Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Задават ли се поредни изменения в Кодекса на труда

Снимка: архив

Задават ли се поредни изменения в Кодекса на труда?Още в първите дни от работата на 46-ото Народно събрание бяха внесени два законопроекта с предложения за промени в трудовата конституция. Единият е на „Изправи се БГ! Ние идваме“, който регламентира въвеждането на електронна трудова книжка, а другият е на ГЕРБ за държавна подкрепа за фирмите и работещите при така наречения принудителен престой.

Междувременно от КНСБ настояват за спешни промени в Кодекса на труда, свързани със задаващата се четвърта вълна на пандемията. Става въпрос за детайлното регламентиране на работата от разстояние или така наречената дистанционна работа или хоум офис - когато се прилага принудително, като задължителна форма на труд при извънредни обстоятелства като пандемията.

В Кодекса на труда да се регламентира възможност за договаряне между работодателите и работниците на месечна еднократна сума - така наречената надбавка за домашен офис, с която служителите да покриват разходите за ток, отопление, поддръжка и наем на жилището - това е едно от предложенията на КНСБ.

Ройтерс

"Освен това работното място в дома в такива случаи трябва да не бъде мобилно, а строго фиксирано, обособено", каза пред БНР Величка Микова, национален секретар на КНСБ. Според нея трябва да има и повече яснота относно нормите, свързани с работното време.

Междувременно от синдиката вече са готови със становища по внесените вече два законопроекта за поправки в Кодекса на труда. Едното предложение е на депутати от "Изправи се БГ! Ние идваме!" и е за това трудовите книжки да станат електронни. Предложението е цялата информация от трудовите книжки да стане електронна и работодателите да попълват данните онлайн. Когато човек започне първата си работа, работодателят трябва да създаде електронната му трудова книжка, а служителят да получи персонален код за достъп.

БГНЕС

При постъпване на нова работа, служителят е длъжен да даде достъп на работодателя си до електронната трудова книжка, е идеята на вносителите. Според депутатите хартиената трудова книжка е остаряла и има редица недостатъци. С електронизирането се слага край на нечетливите писания в трудовата книжка, различните начини на попълване, трудното поправяне на техническите грешки и рискът да бъде изгубена или унищожена, пише в мотивите към законопроекта. Въвеждането на електронната трудова книжка вероятно ще получи подкрепата и на работодателите. КНСБ обаче е против тази идея и смята, че сегашните разпоредби, касаещи трудовата книжка, трябва да останат и че приемат за рисково приемането на електронен документ, защото има опасност не всяка от страните в трудовото отношение да бъде коректна.

От КНСБ не са сигурни, че всеки работещ ще може да борави с електронна трудова книжка.


Що се отнася до внесените от ГЕРБ предложения за промени в Кодекса на труда, те по същество представляват идея, лансирана от КНСБ и Асоциацията на индустриалния капитал в България, още миналата година в разгара на пандемията.

"Целта е законодателно регламентиране на държавната подкрепа за фирми и работещи в условията на принудителен престой", обясни Величка Микова.

За времето на принудителния престой работещите ще могат да получават компенсация от страна на държавата, допълни Микова.

Още по темата в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Матури, процедури, подготовка. Знаем ли какво искаме да произведе българското образование?

"Не съм притеснен. Чувствам се подготвен. Каквото стане, не е краят на света ", каза пред БНР един от зрелостниците минути преди началото на матурата по български език и литература , която се провежда днес. Учениците пишат по вариант 4, който беше изтеглен тази сутрин в просветното министерство . " Готова съм на всякаква тема, която се падне ",..

публикувано на 21.05.25 в 10:15
Димитър Маринов със студенти

Димитър Маринов: Реализирах се и е време да предам това, което знам, на младите таланти

Светът познава Димитър Маринов като великолепен актьор, станал популярен с филма "Зелена книга", удостоен с Оскар от филмовата академия на САЩ. Но не са много хората, които знаят, че той е и музикант, изразяващ душата си чрез цигулката и китарата.  Филмът „Зелена книга“ с извънредна прожекция на „София филм фест на брега“ Преди броени дни..

публикувано на 20.05.25 в 11:45
Венци и майка му Галя

Как изглежда животът на глухите деца, след като навлязат в света на звуците?

Как изглежда животът на глухите деца, след като им бъде поставен кохлеарен имплант и започнат да опознават света на звуците?  За историята на Венци и вълнуващия и труден път, по който е минало семейството му и той, от бебе до дипломирането му в Класическата гимназия в София, разказват родителите му пред журналиста Елена Бейкова. Зелен..

публикувано на 20.05.25 в 10:40

Александър Чакмаков: Училището все повече изглежда като социална услуга за отглеждане на деца

На децата отдавна не им е интересно в училище. Това заяви пред БНР  Александър Чакмаков, директор на Първа английска гимназия в София. "Образователната ни система не дава интересни възможности на учениците да се развиват извън учебната програма".  Учениците и учителите препускат… Министър Вълчев: Най-трудно е в 6. и 7. клас Чакмаков..

публикувано на 20.05.25 в 10:20

След влизането ни в ЕС: Още ли ни липсва европейският заряд?

След влизането в ЕС България преживява промени, множество кризи и реформи. Все още спорим обаче дали членството ни отваря възможности за развитие, работа и образование. България преди и след членството в ЕС: Къде бяхме, къде сме и къде отиваме? Как се промени страната ни, след като избрахме демократичния път на развитие?   България,..

публикувано на 19.05.25 в 11:54

Мадарският конник, Иван Рилски и Паисий Хилендарски ще красят българските евромонети

Когато България се присъедини към еврозоната и имаме монети с българска национална страна, на тази от 2 евро, от която ще ни гледа светлият образ на отец Паисий, на гурта (кант на монетата)  ще бъде изписано: "БОЖЕ ПАЗИ БЪЛГАРИЯ" с главни букви . Този надпис е бил използван върху монетите ни между 1882 и 1943 г. В специалното интервю за БНР..

публикувано на 19.05.25 в 07:04
Крум Зарков

Крум Зарков: Битката за дневния ред в България предопределя следващите управленски конфигурации

Битката за дневния ред в България предопределя следващите конфигурации за управление . Това заяви пред БНР  Крум Зарков, вече бивш секретар по правните въпроси на президента Румен Радев, както и бивш министър на правосъдието. Секретарят по правните въпроси на президента напуска поста си заради референдума за еврото "Ако основният дневен..

публикувано на 17.05.25 в 14:18