Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

„Новини с добавена стойност“ от Г-н Балев: Плаващи мнозинства и подвижни пясъци

Снимка: Шарж: Алла и Чавдар Георгиеви

Здравейте и добър ден, и пак здравейте, уважаеми радиослушатели, скъпи съучастници! Вие сте отново с нашия бюлетин “Новини с добавена стойност” - един тур в подвижните пясъци на българския бит и държавност през вековете до наши дни.

Пак зор, драги слушатели, пак родилни мъки за съставяне на правителство.

Новоизбраните пак не знаят колко време ще изкарат, ама се опитват нещо да натаманят, че да изпълнят волята на суверена.

Ама суверенът е на крачка от побъркване. Суверенът седи пред телевизора или се търкаля на плажа и не може да се ориентира кой политически субект е Промяната, кой е Статуквото. Ние се ориентираме горе-долу, ама недостатъчно. БСП и ДПС доскоро бяха твърдо от Статуквото, ама сега минаха с единия крак в Промяната. На предишните избори още ги брояха за токсични и статуквени. Но изглежда са минали някакъв детокс-катарзис и вече може да се говори с тях за разните там приоритети, пенсии, корупция и специализирано правосъдие. 

Ако сглобят някакво правителство, то ще разчита на плаващи мнозинства, което представлява значителен политически риск. Плаващите мнозинства лесно могат да се превърнат в подвижни пясъци, каза Христо Иванов от Промяната, на когото неговите опоненти казват, че също не си знае политическия профил. В смисъл - бил ли е Иванов от Статуквото или винаги е бил от Промяната, дори когато е бил вътрешен човек (инсайдър) в Статуквото?

Така че нещата пак са сложни, а един от проблемите е, че суверенът стана капризен и безхаберен като малко дете - мрънка суверенът, а не знае какво иска, но политическите субекти все пак се опитват да разгадаят волята на гласоподавателя. Тоя наш суверен, от който политиците черпят електорален ресурс, представлява гражданско общество в ювенална възраст. А в днешно време е прието на децата да им треперим, да изпълняваме капризите им и да не ги насилваме за нищо, за да не ги повредим. Глас калпазански - глас Божи! Понеже в детството се трупат впечатления и влияния за цял живот, съвременните родители искат за децата си най-хубавите първи стъпки, за да влязат без травми в това сложно мероприятие живота.

Не говоря теоретични абстракции. Тия мои тези аз непрекъснато ги тествам на терен.

Ходих пак на една проверка по черноморския бряг - и видях доста плаващи мнозинства, както и подвижни пясъци. Хората се движат в морето на плаващи и плуващи мнозинства, групират се и се прегрупират, борят се с вълните или се кандилкат на някакъв голям банан в морето.

А на брега децата раздвижват статуквото на пясъка. Те копаят с инструментите си дупки, които са капани за разсеяни летовници. Може да си счупите крака, а детето ще се разреве, че сте му развалили дупката. И някоя майка орлица на Вас ще се скара за счупения крак, а не на детенцето, слънчицето, нейната радост и смисъл, нейното вдъхновение. И ако не побързате да се измъкнете на куц крак, може да пострадате още по-лошо, като някое куцо прасе при среща с ДАНС в гората. БГ мамата като нищо ще Ви цапардоса по главата или по болния крак с лопатата на нейното слънчице.

Сигурно сте чули тази история как хора от ДАНС, бивши и настоящи, унищожили едно диво прасе в гората край Симитли, защото им се видяло куцо и те се решили на своя глава да извършат санитарен отстрел, нищо че на някой може да му се стори бракониерска работа.

Връщаме се от гората на морето и какво виждаме? 

Някои деца заравят родителите си в подвижните пясъци. Родителите търпят.

И освен това като се затичат между хавлиите, децата мятат подвижни пясъци върху гражданите-кебапчета.

На един гражданин видях как му мятат горещ пясък в ухото.

И той се развика: факел в ухото, факел в ухото!

Имаше една такава книга - “Факел в ухото”. Нейният автор Елиас Канети е роден на днешната дата през 1905 година в Русе. Поживял в Русчук, взел си първите седем години на хубаво място, после тръгнало семейството му някъде по горните течения на Дунава. Тоя писател после става Нобелов лауреат 81-а, ама като не е писал на български, пак не можахме да се уредим с един нобелист и ние.

Обаче Елиас Канети казва така: всичко, което ми се е случило в живота, вече го бях преживял в Русчук. Сиреч - и при него били много важни първите впечатления от живота, макар че тогава концепциите за детското възпитание били по-различни.

И в тоя смисъл част от политическата класа проявява голяма нетактичност към Иван Гешев, който все още не е навършил първите седем години на главпрокурорския пост.

Той все още трупа впечатления и расте като обвинител, но някои наши политици искат да му нанесат травма и да го отстранят без време от поста.

И защо толкова искат да го отстранят? Дет се вика - едно куцо прасе не е ликвидирал, даже напротив.

Е, може примерно да е метнал някой подвижен пясък в ухото на Президентството, ама трябва ли си заради такава дреболия да се прави болезнена реформа и Народен съд! Не трябва, защото Народният съд е като бракониерски лов на хора, много е неприятно. Избиват примерно интелигенцията и не можем да я възстановим сума ти време. То не че си нямаме интелигенция в днешно време, ама и тя е леко неориентирана сякаш, ходи натъй-натъй, все едно има факел в ухото. Даже някои обикновени хора казват: къде са интелектуалците, защо си нямаме духовно напътствие в тези сложни времена, кой ще издигне факела и пътеводната светлина!

