Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Момичета и момчета помагат на възрастни хора от габровските села

Снимка: Велина Махлебашиева

Млади хора помагат на възрастни хора от различни краища на страната и се захваща да почистват чешми в района на Солари и Свинарски дол. 

За осма година, след пропуска през 2020, когато не беше препоръчително млади хора да гостуват при бабите и дядовците, момичета и момчета над 18 годни отново са на гости в габровски селца. Инициативата е „Приеми ме на село“ и тази година организаторите от местната Община са я нарекли „Възраждане“. Габриела Йосифова е в екипа от първото издание:

„Ако до по-миналата година основно бяхме насочени към селския бит, традициите, занаятите, фолклора, през тази година посоката е съвсем различна“. 

С идеи и с двете си ръце, всеки от 15-те ентусиасти се включва според възможностите си в почистването на селските чешми, в обновяването на автобусните спирки, или в изграждането на дървени компостери. С усилията на участниците в лагера вече е разчистена и екопътеката към Иванилския водопад, любимо и много посещавано място за разходка и прохлада в летните жеги.

Велин и Теодор са от страната на домакините. Те са габровците в групата, която събира млади хора от Стара Загора, София, Пловдив, Монтана и Троян.

Заедно – момчета и момичета, които досега не са хващали строители инструменти, ремонтират автобусните спирки в селата Солари и Свинарски дол.

Срещаме различни мнения, гледни точки по всякакви въпроси и е супер забавно. Работата смея да твърдя, че ни спори, научаваме нови неща, което е супер важно, защото според мен всеки мъж трябва да има базови строителни умения“.

В строителните работи ги направлява илюзионистът Дани Белев, познат на публиката в съвсем друга светлина

„Моята къща като си строих много обичах да съм покрай майсторите да гледам какво правят. Крадох занаят“.

А хората минават, гледат и се радват, че в Солари, в което живеят едва десетина постоянни жители, макар лятото хората да са повече, се случва някаква промяна.

"Живея с младите хора, иначе е замряло".

Браво, много се радвам като виждам млади хора, които искат да се трудят.  Това е най-важното, защото мисля, че през последно време любовта към труда изчезна, което е най-лошото“.

А спирката съвсем ще се засмее под четката на Деян Боев – друг от менторите в лагера „Приеми ме на село“.

"В крайна сметка ще имам честта да рисувам стенописи върху нея -  тази и на свинарски дол, след  като бъдат възстановени. При всяко положение ще заложа нещо, което е близко до темата Възраждане".

В групата за първи път участват млади хора от наскоро разкрития в района на Габрово терапевтичен център "Св. Илия". За  разлика от тях Петя от Стара Загора идва за четвърта година и споделя:

Ние дойдохме като напълно непознати и на спирката още като се видяхме на автогарата в Габрово много се напаснахме,  много се харесахме и вече сме приятели“.

Работата ще продължи с доброволния труд на младежите от втората група, която се събира идната седмица.

Повече можете да чуете в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Божанка и Петър Ганеви

Божанка и Петър Ганеви за божествената музика на Дънов на неговия рожден ден

Инспектор на Симфоничния оркестър в Бостън, преди години, е оценил музиката на Петър Дънов като цитирам - "Божествена" .   "Имаме много такива случаи на усещане на окултната музика на Учителя като нещо изключително още първия път, когато я чуят. ", казва цигуларката Божанка Ганева, второ поколение последовател на Учението на Бялото братство ,..

публикувано на 12.07.25 в 06:00
Димитър Асенов

Димитър Асенов за живота през призмата на множествената склероза

Ще ви разкажем една лична история, в която има голяма емоционална болка и много сила, вяра и упоритост , за да продължи радостта от живота, да се укрепи волята и да се върне енергията.  Всеки един от нас преминава през периоди на големи изпитания в живота. За всеки това е различно време, а трудностите са от различен характер. Разбира се,..

публикувано на 10.07.25 в 10:07

Когато Саранда заблести като Лас Вегас: Кой е албанският Елвис Пресли?

Влиянието на Елвис Пресли е неизмеримо. Кралят на рокендрола е една от най-значимите не само музикални, но и културни икони на ХХ в. Всичко в неговата личност е култово. Толкова култово, че запалва мощната искра на обожанието в сърцето на един младеж от албанския крайбрежен град Саранда. Името му е Орести. Любовта му към Елвис Пресли продължава..

публикувано на 09.07.25 в 18:04

Лимонада с кауза - лавина от добрина

Глътка лимонада, усмивка и кауза, която стопля душата. Така може да се опише инициативата "Лимонада с кауза", зад която стоят не бизнесмени, а деца с големи сърца. На малка пъстра сергия, разположена на уличка в столичния квартал "Витоша", трима малки ентусиасти – Ерика, Гого и Александрина – продават домашно приготвена лимонада и ръчно..

публикувано на 09.07.25 в 09:42

10-годишната Десислава Костадинова изработва гривнички в помощ на болни деца

Десислава Костадинова и Зара Маринова през новата учебна година ще бъдат в пети клас. Те живеят в район "Аспарухово". По инициатива на Десислава бе създадена благотворителна кампания за събиране на средства за нейната съученичка Димана, която трябваше да бъде изследвана за предишното си заболяване в Турция. Десислава изработва гривнички..

публикувано на 06.07.25 в 07:00

Залите на Регионалния исторически музей в Русе се превръщат в занимални за децата

За поредна година залите на Регионалния исторически музей в Русе се превръщат в занимални за децата по време на горещите летни ваканционни дни. Първото издание за тази година на "Лято в музея" приключи, но следват още две - през юли и август. Това е едно от най-желаните занимания за децата от Русе. Идеята за еко обучението сред музейните..

публикувано на 06.07.25 в 05:30

Домашните любимци след края на войната в Израел

Ако не беше толкова страшно, би било забавно да се види шествие, в което хората водеха към бомбоубежището не само децата си, но и домашните си любимци -  кучета, котки, птички в кафези, хамстери или други животни в клетки. Понякога в скривалището се струпваха повечко животинки и започнаха конфликти между тях. Медиите дълго обсъждаха участта на..

публикувано на 03.07.25 в 17:35