Въпреки трудностите да си земеделски производител у нас Цветанка Стоянова избира това поприще, завръщайки се в бащината къща. Започва с една оранжерия, стават две, три, а после добавя и поле с картофи.
Никога не е пръскала градината си с хербициди.
„Не можеш да отидеш на почивка, защото няма как да го оставиш. Няма отпуск, когато хората ходят в отпуск изисква страшно много усилия и любов. При мен е нещо средно между хоби, което отива в малко по-голям мащаб за потребление, но в тесен кръг хора, защото както виждате стоката ми е бутикова. Българинът е беден и не е достатъчно съзрял за консумация на такива видове продукти. Когато има внос от Турция, Гърция на 50 стотинки, аз не мога моя домат да го продам за 50 стотинки“, каза за БНР Цветанка Стоянова.
По думите ѝ през последните години има тенденция за по-голямо търсене на розов домат:
„Всеки иска да яде розов домат и червения домат остана на малко по-заден план. За да се предложи това нещо на пазара – цветния домат, както жълтия, оранжевия, пъстрия, тези домати трябва някой да ги е гледал, трябва да е преценил вкусовите им качества“.
Откъде идва различния вкус на доматите, на онези, които се отглеждат на село, в двора и другите - лъскавите и еднаквите по форма и цвят в търговската мрежа.
„Повечето домати, които се купуват в магазините са точно този тип - високодобивни с ниски вкусови качества, но за сметка на това са много добри за транспортиране и хората предпочитат да ги гледат тях, защото е лесно за търговеца“.
В колекцията на Цветанка преобладават беларуските сортове, но има и сръбски, и полски и германски. И един от друг са с все по-интересни имена – Дебарао, Мавър, Момина сълза, Морско конче, Биволско сърце и Сърцето на Албенга, Червено и черно чери и още, и такива, които приличат на праскова и банан, но с доматен вкус.
Отглежда и лилави картофи:
„Лилавият картоф се води трюфела на картофите. Той е с много по-добри вкусови качества, с по-ниско съдържане на въглехидрати, на нишесте. Той се препоръчва за хора на диета, на диабетици“.
Любовта, която Цветанка Стоянова от Алфатар влага в зеленчукопроизводството е показателна, че надежда за българския дух и традиции има. Надежда има и че всеки от нашенците в чужбина ще намери един ден силата и куража да се завърне у дома си и да открие своето призвание.
В момента има повече енергия за превръщането на лагера "Белене" в мемориал . "Белене" става все по-популярно място в последните години. Над 200 000 са посещенията в дигиталната платформа със свидетелства на оцелели, а когато общественият интерес е по-висок, институциите усещат друг тип обществен натиск . Това коментира пред БНР Луиза..
В свят, в който добрината понякога се крие зад високите огради на ежедневието, две деветгодишни близначки от Силистра напомнят, че човечността няма възраст. Историята на Радост и Марая Пееви е истински лъч светлина – и пример, че децата умеят не само да мечтаят, но и да действат. В следващия репортаж ще ви срещнем с тяхната малка, но..
Инспектор на Симфоничния оркестър в Бостън, преди години, е оценил музиката на Петър Дънов като цитирам - "Божествена" . "Имаме много такива случаи на усещане на окултната музика на Учителя като нещо изключително още първия път, когато я чуят. ", казва цигуларката Божанка Ганева, второ поколение последовател на Учението на Бялото братство ,..
Ще ви разкажем една лична история, в която има голяма емоционална болка и много сила, вяра и упоритост , за да продължи радостта от живота, да се укрепи волята и да се върне енергията. Всеки един от нас преминава през периоди на големи изпитания в живота. За всеки това е различно време, а трудностите са от различен характер. Разбира се,..
Влиянието на Елвис Пресли е неизмеримо. Кралят на рокендрола е една от най-значимите не само музикални, но и културни икони на ХХ в. Всичко в неговата личност е култово. Толкова култово, че запалва мощната искра на обожанието в сърцето на един младеж от албанския крайбрежен град Саранда. Името му е Орести. Любовта му към Елвис Пресли продължава..
Глътка лимонада, усмивка и кауза, която стопля душата. Така може да се опише инициативата "Лимонада с кауза", зад която стоят не бизнесмени, а деца с големи сърца. На малка пъстра сергия, разположена на уличка в столичния квартал "Витоша", трима малки ентусиасти – Ерика, Гого и Александрина – продават домашно приготвена лимонада и ръчно..
Десислава Костадинова и Зара Маринова през новата учебна година ще бъдат в пети клас. Те живеят в район "Аспарухово". По инициатива на Десислава бе създадена благотворителна кампания за събиране на средства за нейната съученичка Димана, която трябваше да бъде изследвана за предишното си заболяване в Турция. Десислава изработва гривнички..
В "Нощен Хоризонт" гости по темата за отпуските на учителите, как почиват през лятото учителите - това коментират Дора Терзиева - старши учител в ДГ..
Обществената поръчка за десет нови автобуса до Витоша е провалена. Явили са се двама участници, като единият е бил отстранен по формални причини...
"Вчерашните протести са протести, които Варна не помни от 2013 година , когато на улицата излязоха наистина хиляди хора". Това каза пред БНР Спас..