Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Танцов ансамбъл "Магия“ има съществена роля за развитието на фолклора в Ловеч

Маргарита Атанасова, Илия Стефанов, Преслав, Надежда
Снимка: личен архив

Ловеч е с богати фолклорни традиции, които съхранява и днес, благодарение на активността на местните читалища и неспирната любов към народната музика на стотици любители, които пълнят клубовете за народни хора в града. Съществена роля в развитието на фолклора има и танцов ансамбъл "Магия“, създаден преди 7 години.

Преслав     Снимка: личен архив

11 годишният Преслав участва в ансамбъла, свири на кавал и печели конкурс след конкурс.

"Танцът е нашия живот, не знаем как да живеем по друг начин. Всичко е паралелно, всичко е свързано, всичко правим заедно. Живеем, за да танцуваме или танцуваме, за да живеем. Всичко се върти покрай танца и музиката“, каза за БНР майката Маргарита Атанасова, професионален хореограф и ръководител на фолклорен ансамбъл "Магия“.

Тя и Илия Стефанов имат две деца - Преслав и Надежда.

"И четиримата в една и съща посока гледаме и вървим напред заедно", каза Стефанов.

Преслав каза, че първоначално е искал да свири на гайда, но избрал кавала след препоръка на майка му:

„Отидохме в едно читалище, което ми подари един кавал, дървен, автентичен от преди 180 години. Така се запалих, започнах да опитвам и така до ден днешен".

Оказало се, че в Ловеч няма специалист кавалджия.

"На помощ ни дойде професионалния музикант Илиян Димитров, уважаван ловешки акордеонист, който навремето се е занимавал отчасти и свирил малко на кавал. Започнаха заедно да опитват и се оказа, че това е най-трудно звукоизвличащия инструмент – кавала. Аз мислех, че всичко е на шега, че е едно поредно детско увлечение, ще отмине, но господин Димитров каза, че оттук нататък трябва да се заеме специалист, защото вижда талант в него. Съдбата ни срещна с Валентин Недялков – майстор на кавал от град Плевен и след една година намерихме случайно или не д-р Валентин Величков, който е преподавател в музикалното училище в Плевен".

Бащата Илия Стефанов коментира:

"Гордея се с тях, където се появим, където ни забележат близки и познати знаят, че купона започва с нас".

Фолклорен ансамбъл „Магия“     Снимка: личен архив

Повече можете да чуете в звуковия файл. 


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Семейство Благовеста и Бернхард Вегнер

Благовеста и Бернхард Вегнер от село Крупник

Той е винаги до  нея и още по-близо, когато е трудно. Тя позлатява времето му.   Пътищата им се пресичат още като студенти в Германия . Имат две  прекрасни дъщерички и много добра професионална кариера.  В годините на Covid пандемията повечето време са в красивото село на Благовеста- Крупник. И решават да  преместят живота си в България.   Те са..

публикувано на 09.11.24 в 09:30

Премиерата на "Оръжията и човекът" - пред полупразна зала в обсаден театър

Бурни протести и физически сблъсъци предшестваха премиерата снощи на "Оръжията и човекът". Спектакълът, режисиран от Джон Малкович, все пак имаше премиера, макар и пред полупразна зала . Постановката започна с час закъснение, а публиката, закупила си билети, не можа да влезе в залата. Протестиращи бяха блокирали входа на Народния театър и пиесата..

публикувано на 08.11.24 в 11:00

Стенопис с приказни образи от Витоша в столичния квартал "Стрелбище"

Испанският художник Гийем Фонт изобрази петнистата тинтява от Витоша върху стена в столичния квартал "Стрелбище". П риродата е вдъхновение за твореца, който живее между Испания и Мексико. "Щом кацнах в София, моите приятели от фондация Visionary бяха така добри да ме заведат направо на Витоша. Бяхме направили предварително проучване,..

публикувано на 07.11.24 в 10:13

Антарктическият кораб "Св. св. Кирил и Методий" потегля на поредна мисия

С официална церемония на Морска гара - Варна ще бъде изпратена поредната антарктическа експедиция с научноизследователския кораб "Св. св. Кирил и Методий".  Командир на кораба е капитан II ранг Радко Муевски. Екипажът се състои от 34 души, в него се включват и три дами. Този път сред учените има и двама орнитолози , които ще наблюдават птиците..

публикувано на 07.11.24 в 09:26

В смолянското село Арда ремонтират храма изцяло с дарения

150-годишната църква "Св. Николай Чудотворец" в смолянското село Арда се ремонтира изцяло с дарения. На Никулден там ще отбележат тържествено годишнината от първата служба в храма. "Решихме да не се затрие тая реликва . Хората имат голяма отзивчивост за такива неща и даряват. Има над 80-90 дарения , стабилни суми", разказва пред БНР Никола..

публикувано на 05.11.24 в 10:10
Боян Петев

Боян Петев, един от основателите на Български клуб по волейбол гост в "Америка - илюзии и реалности"

От 5 години в Чикаго работи Български клуб по волейбол. Боян Петев, Стоян Славов и Симеон Младенов са основателите и собствениците на Българска волейболна академия във ветровития град. В 58-ми епизод на рубриката "Америка - илюзии и реалности" гост е Боян Петев , единият от основателите  на   волейболния клуб. "Беше страхотно да бъда..

публикувано на 04.11.24 в 11:37
 Музей

250 предмета от античността и Късножелязната епоха до днес в историческия музей в Търново

65 дарители са предоставили на Регионалния исторически музей във Велико Търново през последната година около 250 предмета от античността и Късножелязната епоха до наши дни .  Сред тях са родословно дърво на Васил Левски , колекцията от 120 медала, грамоти и снимки от състезателя по стрелба с лък Петьо Кишев, бригадирски униформи, снимки на..

публикувано на 03.11.24 в 08:15