приветстваха споразумението на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие за световен минимален корпоративен данък от поне 15 процента, но не одобряват плановете на Европейския съюз за данъци върху цифровите услуги. Защо?

"Цифрите показват, че много традиционни компании с централи във Франция, Германия, Италия и други държави членки имат много ниска ефективност при корпоративното данъчно облагане. Така че първият фундаментален въпрос е: защо Европейският съюз не поставя под прицел всички тези компании? Компании, за които може да се каже, че имат европейски паспорт. Причината е, че Брюксел искаше да облага предимно чужди компании, продаващи услугите си на европейски потребители. Говорим за много успешни и конкурентоспособни компании. В първоначалния европейски дигитален данък, който беше предложен през 2017-а, беше заложена дискриминация. В първото предложение умишлено се дискриминира срещу определени бизнес модели, които обикновено са осигурявани от компании, базирани в Евросъюза, обслужващи европейски потребители. С наскоро предложената европейска дигитална такса - нов тип данък за дигаталните компании, Европейският съюз иска да разшири обхвата на данъчното облагане. Тази такса все още се изработва и е "замразена" до второ нареждане - поне до есента на 2021-а. Въпреки това някои източници съобщават, че обект на таксата ще са около 9000 европейски и неевропейски компании, работещи на европейска земя. Така, Брюксел иска да отговори на критиката от Вашингтон и да избегне американски отговор срещу европейските компании, правещи бизнес в Съединените щати.

Снимки: pixabay.com, pexels.com и unsplash.com


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Българин беше осъден на две години затвор в Комотини за поругаване на гръцкото знаме

Български гражданин беше осъден в Комотини на две години затвор за поругаване на гръцкото знаме. Възмущение и недоумение предизвика в Комотини проявата на 26 годишен българин. Това казаха пред медиите местни жители. Българинът, чието име не се посочва от полицията, беше осъден на две години лишаване от свобода за поругаване на гръцкия..

публикувано на 12.07.25 в 14:16

186 акта за нарушения на стопани на кучета в София за първата половина от годината

За първите шест месеца на годината са били съставени 186 акта за нарушения на стопани на домашни кучета. Това отчитат от Столичния инспекторат в съобщение до медиите. Броят на проверените собственици на любимци е над 2300. Според Столичния инспекторат контролът се е увеличил с над 30% в сравнение със същия период на предходната година...

публикувано на 12.07.25 в 14:13

Негодувание в Европа заради масовия туризъм

Колелца на куфари дрънчат по паважите, туристи с телефони се блъскат за перфектното селфи, заведения за сладолед на всеки ъгъл. Различни части на Европа привличат посетители от близо и далеч, но рекордният им брой напоследък повдига тревоги за вредите от свръхтуризма. През миналата година 747 милиона международни туристи са пътували по нашия..

публикувано на 12.07.25 в 14:00
Градчето Агиос Николаос - Крит

Гръцкото правителство се ангажира да освободи Крит от хилядите мигранти

Приетата от гръцкия парламент строга мярка срещу мигрантите, пристигащи от Северна Африка на Крит, влезе в сила. Атина прекрати разглеждането на молбите за убежище и ги определи като нелегални мигранти, влезли незаконно в европейска страна. В същото време местната власт и жителите на остров Крит протестират срещу постоянно пристигащите лодки с..

публикувано на 12.07.25 в 13:54
Владислав Горанов

Владислав Горанов: Като ефект за икономиката и хората влизането в еврозоната е съпоставимо с това в ЕС

България можеше и по-рано да влезе в еврозоната. Загубихме време. Можехме да сме заедно с хърватите , защото се движехме успоредно в този процес. Те ни изпревариха с 3 години в еврозоната. Добрата новина е, че вече сме вътре . Това мнение изрази в интервю за БНР Владислав Горанов, бивш финансов министър на ГЕРБ. Георги Готев: България..

публикувано на 12.07.25 в 13:53

150 пожарникари се борят се борят с огъня в индустриален комплекс в Лондон

Голям пожар избухна в индустриален комплекс в югоизточен Лондон. 150 пожарникари се борят с огнената стихия.  Двадесет и пет пожарни коли са на мястото на инцидента в комплекса Мейпол Кресент в крайния лондонски квартал Ерит. Едноетажен склад в депо за скрап, където се намират също три багера и множество други превозни средства, е обхванат от..

публикувано на 12.07.25 в 13:52

Няма данни за физическа агресия спрямо родилка при раждане на бебето ѝ в УАГБ "Майчин дом"

Няма данни за физическа агресия спрямо родилката Антония Андонова по време на раждането на бебето ѝ в университетска болница "Майчин дом". Това показва проведената вътрешна проверка в лечебното заведение, съобщи доц. Сергей Славов, началник на Родилна зала в болницата. Не са удряни шамари, не са използвани никакви обидни думи, потвърдиха д-р..

публикувано на 12.07.25 в 13:30