Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Промените в климата не са просто най-голямото предизвикателство на нашето време, а изобщо в човешката история

Снимка: БГНЕС


Исторически жеги в Канада през юни, 54 градуса в Съединените щати, стотици горски пожари в Сибир, наводнения и проливни дъждове в Европа и Азия. Крайностите на времето изобилстват, защото това отдавна вече не са капризи, а екстремни явления, които придобиват традиционен характер. Всички климатични експерти твърдят, че плашещата ескалация в температурите, дъждовете и другите прирордни стихии е пряко следствие от глобалното затопляне. 
"Все повече части на света регистрират екстремни атмосферни явления и вече ясно можем да свържем тези крайности във времето с промените в климата."
Британският метеоролог професор Питър Скот подчертава, че шокиращото не са все по-честите и продължителни топлинни вълни, а голямата разлика, с която се подобряват температурните рекорди. В Канада и Съединените щати са отчетени с цели пет градуса по-високи живачни стълбове от регистрираните досега. 
"Температурите са четири пъти по-високи от обичайните, особено за юни. Подобни жеги има чак юли или август, така че надминават всичко, което сме виждали досега."
Най-големият пожар в Калифорния, който вече е погълнал територия с растителност равна на тази на град Чикаго, е толкова голям, че сега генерира свой собствен климат. Освен това пожарът Дикси е създал облаци, наречени пирокумули или, буквално, огнени облаци, които причиняват мълнии, силен вятър и на свой ред подхранват огъня.

Горските пожари са често срещани в Калифорния - до такава степен, че местните жители понякога се чудят останало ли е нещо, което да гори. Но поради изменението на климата това лято е особено жестоко.
"Земята е обгоряла, плодовете не узряват, малините, които по принцип са червени, сега са бели, попарени от ултравиолетовите лъчи и жегата."
Метеоролозите признават, че не успяват да прогнозират силата на стихиите, както стана с наводненията в Германия и температурните рекорди в Северна Америка. Необходим ни е международен център с най-мощния и модерен компютър, за да осъществим квантовия скок към климатични модели, които да улавят основните физични явления, предизвикващи крайностите, смята Доналд Уибълс професор по атмосферни науки в университета на Илинойс. Нещо като адронният колайдер на ЦЕРН, подчертава той. 
"Изглежда не прогнозираме достатъчно добре силата на явленията и това изненадва учените. Става ясно, че трябва да подобрим способностите си в симулацията на химическите и биологични процеси в климата. Разбираме също, че не преувеличаваме в прогнозите си, напротив, дори омаловажаме случващото се." 

Един от най-фрапиращите примери за промените в климата и ограничените способности на метеоролозите да предвидят интензитета на природните явления е Олимпиадата в Токио. Преди 10 години, когато Япония е избрана за домакин на летните игри, организаторите подчертават колко меко е лятото в страната и умерени температурите. Днес обаче реалността е съвсем различна - живакът по време на състезанията достига и надхвърля 35 градуса, наложи се и отлагане на събития заради преминаването на тайфуна Непартак. А високата влажност и температура не са никак от полза на атлетите, подчертават кардиолози. 
"При излагането на високи температури, сърдечно-съдовата ви система трябва да работи по-усилено, за да осигури обичайната състезателна форма. Жегата се отразява силно на способността на тялото да поддържа нормална температура."
Организатори и треньори правят всичко по силите си, за да помогнат на спортистите да се адаптират и да покажат най-доброто, на което са способни. 
"Измерваме топлинния стрес всеки час, за да сме сигурни, че е безопасно да се тренира. В последните дни ставаме рано сутрин, към седем и петнайсет, или тренираме късно следобяд, когато температурите спадат." 

