Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Биляна Курташева: Мария Вирхов е парола за бунт

Снимка: БНР

"Вирхов е парола, парола за бунт... В Мария имаше радикалност и в живеенето, и в писането". 

Така Биляна Курташева, литературен критик, редактор, представи в предаването "Преди всички" книгата със събрани стихове на Мария Вирхов - "Вирхов блус", на която е съставител. 

"Книгата е мисионерска. Идеята беше да съберем и да припомним на българската четяща публика поетесата Мария Вирхов. В писането си Мария непрекъснато разглобява думите, играе с езика, дисектира и съшива наново по франкенщайновски начин. Но се получават красиви чудовища. В текстовете има много ритъм. Има едно непосредствено усещане за дъното на живота. Заедно с това поезията е много игрова, самоиронична". 

Текстовете на поетесата често играят със съня, с кошмара, с пренаписване на митологии: 

"Изваждат скритите страни на някои загладени сюжети от митологията и приказките - русалки, нещастни кралици, разглобени принцеси". 


Вирхов е повече от име, Вирхов е парола за бунт, взрив в подмолите на езика, блус и пънк, футуризъм и дада – всичко в едно, както беше възможно през 90-те. Нейните текстове имат способността да ни надвесят внезапно над ръба на поносимото и позволеното. Тук шестват изпепелени ангели, мъртви русалки, светещи риби и стъпкани земноводни и посред тях едно оголено "аз", убийствено добре знаещо накъде се е запътило: "ти имаш мечта/ а мен смъртта ме мечтае". В мрачното вълшебство на този свят има драстично познание за долните рафтове на живота, за неговия кратък срок. Този том е първи опит да съберем и си върнем изгубената Мария Вирхов, един от най-мощните и трагични гласове в българската поезия. 

Това е записано в предговора към книгата от Биляна Курташева. 

корицата и оформлението на книгата са дело на Люба Халева
Мария Вирхов (1969-2011) е едно от най-ярките имена на българската поезия след 1989 г. Родена е на 10.04.1969 г. в Ямбол. Пише още от ученичка. Владее еднакво добре български и руски, тъй като майка ѝ е рускоезична казахо-украинка, а и по-късно Мария учи руска филология в СУ "Св. Климент Охридски". Тя е поетеса, преводач, експериментаторка и нарушител на граници и в поезията, и в живота. Авторка е на стихосбирките "Жълта поезия", "Вятърът мъртъв език", "Танци". През 2010 г. в Москва излиза на руски стихосбирката ѝ "Никомея". Превежда от руски и английски текстове на Хлебников, Манделщам, Маяковски, Янка Дягилева, Павел Голдин, Ник Кейв, Том Уейтс, Дейвид Боуи. Има и три значими театрални превода от руски, реализирани на сцена от Явор Гърдев: "Чайка" на Чехов, "Верона" на Алексей Шипенко (Народен театър, 2000) и "Руска народна поща" на Олег Богаев (Театър на българската армия, 1999). Мария Вирхов публикува в издания като "Литературен вестник", "Витамин Б", "Ах, Мария", както и в онлайн платформи; участва в литературни четения, концерти, пърформанси, граждански инициативи. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В Кипър започна "Походът на Христодула“ - кампания за борба с рака

В Кипър започва най-голямата ежегодна кампания, посветена на борбата с рака и за набиране на дарителски средства в подкрепа на онкоболните. Началото на 50-ия "Поход на Христодула“ ще даде днес председателят на парламента Анита Димитриу. На своята 50-а годишнина "Походът на Христодула“ ще премине през Кипър по "специален и символичен маршрут,..

публикувано на 06.04.25 в 14:53
Иван Димитров и Станислава Кирилова

Национален конкурс за българска драматургия "Иван Радоев" в Плевен

В Плевен на официална церемония връчиха наградите от Националния конкурс за българска драматургия "Иван Радоев".  С голямата награда беше удостоен Иван Димитров за пиесата "Книгата на моя живот" . Журито с председател драматурга и поет Стефан Иванов, присъди отличия за три пиеси за драматичен театър и една за куклен театър...

публикувано на 06.04.25 в 14:45

Кюстендил почете паметта на жертвите от бомбардировките от 1941 година

С панихида, отслужена от Велбъждския епископ Исаак, пред мемориала в траурния парк в Кюстендил отдадоха почит на жертвите на бомбардировките над града преди 84 години. Пред издигнатата "Братска могила на загиналите“ бяха положени венци и цветя. Сутринта на 6 април 1941 г. Кюстендил е бомбардиран от самолети на Кралство Югославия. Градът е..

публикувано на 06.04.25 в 14:36

Община Троян започва кампания за събиране на отпадъци от стъкло

Община Троян започва от началото на следващата седмица кампания за събиране и рециклиране на отпадъци от стъкло в селата от общината. Кампанията, която ще продължи до края на април, се организира за втори път, поясни кметът на Троян Донка Михайлова. "Целта на тази кампания е намаляването на количеството отпадък, което ще достигне до депото за твърди..

публикувано на 06.04.25 в 14:31

До 400 евро глоба за мръсна кола в Гърция

До 400 евро може да достигне санкцията за замърсен автомобил в Гърция. Гръцката полиция предупреждава, че все по-често се налага да глобява водачи за замърсени автомобили.  Кодексът за движение по пътищата в Гърция гласи, че на водач на автомобил, на който поради замърсяване или умишлено са прикрити регистрационните номера, се налага глоба от..

публикувано на 06.04.25 в 14:01

Дъждовното време в Мианмар може да затрудни хуманитарните операции

Дъждовното време в Мианмар може да затрудни хуманитарните операции в подкрепа на пострадалите от земетресението на 28 март, а в съчетание с високите температури да  допринесе за разпространение на болести, включително холера, предупреждават хуманитарни организации. Жертвите след земетресението вече са над 3470, а 4670 пострадали са подложени на лечение...

публикувано на 06.04.25 в 14:00

Храмът "Св. Богородица" в Сливен очаква нов църковен медальон

В Сливен тази година един от храмовете – "Св. Богородица" очаква големия празник с нов ремонтиран притвор и нов църковен медальон на сградата. Но, не защото е правен ремонт за празника, а защото преди месец късо съединение подпали тази част от храма.  Днес вече няма помен от изгорелите дървени части и опушени стени. Текат последни..

публикувано на 06.04.25 в 13:54