Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Учители от неделните български училища в чужбина споделят опита си на среща във ВТУ

Снимка: Здравка Маслянкова

45 учители от неделните български училища в чужбина се събраха във Великотърновския университет, за да споделят опита си и да повишат своята квалификация. Като основен проблем се очертават учебниците и помагалата за учениците от по-горните класове и за децата, за които българският език се явява чужд. 

България е там, където има и един българин. Учителите от неделните български училища в чужбина са създали своята малка България. Василка Диманкова от десетина години преподава българска история и география в неделното училище „Бачо Киро“ в испанската столица Мадрид: 

„Трудно се преподава, но не и невъзможно. Когато вложиш повече сърце и душа и отсреща децата отговарят със сърце и душа. България специално по история в испанските училища почти не се споменава, независимо от всичко, и когато споменем нещо, което ни отличава, те казват: „Ние това не сме го учили“. Да но е факт. И започват да го разказват на съучениците си в испанското училище, така и испанчетата научават нещо повече за България“.  

Докато големите български училища зад граница имат финансовата стабилност и подкрепа, то малките училища имат редица трудности, разказва Диляна Бодурова от българското училище „Райна Княгиня“ с 62-ама ученици в испанския град Бургос, където също палят и поддържат искрата на българското: 

„О, трудностите са от различно естество, най-често от административна гледна точка – с разрешения, с възможности за помещения, но всъщност финансирането, което се разшири от страна на Министерството, позволи се средствата да бъдат използвани и за помещения, и за консумативи, ни даде голяма възможност да имаме по-пълноценна организация“. 

За малките ученици има добри учебници като съдържание, проблемът е с учебниците за по-големите и за децата, на които българският език не е роден, споделя Тоня Христова, директор на българското училище „Паисий Хилендарски“ в кипърския град Лимасол, където учат 45 деца от предучилищна възраст до 12-и клас: 

„Най-голямата трудност в работата ни е, че децата са от разнородни групи – идват с различни езици. Имаме семейства, които говорят на гръцки, имаме смесени, които говорят на английски, други са записани в руски училища. Представете си от деца от три различни групи да направиш една обща, еднородна група, която трябва да научи родния език“. 

Проблемът с липсата на учебници за изучаване на български език като чужд е голям и Министерството на образованието в България трябва да вземе мерки, като за това предупреждаваме от години, посочи Камелия Конакчиева, ръководител на българското училище „Кирил и Методий“ във френската столица Париж:  

„В България все още няма система за български език като чужд за деца. Ето това все още липсва. Нашето Министерство познава проблема много отдавна, но е много трудно да се адаптират, защото се смята, че може да се адаптира нещо от нашите програми, после се разбра, че не може, че става въпрос за друго нещо. Започнаха някакви хибридни, закърпващи решения, които все още не са добри. Налага се ние да си търсим специалисти по чуждоезиково обучение, за да влязат в час, да разберат за какво става дума и да започнат да пишат системи, само че не всеки учител може да го прави“.  

Снимка: Здравка Маслянкова

Няма учебници за децата от 6 и 7 клас. Децата се оправят, защото учителите са оправни и си подготвят уроците по програмите на българското просветно министерство, проблемът е другаде, коментира Митка Карагьозова, преподавател по българска история и география в училището в Лимасол: 

„Искам да кажа нещо за онлайн обучението. Дърпа много назад децата. В никакъв случай не може да се сравни онлайн обучението с обучението на живо – нито като обяснение, нито като възприемане, нито като концентрация на децата в час“. 

Онлайн обучението си има и положителните страни, споделя Валентин Вълчев, учител по български и английски език в българското училище “Д-р Петър Берон" в столицата на Чехия Прага, където учат над 160 българчета: 

„Имаме примерно едно детенце в Бърно, което завърши годината от Бърно, дойде само за външното оценяване. Фактически, ако не беше това онлайн образование, то щеше да пропусне годината. Така че всяко нещо си има и плюсовете и минусите. За някои от децата е много добре, че са онлайн, за други деца не е толкова добре“.  

Учители от българските училища зад граница в 10 европейски държави се събраха на годишна среща във Великотърновския университет, за да споделят постиженията и проблемите си, а университетът да им даде подкрепата си. Заместник-ректорът по международната дейност проф. Димитър Димитров: 

„Акцентът е върху българския език, да не забравят българския език и да са грамотни, и който иска в крайна сметка да си изкара една матура, когато завърши своето средно образование, и разбира се българска история и българска география, това което те няма как да учат в училищата в чужбина“. 

