Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Президентството: Процедурата по избор на премиер е в решаваща фаза

| обновено на 10.08.21 в 18:06
Снимка: Ани Петрова

С издадения от държавния глава указ конституционната процедура по избор на министър-председател вече е в решаващата си парламентарна фаза. Това посочват от президентството, след като по-рано днес лидерът на „Има такъв народ“ Слави Трифонов обяви, че няма да предлага проектокабинета за гласуване в пленарна зала утре.

Слави Трифонов: Няма да предлагаме кабинета за гласуване, отиваме на избори

Още преди да дойде заявлението на Пламен Николов, че оттегля кандидатурата си - по лични причини, коментарите на бивши и настоящи конституционалисти и на преподаватели по конституционно право, макар и с известни нюанси, бяха еднозначни - Слави Трифонов не може да каже  ще се гласува ли или не правителството,  и че ако Николов под някаква форма не обяви, че се отказва,  трябва да има гласуване в пленарната зала.

Възможността успешен мандат за съставяне на правителство да стане неуспешен, е решение 20 на Конституционния съд от далечната 1992 година, според което до момента на гласуването могат да бъдат сменяни членове на предложеното проектоправителство.

Ползването му в случая, макар и доста хлъзгаво, е единственият, различен от гласуването в зала,  начин да се излезе от този казус без аналог, смята преподавателят по конституционно право в Пловдивския университет Христо Паунов.

„В това тълкувателно решение никъде не се говори за оттегляне въобще. Но ако се погледне малко по-широко, би могло да се приложи тази хипотеза и евентуално по този начин това гласуване да не попадне в дневния ред на Народното събрание“, каза той.

За Паунов чистият вариант е да има гласуване, отхвърляне на правителството на ИТН и връчване на мандат на втората по численост парламентарна група. Според него този казус би могъл до стигне и до Конституционния съд за ново тълкуване

Хр. Христев: Връчване на втори мандат, Хр. Паунов: Трябва гласуване в НС

В петък номинираният за премиер от „Има такъв народ“ Пламен Николов представи на президента папка с изпълнен мандат, структура и състав на проект на кабинет.

Пламен Николов представи на президента проектокабинета на ИТН

Веднага след това държавният глава издаде указ с предложение до 46-ото Народното събрание да избере кандидата за министър-председател на „Има такъв народ“.

Радев подписа указ с предложение НС да избере Пламен Николов за премиер

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Пътят към еврото

Днес е историческият ден, в който се очаква България да получи зелена светлина за въвеждане на еврото от 1 януари догодина. Това ще ни направи 21-вият член на еврозоната. Кога е основано еврото и през какви сътресения преминава то ? Как се развива българската финансова история паралелно с еврото и кога реално започва интеграцията на..

публикувано на 08.07.25 в 08:13

В плевенския съд започва делото за смъртта на Сияна

В Окръжния съд в Плевен за 10:00 часа е насрочено делото за причиняването на смъртта на 12-годишната Сияна и телесна повреда на дядото на момичето при катастрофата край село Телиш в края на март.  Час преди това се очаква граждани да се съберат пред Съдебната палата с искане за справедливост. "Очаквам бърз и справедлив процес. Ние това..

публикувано на 08.07.25 в 08:13

Нетаняху предлага Тръмп за Нобелова награда за мир

Президентът на САЩ Доналд Тръмп посрещна в Белия дом премиера на Израел Бенямин Нетаняху в търсене на решение за край на войната в Ивицата Газа. Израелският премиер обяви, че е предложил Доналд Тръмп за Нобелова награда за мир. Това е третото посещение на Нетаняху след завръщането на Тръмп в Белия дом. Визитата идва седмици след постигнатото..

публикувано на 08.07.25 в 08:09

Нов кръг на преговорите между синдикатите и бизнеса за минималната работна заплата

За днес е насрочен нов кръг от преговори между синдикатите и бизнеса във връзка с транспонирането в българското законодателство на Европейската директива за адекватните минимални работни заплати. Разговорите ще се проведат в сградата на Конфедерация на труда "Подкрепа". До момента бизнесът и синдикатите не са постигнали консенсус по..

публикувано на 08.07.25 в 07:55

Ласло Андор: България не губи нищо от присъединяването си към еврозоната

"България не губи нищо от присъединяването си към еврозоната и трябва да гледа на това като на добра новина" , казва в интервю за БНР Ласло Андор - генерален секретар на Фондацията за европейски прогресивни изследвания и бивш еврокомисар от Унгария по заетостта, социалните въпроси и приобщаването в периода 2010-2014-та г.  Според него, след..

публикувано на 08.07.25 в 07:55
Томаш Здеховски

Томаш Здеховски: Чехия ще приеме еврото най-късно до 2029-а година

Чехия ще приеме еврото най-късно до 2029-а година, прогнозира чешкият евродепутат от Европейската народна партия Томаш Здеховски в интервю за БНР. Г-н Здеховски, Чехия е от страните-членки, които ще се присъединят към еврозоната, но след България. Как изглежда това във вашите очи? "Много се радваме, че България ще се присъедини към..

публикувано на 08.07.25 в 07:54
Ева Майдел

Ева Майдел: "Европа на суверенните нации" ще гласува против България в еврозоната

Със сигурност групата "Европа на суверенните нации", част от които е и "Възраждане", ще гласуват против присъединяването на България към еврозоната - това каза за БНР докладчикът в Европарламента за готовността на България да приеме еврото - евродепутатът Ева Майдел от Европейската народна партия: "Ако гледаме вота в комисия, виждаме, че..

публикувано на 08.07.25 в 07:40