Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Рок за душата с мощта на дизелов двигател и мекотата на KASHMIR

Снимка: KASHMIR

Явор Тотев, Кристиян Торлаков, Иван Иванов и Миро Цанов или KASHMIR са същински скрити лимонки на родната сцена. Групата съществува от пет години и прави музика на английски и български, но не търси комерсиален успех, а смислено и споделено общуване с публиката.

Не ги познавате и не сте част от нея? „Изотопия” със задоволство ще поправи тази грешка.


Всеки от момчетата има работа и не се издържа от бандата, но заедно определят музиката като голямата си обща, споделена любов. Поне вокалистът Явор смята така. „Не, жените ни са голямата ни любов, музиката е след това”, поправя го китаристът Крис.

С първата си песен на български „Бягам” хич не се скатават, а ни казват защо да не бягаме, а да поспрем и да се огледаме – „за наистина важните и стойностни за нас неща”, уточнява Явор, който е автор на текстовете: „Вярвам, че всеки един от нас пропуска много ценни мигове с любими хора, докато бяга към нещо, било то към работа или към поредния ежедневен ангажимент. Смятам, че трябва да се замисляме повече за тези неща и да ги оценяваме, докато са с нас.”

С текстовете – и на английски, и на български, Явор успява да каже това, което в живота не съумява. Определя се като интровертен и се оставя да общува най-пълноценно с песните. Просто пробва. Прави го с лекота. Повечето от момчетата обаче вярват, че на български усещат музиката по-добре и по-добре я представят на слушателите си.


KASHMIRкакто личи по името – се вдъхновяват от старите рок динозаври, но и от нови музиканти. Носят духа на бунтарите от едно време и все пак търсят усещането на всяко парче най-вече вътре в себе си.

„Черпим вдъхновение дори от звука на стария двигател на автобуса от градския транспорт”, шегуват се от групата, но са и съвсем сериозни, защото последната им песен „Грешни завои”, която прозвуча предпремиерно в „Изотопия”, е вдъхновена точно от това.

Старият дизелов двигател е на варненския №41, където ключова е атмосферата. „Твърде буквално задушевна”, признава през смях Крис. Новата любима песен на пътниците в №41, добавя басистът Иван. А сега сериозно:

„Пътят носи тайните свои,

раните нови от грешни завои.

Всеки води към твоите граници”

Но кашмирци събират границите, а не ги чертаят. И търсят. Най-много музика. Явор е най-младият член на бандата, но пък е фронтмен, останалите (се) търсят и в други групи.

От тийнейджър Крис е вдъхновен да слуша деветесетарски гръндж и да свири на старата акустична китара на баща си. До днес това звучене допада на всички в групата.

Най-новият член е Иван. Когато се присъединява, е в период с куп задачи на главата. Но бившата му приятелка казала: „Спри да отказваш на хората да свириш с тях. Отивай, свири и пробвай да видиш какво ще стане”.


Благодарности на бившите, настоящите, че и на бъдещите дами в живота на кашмирци! „Вкъщи всички ни търпят с нашите страсти и други любови”, казва Крис. Не чувстват, че са жертвали твърде много за музиката. Но пък ако не си жертвал нещо в живота, не си го живял пълноценно, разсъждава барабанистът Миро и добавя: „Когато тръгнеш да правиш нещо, трябва да го правиш с цялото си сърце.”

А неговото е като музикален харем що се отнася до бандите в североизточна България. Ако не вярвате, ето малка подсказка от гостуването на Гошо от Do Sho преди време в „Изотопия”.

„Винаги съм смятал, че трябва да се свири в колкото се може повече банди, ако имаш какво да кажеш. Трябва да има музика, тя трябва да е постоянна”, споделя Миро.

Твърди, че никога не е отказвал да свири, когато го поканят, освен ако това е напълно невъзможно физически и технически.

„Можем да загубим днес само нулевия си прогрес”, пеят още момчетата. Но прогресът за тях е музиката, която им харесва. Прогрес е и да се харесва на хората. Хич не е лошо да се харесва и на съседите, които тормозят с вдъхновението си – кой сутрин, кой посред нощ. Явор има повече идеи денем, Иван изпада в творческо състояние и улавя „а-ха момента” около 02.00 ч., преди да си легне.

„Щом душите ни заспят, събужда се светът...”, чуваме в песента „Светове”. Явно има защо.

Влезте в света на KASHMIR като изслушате цялото им участие на живо с изпълнения пред отбрана публика в изнесеното студио на „Изотопия” край Крапец.

Снимки: Иван Нотев, KASHMIR


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Михаил Големинов (1956-2021)

Фестивалът "ТрансAрт" - мост между поколенията авангардисти

Спонтанна импровизация върху музикална графика или строга интерпретация на записан с ноти музикален текст – това са границите, в които се движи музиката, която ще прозвучи в петото издание на фестивала „ТрансAрт“ на „Ориндж фактори“. Трите събития са на 26, 27 и 29 ноември в различни културни пространства в София: залата на Националната музикална..

публикувано на 27.11.24 в 10:40
Йожен Йонеско

115 години от рождението на Йожен Йонеско

Днес - 26.11, се навършват  115 години от рождението на писателя Йожен Йонеско. Той е ненадминат представител на "театъра на абсурда".  "След  Втората световна война живеем във все по-атеистични времена. Обществото се потапя в една хедонистична среда. Театърът на абсурда отчита това. С него се занимава и драматургията на Йожен Йонеско", разказа..

публикувано на 26.11.24 в 13:04
Грегъри Магуайър

Авторът на "Злосторница" Грегъри Магуайър: Филмът по книгата възпламенява политическите й нюанси

Интересът на американския писател Грегъри Магуайър към света на "Магьосникът от Оз" се появява в детските му години. Спомня си с носталгия моментите, в които е гледал, заедно със семейството си, класиката от 1939 по романа на Лиман Франк Баум. Признава, че започва да си създава свои истории в тази вселена още след финалните надписи на..

публикувано на 25.11.24 в 21:00

Един живот не стига да се предвиди всичко

Росен Димитров е родом от Казанлък.Немска езикова гимназия завършва в Бургас, Висше военно училище в Шумен. По образование машинен инженер, по призвание - писател. Живее, твори и работи в Германия. Но широкият му дух не го оставя на мира и той задълбава в една трилогия - фентъзи: " Момичето от моите мечти", "Силата в теб", " Легендата..

публикувано на 25.11.24 в 19:34

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В седмото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Пренасяме ви в атмосферата на международния оперен конкурс “Николай Гяуров“ в Модена в разговор с един от членовете на журито – директорката на Варненската опера Даниела Димова - Специален гост: оперната..

обновено на 25.11.24 в 15:35

"Вълшебната гора" на театрална група "Метеор" тази вечер в Гьоте институт

Гьоте институт – България е домакин на премиерата на най-новото видеопредставление на творческия колектив "Метеор" - "Вълшебната гора". Става дума за видеопредставление и пърформанс на живо тази вечер от 19 часа. Събитието обещава да ни отведе към границите на другостта чрез ритуална трансформация. "Образът на гората и планината като..

публикувано на 25.11.24 в 12:09
Петър Арнаудов

Спомен за цигуларя Петър Арнаудов

На 12 ноември се надършиха 100 години от рождението на цигуларя Петър Арнаудов - български музикант, който дълги години неотменно присъства в концертния живот на страната, същевременно един от най-известните наши цигулкови педагози. Петър Арнаудов е роден в София, син е на уважавания професор Михаил Арнаудов. Учи цигулка при Владимир Аврамов,..

публикувано на 22.11.24 в 18:01