Великотърновският университет съдейства и на студентите по програмата Еразъм да изкарат стажовете си в българските неделни училища зад граница. 

Учителите в българските училища в чужбина не спират да преподават уроци по родолюбие на българчетата, родени зад граница, за да не забравят своя род и корени. „Ние сме съвременните будители и работата ни е възрожденска“, казва учителката от Мадрид Василка Диманкова: 

„Стараем се да задържим българското в децата, да им вдъхнем патриотизъм, да ги научим на родолюбие и те да знаят къде са им корените и къде са родени, независимо какви паспорти имат“.  

Репортажа на Здравка Маслянкова в предаването "12+4" можете да чуете от звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Норвегия прекрати разследването за норвежка връзка при доставката на пейджъри за "Хизбула" в Ливан

Норвежката служба за сигурност прекрати разследването за норвежка връзка при доставката на взривилите се през септември пейджъри за "Хизбула" в Ливан. Експлодиращи пейджъри убиха 9 души и раниха хиляди в Ливан, сред тях е посланикът на Иран При едновременните експлозии на устройствата бяха убити десетки хора, а хиляди бяха ранени. Израел..

публикувано на 25.11.24 в 21:45
Президентите на САЩ Джо Байдън (вляво) и на Франция Еманюел Макрон по време на срещата на НАТО - Брюксел, 24 март 2022

Байдън и Макрон обявяват до дни споразумение прекратяване на огъня между Израел и "Хизбула"

Утре или най-късно в сряда се очаква президентите на Съединените щати и на Франция - Джо Байдън и Еманюел Макрон - да обявят, че е постигнато споразумение за 60-дневно прекратяване на огъня между Израел и "Хизбула". За това съобщава агенция Ройтерс, като се позовава на високопоставени източници от ливанското правителство. Според панарабският "Аш Шарк..

публикувано на 25.11.24 в 21:29

Едната от статуите от Хераклея Синтика вероятно е на внук на Октавиан Август

Първата мраморна статуя, която беше открита на 3 юли в античния град Хераклея Синтика, е на един от осиновените внуци на римския император Октавиан Август. Това е водещата версия на професор Людмил Вагалински, ръководител на проучването на древния град край Рупите. Аргументите на екипа от учени бяха изложени на среща в историческия музей в Петрич тази..

публикувано на 25.11.24 в 20:34

Академията в Свищов и БНР подписаха меморандум за сътрудничество

Ректорът на Стопанска академия "Димитър А. Ценов" в Свищов доц. д-р Марин Маринов и генералният директор на Българското национално радио Милен Митев подписаха в Свищов меморандум за сътрудничество.  Подчертавайки ролята на Стопанската академия за региона, генералният директор на БНР заяви:  "Ще се радваме да отразяваме Вашите дейности и постижения,..

публикувано на 25.11.24 в 20:30

Общинските съветници от ГЕРБ–СДС в Ловеч няма да подкрепят увеличение на данъците

Групата общински съветници от коалицията ГЕРБ – СДС в Ловеч няма да подкрепи предлаганото от кмета на общината Страцимир Петков  увеличение на данъците от следващата година. От опозицията в местния парламент дадоха и незадоволителна оценка за едногодишното му управление заради неизпълнени ангажименти към гражданите и липсата на стратегии за..

публикувано на 25.11.24 в 20:20
В кюстендилската болница текат три проверки за отказаното лечение на 6-годишно дете, каза изпълнителният директор на здравното заведение Димитър Стоилов (на снимката).

Проверки по случая с 6-годишното дете, на което е отказано лечение в Кюстендил

Изпълнителният директор на кюстендилската болница Димитър Стоилов е разпоредил проверка на случая с 6-годишно дете с инфекция, на което е било отказано лечение. Проверки са започнали и Изпълнителната агенция за медицински надзор и РЗИ-Кюстендил. Случаят е от 14 ноември. На детето е отказано лечение, а родителите са насочени към дупнишката болница...

публикувано на 25.11.24 в 19:44

Сбиване в София между водач на тролейбус и велосипедист, разносвач на храна

Шофьор на тролейбус в София е с гипсова шина на ръката заради фрактура, получена при сбиване с велосипедист разносвач на храна. Сбиването е станало около 15:40 ч.  пред Националната библиотека, след като водачът на тролея е засякъл колоездача.  След сбиването на мястото е пристигнала линейка, а пострадалият шофьор е бил приет в Спешното..

публикувано на 25.11.24 в 19:43