На мен ми показаха един интелектуален факел и беше много болезнено, като реформа в съдебната система!

Имам една приятелка интелектуалка, тя ми каза, че сега най-важното било да се чегърта. Ще изчегъртаме, вика, Статуквото и ще извършим Промяната, а на мен ще ми дадат интелектуална пенсия!

То така, ама аз пък знам една друга поговорка, рекох - изчегъртал се Илия, огледал се, ослушал се и се намърдал в новото Статукво! Интелектуалката ми вика: няма такава поговорка!

Аз ѝ викам: няма такъв кабинет!

Интелектуалката каза, че съм простак и статиквеник, и ми издърпа ухото, ужким интелектуално, ама почувствах факела! Пламна ми лявата ушна мида и видях куци прасета посред бял ден на плажа! Все едно съм в някакъв Залив на прасетата и всеки момент ще започне Кубинската революция. Такова напрежение! Направо изгубих почва като в някакви подвижни пясъци.

Сериозно ви казвам, в някои отношения интелектуалките са по-люти от манекенките, мен питайте за тия работи, че съм патил!

Но не искам и аз да допринасям за разделението в обществото. Не искам да се делим на интелектуалци и манекени.

Нямам нищо против интелектуалците и дори имам такива приятели, и дори нямам против да си афишират и парадират интелектуализма.

Само да не ми ръчкат факели в ухото, не съм Елиас Канети!

Я по-полека, интелектуалке!

Недей ми ръчка факел във ухото.

Не мятай пясък със редосеялка -

така скандализираш обществото.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Първан Симеонов

Първан Симеонов: Мисля, че този път ще положат усилия да има кабинет

"Мисля, че този път ще положат усилия да има кабинет . Чувам го, виждам  го. И Борисов, и ПП-ДБ имат някаква формула ". Това заяви пред БНР Първан Симеонов, "Галъп интернешънъл Болкан". Той коментира случващото се в ДПС. " Доган щ е трябва да контраатакува, защото бавно и полека иницативата мина изцяло на страната на Пеевски"...

публикувано на 19.09.24 в 18:20
Димитър Къцарков

Димитър Къцарков: Атаката показа, че "Хизбула" е уязвима и Израел е готов за пълномащабна война с нея

Тези удари показаха две неща - "Хизбула" е уязвима и Израел е готов за пълномащабна война с нея . С тази констатация започна коментара си пред БНР Димитър Къцарков, специалист по Близкия изток, като уточни: " Израел демонстрира, че вече не е способна да толерира този тлеещ и постоянен конфликт, който е на северната ѝ граница , който принуди над 60..

публикувано на 19.09.24 в 17:55

Ресорната парламентарна комисията одобри промени в държавния бюджет за финансиране на общински проекти

Единодушно Комисията по бюджет и финанси в парламента одобри окончателно промените в капиталовата програма за общините и добави нови проекти в нея. Кабинетът одобри промени в Закона за държавния бюджет, свързани с капиталовата програма за общините На заседание, продължило по-кратко от 15 минути, ресорните депутати дадоха съгласие до края на 2026..

публикувано на 19.09.24 в 17:44
Асен Василев

Асен Василев: ГЕРБ и БСП оставиха бухалката в ръцете на Пеевски

След 5 часа дебати Народното събрание отказа да освободи от длъжност временния председател на Антикорупционната комисия Антон Славчев. Искането за отстраняването му беше на парламентарните групи на ПП-ДБ, "Възраждане" и независимите депутати от разпадналата се група на "Величие", които единствени подкрепиха предложението с 95 гласа. За да бъде..

публикувано на 19.09.24 в 17:08
Александър Николоски

Александър Николоски обяви, че "корумпирани политици в България му искат оставката"

Вицепремиерът и министър на транспорта на Република Северна Македония Александър Николоски обяви, че застава зад думите си от вчера по отношение на България и допълни, че "корумпирани политици в България му искат оставката".  Вчера Николоски нарече българите "нецивилизовани" и "мизерни". В телевизионното интервю той категорично отрече двете страни да..

публикувано на 19.09.24 в 17:07
Любомир Дацов

Любомир Дацов: Вече сме в позиция да минимизираме загубите от неусвояването на средства по ПВУ

Вече сме в позиция да минимизираме загубите , които се получават от неусвояването на средства по Плана за възстановяване и устойчивост (ПВУ).  Това каза пред БНР финансовият експерт Любомир Дацов, бивш заместник-министър на финансите. "Не че някой е правил някакво стратегическо планиране, в което е включил ползите от този План, и сега някаква..

публикувано на 19.09.24 в 17:06

Галерията "Владимир Димитров-Майстора" в Кюстендил ще бъде реновирана

Избрана е фирмата изпълнител, която ще прави цялостния ремонт на градската художествена галерия "Владимир Димитров-Майстора" в Кюстендил. Реновирането ще започне през октомври, каза за БНР кметът на общината Огнян Атанасов. Финансирането - за около 22 млн. лева, е по капиталовите разходи в бюджета.  Градската художествена галерия "Владимир..

публикувано на 19.09.24 в 16:58