Клавирното дуо Аглика Генова и Любен Димитров участваха във фестивала "Варненско лято". "Публиката стана на крака, препълнена зала до последния ред във Варна, в Художествената галерия. Прекрасно изживяване, бисове, хората идваха след концерта и разговаряха с нас", каза за БНР Аглика Генова.
Любен Димитров сподели, че техният концерт, който се състоя във Варна, е бил избран да бъде излъчен чрез Европейския съюз за радио и телевизия EBU в рамките на така наречения ARD радиофестивал - обединение на всички 10 национални радиостанции в Германия, което обхваща аудитория от 85 милиона слушатели на цялата територия на републиката.
Но когато музикантите започнали да обсъждат на място как да се организира записът, се оказало, че той няма да бъде осъществен. Гостите в студиото на „Графити по въздуха“ изразиха съжалението си за тази пропусната възможност и недоумението си на какво се дължи това разминаване между планирано излъчване и реализация.
Проверка на екипа на предаването установи, че договорът, предложен на БНР от фестивала „Варненско лято“, е съдържал конкретни периоди, в които екипите на БНР имат право да записват концерти. Така се оказва, че 3 от 6-те концерта, предвидени от БНР за изпращане на Летните фестивали на EBU, отпадат. Информацията за анулирането на концертите е била качена своевременно на платформата за музикален обмен на EBU.
Аглика Генова и Любен Димитров са поканени да участват за пети пореден път в Шопеновия фестивал в Полша. Двамата творят заедно 25 години.
Стенописи върху фасадите на производствени сгради създават в Дряново група художници от страната и чужбина . Това е поредната артистична намеса, за която авторите избират запустели места и сгради или промишлени райони като този в Дряново, за да ги превърнат в галерии на открито. Този път с интерпретациите си творците искат да..
Фотоизложбата "Една подадена ръка. Твоята", която има за цел да насочи общественото внимание към кучетата от столичните общински приюти в Сеславци и Горни Богров, като насърчава осиновяването, хуманното отношение и отговорната грижа, беше открита в София. Организатори на изложбата са Общинското предприятие "Екоравновесие" и Сдружение "Бандата на 1500-те"..
Цветница - това е нашето предложение за днешния ден, в който празнуват имен ден близо 340 хиляди българи. Празникът е с най-много именици у нас. Десерти с теменужки, рози, невен, лавандула и други цветя от градините по нашите географски ширини могат да бъдат намерени в сладкарниците на Мария Иванова от Враца. Със своите десерти с..
Болничната сграда в Лесидрен ще живее донякъде своя "втори живот". От днес в нея се открива постоянна авиационна изложба, която да разказва историята на Военновъздушните сили . Тя е плод на усилията на местни ентусиасти, които искат да запазят частица от историята . Откриването не случайно ще стане в Деня на авиацията и космонавтиката ...
На 24 март изявената българска пианистка Донка Ангъчева представи своята поредна забележителна музикална инициатива. За втора година тя организира с успех галавечер, посветена на личността на гениалния композитор Фредерик Шопен. Концертът бе в рамките на създадения от нея в Австрия артистичен проект „Изкуството продължава да живее“ и се..
Марина Александрова - художник и преподавател в катедра "Визуални изкуства" на Софийския университет "Св. Климент Охридски", откри своята самостоятелна живописна изложба "На сянка" в най-голямата Ботаническа градина в Югоизточна Полша. Преди 2 години и половина тя е участвала в художествен проект в тази градина и са я впечатлили цялостният..
Първата репетиция на Детския радиохор, под ръководството на неговия основател, художествен ръководител и главен диригент до смъртта си през 2013 г. акад. Христо Недялков, се състои на 21 март 1960 г. Точно на 21-и март беше и празничният пролетен концерт на емблематичният състав, изнесъл през годините над 2 000 концерта в Ню Йорк, Вашингтон,..
България след Освобождението е проявявала няколко пъти форми на субектност – Съединението, двете балкански войни. Всичко това завършва с две..
Преди около 100 години, в навечерието на Втората световна война, започва емиграция на учени - евреи, от Германия в посока САЩ, най-известният подобен..