Заместник-директорът на Регионалния исторически музей Димитър Петров е запален турист, любител на природата и от години се грижи със свои приятели за възможността все повече хора да са сред природата. Така се стига до възстановяването на интересен маршрут, достъпен за всички:
„Това е нещо, което е моя идея и на мои приятели от доста време. Този маршрут е съществувал в миналото. Трябва да се върнем малко по-назад във времето, когато в каньона на река Чернелка е имало хижа. Тази хижа се е наричала „Капчука“, но поради ред причини 2008 или 2009 е продадена от туристическото дружество. Там база няма. В момента тя е нещо като частна вила и последните 10-15 години този маршрут изобщо не се използва“, каза за БНР Димитър Петров.
Той съобщи, че е извършено разчистване на маршрута от паднали клони, дървета, храсти след получено разрешително от Регионалната инспекция по околната среда и водите, тъй като долината на река Чернелка е природна забележителност и дейностите трябва да бъдат съгласувани и регламентирани какво може да се извършва и какво не.
„Тази пролет маршрутът беше маркиран с лентова маркировка, боя - две бели ивици по средата синя. Допълнително в началото на лятото монтирахме и указателни табели, които са разположени на по-важните кръстовища, през които се движи този маршрут. Неговата продължителност е около 11 километра. Движи се основно по съществуващи в миналото горски, полски пътища. Тръгва от паркинга зад панорама „Плевенска епопея“, минава през вилната зона, която е мъртвата долина, след което преминава през село Къшин, от там влиза в една дъбова гора, след което отива през така наречения римски път до долината река Чернелка“.
По думите му маршрутът не е труден за изкачване и е подходящ и за велотуризъм. Разстоянието се преминава за около три часа и половина.
„Най-красивите гледки са в района на Скалния венец, когато човек застане на ръба на скалите и когато целият каньон е буквално в краката“, допълни Петров.
Според него друга хубава гледка по пътеката е преходът през дъбовата гора.
Димитър Петров, който е председател на Сдружение „Приятели в приключенията“ предлага и друга възможност - разходка в парк „Кайлъка“ с неповторими гледки. Предимството е, че е близо до град Плевен.
„Пътеката, която направихме стъпва върху съществуващи или съществували някога пътища. С оглед на това, че от крепостта е имало вилна зона, но тя постепенно е била запусната и пътищата там изобщо не съществуват. Разчистването беше много сериозно, което трябваше да направим . Въпреки това този първи етап го направихме, маркирахме пътеката, сложихме пак указателни табелки и вторият етап беше от Попската скала до хижа „Среброструй".
Повече можете да чуете в звуковия файл.Настоящият стопанин на хижа "Бонсови поляни" Иван Попов и членовете на Туристическо дружество "Манастирска кория" предлагат проект за развитие на Люлин планина . Той е на стойност 1 милион лева, като хижарят е разписал личната си инвестиция за инфраструктура на планината и хижата до петата година от предвидени 10. Попов смята, че след петата..
Пролетта е време за залесяване. Почти всяко дърво в Израел не е саморасло, а е посадено грижливо. Тази година в няколко почивни дни подред край изпепеления кибуц Реим пристигат автобуси с посетители, които веднага пристъпват към засаждане на дървета. Няма весели възгласи или почерпки на открито. Това е мястото на един музикален..
Пловдивският зоопарк е на път да излезе от периода на разрухата и да се превърне в място за забавления, но и за образование. Децата ще научават повече за животните и растенията и под формата на игра, а модерните технологии също ще бъдат включени , за да бъде преживяването пълноценно и обогатяващо, казва новият директор на зоологическата..
Ледниците са от ключово значение за поддържане на живота на планетата. По тази причина тяхното опазване в условията на глобално затопляне е темата тази година на Световния ден на водата , който отбеляваме на 22-ри март. Около 70 процента от прясната вода на Земята съществува под формата на сняг или лед, сочат данни на Международната метеорологична..
Поредица от екологични прояви, посещения сред природата, залесяване през двата почивни дни в Кипър целят да повишат информираността на обществеността за горите, тяхното устойчиво управление и опазването на ресурсите им. С тях на острова отбелязват Международния ден на горите, който бе в петък, както и днешния Световен ден на водата. С..
Срещаме ви с един млад мъж - Християн Христов, който е посветил професионалния си път, свободното време и хобитата си на опазването на природата и животните . Неслучайно преди шест години, малко след като завършва специалност "Екология" в университет във Великобритания, той става директор на Центъра за защита на природата и животните..
След "улгартрансгаз" и договора с турската копания "Боташ", разследването в хотели в български ски курорти за предполагаема измама с европейски..
От първи май влиза в сила заповед на министъра на финансите, с която се допълва списъка на стоките с висок фискален риск. "Това ще бъде още една..
При засилен интерес премина общественото обсъждане за изграждане на кариера за добив на пясък и чакъл в землището на село Първенец, община Родопи,..