Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Божидар Божанов: Под претекст борба с тероризма софтуер за проследяване се използва и за други цели

Никога само „добрите“ не използват слабостите в криптографията, напомня IT специалистът

IT-специалистът Божидар Божанов в студиото на "Хоризонт"
Снимка: Радостина Билярска, БНР

„Много е сериозно това, че уязвимости в смартфоните биват използвани, за да получават пълен контрол правителства и да ги следят. И това винаги, винаги, винаги под претекст борба с тероризма. Само че никога няма данни за това колко терористични атентати е предотвратило.“ Това каза пред БНР IT експертът Божидар Божанов. Той анализира казуса с проследяването на стотици журналисти, граждански активисти и опозиционери с помощта на израелски шпионски софтуер.

През опорната точка, че се бори тероризма, подобен софтуер се използва и за други цели, допълни Божанов.  

По повод някои от сведенията той уточни, че най-вероятно част от технологичната работа е била аутсорсната в България. Очаквано и нормално е да изнесеш част от развойната си дейност тук с оглед на капацитета на страната в IT сектора, има обаче и етична страна на това да правиш софтуер за подслушване и следене, коментира Божанов в предаването „Преди всички“.

„Дали тази дейност репутационно е добра за България - по-скоро не.“  

Ако една държава е платила за въпросния софтуер, то този трансфер съществува и може да бъде проследен, посочи още Божанов.

Само проследяването на парите няма да е достатъчно. Трябва да се види кой го е използвал, как го е използвал. При този тип софтуер това е малко по-трудно, тъй като целта му е и да се „скрие“.

Ще е още по-голям скандал, ако израелската компания производител е в течение на целия централизиран списък, заяви експертът.

Като част от проблема той изтъкна, че се използват уязвимости на телефона, за които ние не знаем. Използват се и уязвимости, някои от които през годините са били коригирани, поясни Божидар Божанов.

„Дали в Android всички устройства и всички версии на операционната  система са уязвими, предстои да се направи анализ. Така или иначе търговията с тези уязвимости, откриването им от частни компании, продаването им на правителства и не само, е нещо, за което трябва сериозно да се замисли международната общност. Това трябва да бъде забранено, защото никога не води до нещо добро. Ние си мислим, че само „добрите“ ще ползват някаква дупка, някаква слабост в криптографията. Това не е така. Никога само добрите нямат достъп до него.“

Повече по темата чуйте в звуковите файлове.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Свързани новини

Разкритията за израелски шпионски софтуер спряха услуги на „Амазон“

Облачните услуги на компанията „Амазон“ са спрели инфраструктура и акаунти, свързани с фирмата разработчик на шпионския софтуер „Пегас“ израелската фирма „Ен Ес Оу Груп“. Това съобщава Ройтерс като се позовава на информация на американски медии...

публикувано на 20.07.21 в 08:25

Стотици журналисти и политици по света били шпионирани с помощта на израелски софтуер

Правозащитници, журналисти и адвокати по целия свят са били наблюдавани чрез телефонни зловредни програми, продавани на авторитарни правителства от израелска фирма за наблюдение, съобщават медиите. Разследването на в. „Вашингтон пост“, „Гардиън“,..

обновено на 19.07.21 в 15:25
ВИЖТЕ ОЩЕ

Диана Гласнова от Хърватия: Най-голяма полза от еврото имат големите фирми, хората търсят промоциите

Най-голяма полза от влизането на Хърватия в еврозоната имат големите фирми, които имат внос и износ . За тях беше много положителна крачка, защото се избягват много технически проблеми при вноса и износа.  Това коментира пред БНР журналистът..

публикувано на 21.05.25 в 14:14
Бела Бенова

Бела Бенова - фотограф и пътешественик по морските фарове на Европа

Бела Бенова е фотограф и  пътешественик по морските фарове на Европа.  Автор на книгата "По пътя на пулсиращата светлина". Няколко изложби по темата. "Връщаме лентата" точно 18 години назад, когато Бела поема на първото си пътешествие, следвайки..

публикувано на 20.05.25 в 13:37
Доц. Михаела Мишева - УНСС

УНСС набира стажанти за програма "Езиков приятел" в подкрепа на деца мигранти

УНСС набира стажанти за програма "Езиков приятел" в подкрепа на деца мигранти. Стажантска програма "Езиков приятел" е насочена към студенти, които желаят да допринесат за социалната интеграция и успешното развитие на деца мигранти в България...

публикувано на 18.05.25 в 11:04

София на последно място в международно проучване за безопасно придвижване на деца и подрастващи

София заема последното, 36-о място в международна класация на мрежата "Чисти градове" за безопасно придвижване на деца и подрастващи. Оценката ни е три пъти по-ниска дори от предпоследния в подреждането . В класацията участват големи градове и..

публикувано на 16.05.25 в 11:47

Три съседни страни крият изненадващи съкровища - Сърбия, Румъния и Гърция

Александруполис е най-големиятград в Западна Тракия с най-голямото пристанище в региона . Градът, разположен недалеч от българската граница, предлага съчетание от крайбрежна атмосфера, достъпни цени и богати възможности за активен отдих и забавления,..

публикувано на 14.05.25 в 06:00
 Кристиян Салай

Бавария е най-популярната дестинация за българските туристи в Германия

Германия е най-добрата културна дестинация за туристите в Европа по данни на Световната организация по туризъ м. За българските туристи тя се нарежда на трето място след Гърция и Турция. Какво поддържа интереса на българските туристи към Германия..

публикувано на 13.05.25 в 14:32
Снимката е илюстративна

Защо понякога най-изкушаващата туристическа оферта може да се окаже и най-рисковата?

Какви са основните жалби на потребителите, как се извършват проверките, и какви реални санкции могат да понесат туроператори, които работят "на тъмно", посочи за БНР Игнат Арсенов, директор на дирекция "Контрол на пазара" в КЗП . Колко често се..

публикувано на 13.05.25 в 13:51