Но краткосрочната адаптация не отменя мерките за борба с климатичните промени в дългосрочен план. Японските домакини са си поставали за цел почти пълен въглероден неутралитет на игрите, които да проправят пътя за бъдещите екологично чисти Олимпиади. Стратегията им включва изграждането, когато е възможно на временни спортни съоръжения, които след игрите да се използват на друго място или с различно предназначение. Зелената енергия също е сред приоритетите на токийската Олимпиада, като тя се захранва частично с биомаса от завод в град Кавазаки и със слънчева енергия от соларна ферма във Фукушима. Електричество, произведено от водород пък тече в общежитията, къфенетата и тренировъчните зали на Олимпийското градче. 
"Най-важното е да даваш пример, това е единственият ни лост за влияние - да покажем, че нулевата въглеродна икономика е постижима. И ще е полезна за планетата, за хората и за работни места. В противен случай ще е много трудно да убедим Китай и Индия и другите бързо развиващи се страни с въглеродни емисии до небесата, че има по-добра алтернатива, необходима алтернатива, за да решим климатичната криза, "  подчерта Джон Совин от Грийнпис. 

 Учените обаче са на мнение, че въпреки тежките последствия от бедствията и очевидната връзка с климатичната криза, човечеството и политиците продължават да не взимат на сериозно проблема. Професор Уибълс е категоричен, че извънредното климатично положение вече е настъпило и човечеството много е загазило. 
"Сър Дейвид Кейн, който беше съветник по климата на двама британски премиери, наскоро заяви, че промените в климата не са просто най-голямото предизвикателство на нашето време, а изобщо в човешката история. Според мен е очевидно, че не приемаме проблема сериозно и не се замисляме за бъдещето на децата и внуците си." 
Авторите на британски доклад, изследващ рязкото затопляне в Арктика, предупредиха, че концентрацията на въглеродни емисии в атмосферата вече е прекалено висока. Основателят на Експертния съвет за климатичните промени проф. сър Дейвид Кинг:
"Това e критичен момент за света и всички правителства трябва да обединят усилията си и да предприемат нужните действия. Настояваме за намаляване на парниковите газове възможно най-бързо и в най-голямо количество. Завърши епохата на изкопаемите горива, нека да продължим напред към чистата енергия. Всички трябва да си сътрудничим, за да намерим начини за премахване на въглеродните емисии от атмосферата и то с мащабни действия. И трябва да спечелим време, като овладеем процесите в Северния полярен кръг." 

Именно това провокира и критиките към полета до ръба на Космоса на милиардерът Джеф Безос. Критици попитаха не можеше ли колосалните суми, хвърлени за осъществяване на космическата разходка, да бъдат използвани за борба с климатичните промени? Джеф Безос обаче подчерта, че причините за стремежа му към космоса са екологични. Според милиардера тежката промишленост трябва да бъде постепенно преместена изцяло в космоса, за да може Земята да не бъде замърсявана.

Нов доклад сочи също, че 2020 година е трета по най-топло време, пета по влажност и осма по най-продължително слънчево греене във Великобритания. Учените обръщат внимание, че никоя друга година досега не е влизала сред първите десет едновременно и по трите показателя. 
"По-горещо и по-дъждовно е от всякога. И не става дума за нас, а и за децата ни, за целия свят. Най-бедните държави ще гладуват и ще се издавят, а по-големите страни са тези, които нанясат щетите. Така че световната общност трябва да си понесе отговорността."
Американският пратеник за климата Джон Кери заяви, че светът не може да чака да свърши пандемията от COVID-19, за да се заеме с климатичните промени. По думите му страданието, причинено от коронавируса, ще се увеличи, ако държавите не полагат усилия за борба с глобалното затопляне.

