Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Русенският екомузей показва животински видове от поречието на Дунав

Екомузей Русе
Снимка: БГНЕС

Русенският екомузей е единственото място в България, където е представено многообразието на животинските видове и защитените територии по поречието на река Дунав, както и съжителството на човека с природата. Там се намира и най-големият сладководен аквариум в България с риби от Дунав и вливащите се в него реки.

Огромни есетри, сомове, шарани, хищна шука, десетки каракуди и толстолоби посрещат гостите на аквариума в екомузея на Русе.

„Обикновеният човек счита, че рибите са видове, които са поредната храна - това, което се сервира някъде в някое заведение. Да, те са това, но имат собствен живот така, както ние си имаме. Важни са, защото през определените етапи дори от пречистването на една вода, която ние консумираме в Дунав, те участват в този процес“, каза за БНР екологът Красимир Киров от Русенския екомузей.

По думите му рибите в аквариумите боледуват предимно заради грешки на хората в грижите, които те полагат за тях. Той коментира, че рибите боледуват от стреса, който преживяват при транспортирането от едно място на друго.

„Трудоемко е, това иска ежедневни грижи, включително за тези риби, които са в карантинните съдове, защото, когато дойдат от транспорт, когато някой ни е подарил или ние сме ги закупили от някъде, от някой край на Русенска област, искат ежедневни грижи. Този транспорт, дори промяната на няколко градуса в температурата на водата, в която се транспортират и тази, в която ще ги поставиш, предизвикват шок и много често в резултат на този термичен шок се активират някои болести“, допълни Киров за предаването "Закуска  на тревата".

Повече можете да чуете в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Опасни горещини в Европа може да отнемат живота на 80 хиляди души допълнително всяка година

Опасно високи температури може да отнемат живота на 50% повече хора в Европа до края на века. Това е установило ново изследване , според което заради горещо време всяка година може да има 80 хиляди смъртни случая повече. Изследването проверява дали броят на хората, които ще загинат заради горещини, ще бъде по-малък от този на оцелелите при студове...

публикувано на 28.01.25 в 05:21
Юлиян Попов

Юлиян Попов: Енергийният ни сектор се развива хаотично

"Не мисля, че има някаква тайнственост или някаква тайна. Това е прехвърляне на топка между София и Брюксел и уточняване на въпросния план. Страната е внесла в Брюксел разработена чернова за краен вариант , която трябва да бъде коментирана от Брюксел." Това каза пред БНР Юлиян Попов, бивш министър на околната среда и водите и експерт по..

публикувано на 27.01.25 в 11:05
Ботаническа градина - БАН - София

През лабиринта на историята и очарованието на Ботаническата градина на БАН в столицата

"Представете си, че вече сме стигнали в Градината, която се намира в полите на Витоша - дали пеша, или с кола... Вървим по алеята и пред нас се редуват групи от иглолистни и широколистни дървета и храсти.  Вечнозелените иглолистни дървета изглеждат натруфено със своите гъсти зелени премени, а листопадните - голи и самотни , с накацали..

публикувано на 24.01.25 в 19:15
Екоакция за почистване на бреговете на Тунджа

Екоакцията по бреговете на Тунджа продължава

Екоакция за почистване на бреговете на Тунджа започна тази седмица общината в Ямбол. От предприятието "Паркове и зони за отдих и спорт" призоваха рибарите да не замърсяват с отпадъци, а леките автомобили, с които идват на риболов, да са извън коритото на реката. Топлото време в началото на годината предизвика стотици рибари да..

публикувано на 13.01.25 в 10:57

Най-богатите хора на планетата вече са използвали своя символичен дял въглероден диоксид

Най-богатите хора на планетата само за 10 дни са използвали своя дял от т.нар. бюджет за въглероден диоксид, който им се полага за настоящата година. Това съобщи британското издание "Гардиън", като се позова на анализ "Оксфам" . Потребителските навици на човек от най-богатия 1 процент от световното население вече са причинили средно 2,1 тона емисии с..

публикувано на 13.01.25 в 05:19

Как се образува мъглата: естествената и в градски условия?

Когато водната пара се кондензира в приземния въздушен слой се събуждаме с мъгла . Благоприятни условия за появата на мъгли има в умерения пояс на Северното полукълбо, заради атмосферните процеси. Закъсняла мярка ли е Зеленият билет в София? Мъглата намалява видимостта, скъсява хоризонта . Трудно ни е да се ориентираме в нея. " Мъглата..

публикувано на 12.01.25 в 14:36
Нина Касабова

През зимата у нас се предлагат вносни цветя

Цветята правят ежедневието ни по-красиво, те внасят топлина в нашия живот.  Какви цветя избират плевенчани за празнични случаи, какво препоръчват специалистите и какви да са грижите през зимата за стайните ни растения? От години Нина Касабова предлага различни цветя на плевенчани. Въпреки зимния сезон красив букет или саксия могат да се избират от..

публикувано на 12.01.25 в 06:47