В амфитеатъра на Созопол в продължение на 6 поредни дни малки и вече пораснали деца се радваха на театрални постановки, на куклени представления. Там се проведе Международният фестивал „Арлекино и Марионета".
"Куклите са изключително важно нещо за всички нас дори и без да го осъзнаваме, но децата знаят това. Ние трябва да се вслушваме в техните искания повече може би. Децата бяха водещото, което ни вдъхнови да създадем този фестивал преди 3 години и той представя кукления и площадния театър. В площадния театър включваме всички форми на кукленото изкуство, които могат да се представят на улицата и други жанрове като комедия дел' Арте, пантомима, клоунада, театър на предмета. Всичко това е свързано с условността в театъра, която е много ценна като изразно средство, защото аз съм и театрален режисьор, правя постановки навсякъде", каза за БНР Мариета Ангелова- Марионета.
Тя съобщи, че през 2018 година се е запознала с известният режисьор Карло Бозо на фестивала в Авиньон и след участие в курсове по комедия дел' Арте се е зародила идеята за създаване на Международният фестивал „Арлекино и Марионета".
По време на фестивала в Созопол се проведе и кръгла маса с участието на професори, докторанти, професионалисти, на която е обсъдена темата за връзката между театралното изкуство и новите технологии.
"Много интересно беше това, че всички участници в нашата дискусия бяха на едно и също мнение, а то е, че новите технологии остават технологии, които биха могли да бъдат средство, което да помогне за разпространението и популяризирането на театралното изкуство и в никакъв случай не биха могли да го заменят".
По думите ѝ при кукленото изкуство майсторството и умението е да се оживи един предмет и детето да повярва, че куклите са живи.
"Това е тайната на кукловоденето. Куклата престава да бъде един предмет, тя е жива, има характер, има изисквания специфична, различна".
Неслучайно фестивалът беше закрит със спектакъла "Мегале теа”("Мъдрият огън").
"Нашето желание, това е едно послание към публиката, да не угасва огънят, любовта към изкуството, към театъра. Нека да продължава и да ни очакват отново следващата година в Созопол. Решихме заедно с община Созопол, театрална къща "МАРИЕТА @ МАРИОНЕТА", ние като организатори, да представим този фестивал в нашия древен град като израз на високото куклено майсторство", подчерта Мариета Ангелова- Марионета.
В четвъртото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Кои са носителите на награди “Златен век“ на Министерството на културата и “Кристална лира“ на Съюза на българските музикални и танцови дейци – в областта на музикално-сценичните изкуства - Разговор с..
Изложбата "Към неизвестното" беше открита вчера - 03.11, в Общинския културен инстиут "Красно село". Тя представя нови произведения на Антон – Константин Анастасов. Творчеството му вече е било показвано в САЩ и Германия. Негови картини присъстват и като фон на известни компютърни игри. "В картините и в игрите страховете могат да бъдат..
Тарас Шевченко среща Христо Ботев в една особена прегръдка между националните герои на Украйна и на България. Може да я видим по време на Международния фестивал на етнографското кино - ОКО , който ще се открие в зала "Люмиер" на НДК този петък от 19 часа. Фестивалът вече се проведе в Украйна. България ни подкрепи за първи път на такова ниво,..
"Нощен хоризонт" ни срещна с един от най-интересните и многопластови български творци, който оставя следи както в България, така и на световната арт сцена – Петър Георгиев Рей . " Човек не бива никога да се предава , независимо от възрастта, от пътя, на който се намираш, или на кръстопътя, това няма значение, човек трябва да продължава да..
Третият игрален филм на режисьора Милко Лазаров "Стадото" ще открие 38-ото издание на "Киномания" на 13 ноември в Зала 1 на НДК. Филмовият фестивал "Киномания" ще се проведе от 13 ноември до 01 декември в София, Пловдив и Варна, а билетите са вече в продажба. В програмата на "Киномания" очаквайте прожекцията на осем български филма и много..
Скъпи гости посреща диригентът на Детския хор на БНР маестра Венеция Караманова, дошли от далечна Япония. Те са част от ръководния екип на Токайския университет. На 18 турнета в страната на изгряващото слънце са били хористите на маестра Караманова. Дружбата им с Япония е от 1967-ма година, когато начело на Детския радиохор е бил..
В Плевен с два впечатляващи концерта отбелязаха 65 години от създаването на Северняшкия ансамбъл за народни песни и танци „Иван Вълев“. Концерт - спектаклите „Наследството” и „На Север от Балкана” заслужиха аплодисментите на препълнената зала в Драматично-кукления театър „Иван Радоев“. Аплодисментите не стихваха по време на двата..
Непрекъснато трябва да се говори за психичното здраве. Това обясни пред БНР Албена Дробачка, ръководител на къща "Скрити лайкове". Пространството..
Това е МВР - Ново начало , заяви пред БНР лидерът на "Възраждане" Костадин Костадинов. "По време на кампанията ние подадохме повече от 70 сигнала...