Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Преди 30 години в Ловеч се произвеждаха руските автомобили "Москвич"

Завод „Балкан вело“
Снимка: Пламен Христов

Министерството на икономиката и германски инвеститор подписаха меморандум за производство на електроавтомобили в Ловеч. Плановете са у нас да се произвежда софтуера на автомобилите и частите. При подписването на меморандума за бъдеща инвестиция служебният министър на икономиката Кирил Петков каза, че Ловеч има нужда от точно такъв производител на електроавтомобили и се надява да се възродят традициите за индустриализацията, но в продукти на бъдещето. Очаква се да бъдат разкрити 1000 работни места.

Преди 30 години в Ловеч се произвеждаха руските автомобили "Москвич" - едни от най-популярните у нас по времето на социализма.

В миналото Ловеч е бил един от центровете на България в машиностроенето, автомобилостроенето и дори самолетостроенето. Емблематичният не само за града, но и за страната ни завод "Балкан", който съществува и до днес отваря врати през 1941 година като държавна самолетна фабрика.

"Самият завод е построен от полски инженери. Първите самолети, които се строят в държавната самолетна фабрика са ДАР-9 „Синигер“. В тази самолетна фабрика се правятсамолети Avia B-135, които според някои изследователи имат участие в бойни действия, когато американци бомбардират София наши самолети 135 отразяват този нальот", каза за БНР Ганчо Ганев от Регионалния исторически музей.

След Втората световна война заводът насочва производството си към селскостопанска техника, но през 50-години на миналия век самолетостроенето се възражда.

"Когато започва производството на самолет "Лаз-7“ инженер Цветан Лазаров, това е изключително добър самолет за времето си, благодарение на добри технически качества е въоръжена българската армия, но тъй като този самолет има проблеми с мотора се заменя "Лаз-7-М" или така наречения "ЗАК-1", който е не само нов прототип, но е изцяло може би нов самолет. България, която е във Варшавския договор решава да прекрати самолетопроизводството и техниците, които работят в завода, предлагат идеята да започне производството на леки автомобили. Първият лек автомобил е "Балкан", правят се леки камионетки, микробуси, но за съжаление това производство не претърпява своето развитие", допълни Ганчо Ганев.

Завод „Балкан вело“     Снимка: Пламен Христов

В Историческия музей на завода се пазят прототипи на всичко, което се е произвеждало през 80-те години на съществуването му. Първият автомобил, произведен в Ловеч е "Балкан" и е направен през 1960 година.

"Това е един от най-ценните ни експонати, но не е влязал в масово производство, не се е стигнало дотам, тъй като по това време е направена първата кооперация с "Фиат". След 1970 година започва производството на автомобили "Москвич", някои все още ги виждаме по пътищата в движение", каза Дарина Тодорова, изпълнителен директор на завод "Балкан вело".

Преди приватизацията в най-силните години в завод "Балкан" са работили между 5 и 6 хиляди души. Очаква се, ако бъде построен нов завод за електроавтомобили в Ловеч да бъдат разкрити около 1000 работни места. 

Повече можете да чуете в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Нина Цанева

Нина Цанева за инициативата "Посланици на културата"

В ефира на "Нощен хоризонт" Нина Цанева, дългогодишен водещ на икономическто издание на програма "Христо Ботев" на Българското национално радио, представи инициативата "Посланици на културата" . Кои са българските посланици на културата на 2024 г.? Започна новото издание на кампанията "Българските посланици на културата"..

публикувано на 15.11.24 в 12:07
Владимир Темелков

Дигитализират ключови административни услуги в Пловдив

Започва най-мащабната дигитализация в Община Пловдив . Служебното правителство е отпуснало 20 милиона лева за целево изграждане на Географската информационна система. Тя ще бъде изградена до година и половина. Новата система ще обхваща всички отдели, както и 90% от предлаганите от общината услуги.  С въвеждането на системата ще има..

публикувано на 15.11.24 в 11:01
д-р Людмил Тумбев

В Ловеч откриват дневен стационар за детско–юношеско психично здраве

В Държавната психиатрична болница в Ловеч днес ще бъде открит първият за Централна, Северна и Северозападна България дневен стационар за детско–юношеско психично здраве . Там ще помагат на деца до 18 годишна възраст в дневна форма за диагностика и терапия . Единият от кабинетите е диагностично-консултативен, където ще се преценява дали е..

публикувано на 15.11.24 в 07:35

Фалшивите петдесетолевки вече са повече от двайсетолевките

Няма увеличение на фалшивите банкноти, но ако влезем в еврозоната (което не е добре за нас, българите), това автоматично ще завиши количеството фалшификати в България. Това каза в интервю за БНР финансистът Макс Баклаян, който коментира темата след засечена фалшива банкнота от 500 евро. Когато става въпрос за банкноти с голяма..

публикувано на 14.11.24 в 09:29

Денят на народните будители беше отбелязан и в Израел

Има самобитни български празници, които е трудно не само да бъдат показани, но и обяснени на чужденците. За щастие, те са понятни за българската диаспора. В Израел тя е доста голяма в сравнение на броя на населението на малката държава. Заради ограниченията за събиране на хора по време на войната, Денят на народните будители се..

обновено на 10.11.24 в 13:26

Обучени екипи търсят изгубени хора в Израел

Израелската армия и полиция, както в цял свят, имат поделения за служебни кучета. Но много преди началото на войната, през 2021 година се създава и гражданско сдружение за търсене на изгубили се по една или друга причина хора. Само в Израел , без да има война, те са около 4 000 годишно. С Майк бен Яков – ръководител на частна фирма, към която..

публикувано на 10.11.24 в 07:06

Най-голямата ямболска църква „Св. Николай Чудотворец“ ще посрещне храмовия си празник с реставрирани икони

Най-голямата  ямболска  църква „Св. Николай Чудотворец“ ще посрещне, след по-малко от месец,  храмовия си празник с реставрирани икони. Зографът Андрей Крясков е посветил своя талант, опит и знания за възстановяването на светите образи в иконостаса на катедралния храм. Андрей Крясков е на 33 години,  роден е в молдовския град Тараклия, но от 17..

публикувано на 10.11.24 в 06:36