"Основополагащата истина в Парижкото споразумение  е, че дори всяка страна да изпълни обещанията си, макар че много изостават, температурата на планетата все пак ще се повиши с два и половина - три градуса. Виждаме драматични последствия при градус и две десети. Представете си при двойно повече. Не преувеличавам, не паникьосвам, само вярвам в науката. Две и две е четири, независимо, че има политици, които искат да повярвате, че е пет и продължават да пилеят време и енергия.
Според Кери конференцията на ООН за климата, която тази година ще се състои в Глазгоу, трябва да бъде важен момент в борбата с климатичните промени. По думите му светът няма никакво време, за да се справи с климатичната криза. 
"Това десетилетие е решаващо, а 2021-а е решаваща година. Но по-важно от всичко е, че конференцията за климата в Глазгоу трябва да се превърне в повратен момент за обединение на света и овладяване на климатичното предизвикателство."

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Роман Старовойт

Путин уволни министъра на транспорта

Руският министър на транспорта Роман Старовойт е уволнен с указ на президента Владимир Путин, съобщават медиите в Москва. "Да бъде освободен Роман Владимирович Старовойт от поста министър на транспорта на Руската федерация", се казва в документа, подписан от държавния глава. Мотиви не се посочват, а указът влиза в сила от днес. Старовойт..

публикувано на 07.07.25 в 10:36
Андрей Пленкович и Роберт Голоб

Словенският премиер понесе неочакван удар, партии от коалицията обединиха сили с опозицията

Премиерът на Словения Роберт Голоб понесе неочакван удар в парламента, след като двете по-малки партии от управляващата коалиция обединиха сили с консервативната опозиция и подкрепиха предложението за консултативен референдум по въпроса за увеличаване на разходите за отбрана, съобщава информационният сайт „Словения таймс“. Предложението за..

публикувано на 07.07.25 в 10:28
Нийлс Фулсанг

Евродепутатът Нийлс Фулсанг: Ако иска напредък по пътя към ЕС, РСМ да се вслуша в България

Евродепутатът от Прогресивния алианс на социалистите и демократите Нийлс Фулсанг определя очакваното утре решение на Европарламента и Съвета на ЕС България да се присъедини към еврозоната от 1 януари като  знак, че тя е осъществила цялостен напредък и има силна икономика. Дания пое ротационното председателство на ЕС миналата седмица. В интервю за..

публикувано на 07.07.25 в 10:24

Може ли Законопроектът за агрохранителната верига да доведе до по-високи цени?

Ако НС приеме Законопроекта за агрохранителната верига, това ще направи България една икономически несигурна среда.  Такова притеснение изрази пред БНР Яна Стратиева, изпълнителен директор на сдружение "Храни и напитки". До края на общественото му обсъждане остава точно една седмица. Министерството на земеделието разчита, че чрез този..

публикувано на 07.07.25 в 10:20
Пожарникари се борят с пожар в Киевска област, пламнал вследствие на руска атака, 4 юли 2025 г

4 жертви и над 30 ранени при руски атаки в Украйна

Украйна съобщи за четирима убити и над 30 ранени при руски атаки. Загиналите са в регионите на Суми, Одеса и Херсон, предаде АФП.  Над 320 дрона е използвала Русия срещу Украйна през изминалата нощ Харков също е бил подложен на нападение с дронове, засегнати са няколко района. Пострадали са повече от 20 души, сред тях има и деца,..

публикувано на 07.07.25 в 10:11

Дебат в ЕП по вота на недоверие срещу Фон дер Лайен

Очаква се Урсула фон дер Лайен да доведе в пленарната зала на Европейския парламент в Страсбург цялата оглавявана от нея Европейска комисия, пише "Политико", като се позовава на говорители на двете институции. В късния следобед евродепутатите ще проведат дебат по вота на недоверие срещу нея, поискан от румънския консерватор Георге Пиперя...

публикувано на 07.07.25 в 10:09
В Солун, 12 юни 2024 г.

Гърция: Извънредни мерки заради жегите

Влизат в сила извънредни мерки в Гърция по опазване живота на хората от високите температури. Екипи на министерството по труда започнаха проверки за условията на труд на работниците при вълната от високи температури, която започва от днес. Прекратява се работа на открито от 12 часа. Работодателите да осигурят климатизирани зали за работещите на..

публикувано на 07.07.25 в 10:02