Огромни есетри, сомове, шарани, хищна шука, десетки каракуди и толстолоби посрещат гостите на аквариума в екомузея на Русе.
„Обикновеният човек счита, че рибите са видове, които са поредната храна - това, което се сервира някъде в някое заведение. Да, те са това, но имат собствен живот така, както ние си имаме. Важни са, защото през определените етапи дори от пречистването на една вода, която ние консумираме в Дунав, те участват в този процес“, каза за БНР екологът Красимир Киров от Русенския екомузей.
По думите му рибите в аквариумите боледуват предимно заради грешки на хората в грижите, които те полагат за тях. Той коментира, че рибите боледуват от стреса, който преживяват при транспортирането от едно място на друго.
„Трудоемко е, това иска ежедневни грижи, включително за тези риби, които са в карантинните съдове, защото, когато дойдат от транспорт, когато някой ни е подарил или ние сме ги закупили от някъде, от някой край на Русенска област, искат ежедневни грижи. Този транспорт, дори промяната на няколко градуса в температурата на водата, в която се транспортират и тази, в която ще ги поставиш, предизвикват шок и много често в резултат на този термичен шок се активират някои болести“, допълни Киров за предаването "Закуска на тревата".
Повече можете да чуете в звуковия файл.Деинфлуенсъри са хората, които ни карат да се противопоставяме на наложената от инфлуенсърите свръхконсумация . Това обясни в интервю за БНР журналистът Ванина Тодорова от "Капитал", която изследва темата. По думите ѝ, виждаме клипчета в социалните мрежи, които ни карат да купуваме продукти, които невинаги ни трябват или не носят..
Зелената енергия ще даде възможност на България да бъде по-силна и независима, заяви за БНР Ейдън Шарън от екологичната организация "Денят на Земята" (Earth Day) . Повече от половин век тя организира на 22-ри април събитието Ден на Земята, което и тази година ще бъде отбелязано от над един милиард души. Още по темата - в интервюто на..
Могат ли белите мечки да бъдат предпазени от изчезване вследствие на климатичните промени? Международен екип от учени от организации в Норвегия, Канада и Съединените щати опитва да потърси отговора на този въпрос, като за първи път в света изследва най-уязвимия период за полярните животни – раждането и първите месеци от развитието на..
Затворите в Плевен и Белене стават първите два пилотни "зелени затвора" в България. Те са избрани заради местонахождението си в природни местности - парковете "Кайлъка" и "Персина". Проектът бе представен на среща, организирана от Главна дирекция "Изпълнение на наказанията" в сътрудничество с Норвежката корекционна служба. "Зеленият..
Настоящият стопанин на хижа "Бонсови поляни" Иван Попов и членовете на Туристическо дружество "Манастирска кория" предлагат проект за развитие на Люлин планина . Той е на стойност 1 милион лева, като хижарят е разписал личната си инвестиция за инфраструктура на планината и хижата до петата година от предвидени 10. Попов смята, че след петата..
Пролетта е време за залесяване. Почти всяко дърво в Израел не е саморасло, а е посадено грижливо. Тази година в няколко почивни дни подред край изпепеления кибуц Реим пристигат автобуси с посетители, които веднага пристъпват към засаждане на дървета. Няма весели възгласи или почерпки на открито. Това е мястото на един музикален..
Тази авария на Иберийския полуостров се нарича разлюляване и разпадане на енергийната система. В България се е случвало два пъти. Това е..
Цялото интервю на Диана Янкулова с Георги Георгиев в предаването "Неделя 150" чуйте в звуковия файл.
Цялото интервю на Диана Янкулова с Тодор Тагарев в предаването "Неделя 150" чуйте в звуковия файл.