Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Изложба за 100-годишнината от рождението на Георги Чендов откриват в Русе

Снимка: Художествената галерия в Русе

На 17 август в Художествената галерия на Русе ще бъде открита изложба, посветена на 100-годишнината от рождението на Георги Чендов - първи директор на Русенската опера и първи директор на Художествената галерия.

Георги Чендов е роден на 21 април 1920 г. Във вторник ще отбележим 100-годишнината му, но това е само заради пропадналата минала 2020-та и всички събития, които бяха планирани да се случат тогава. Все пак, макар и със закъснение, русенци ще си спомнят за колоса в културата, какъвто е Георги Чендов. Влечението му към хуманитаристиката го отвежда в Софийския университет, където първо учи педагогика, а после право. Продължава да развива енциклопедичната си личност със знания по театрознание и режисура в Музикалната академия във Виена. След завръщането си в Русе работи като учител, но не след дълго застава начело на Русенската опера. Архивистът на Операта и историк Веселина Антонова разказва повече за дейността на Чендов.

"Той е човекът, който изиграва много важна роля в създаването на Русенската опера. Той е първият директор на операта. Операта се създава в много трудни години, в края на 40-те години, след 9-ти септември и всички злощастия, които сполетяват държавата ни след Втората световна война, преврата и погромите върху населението. В този период през 1947 година се възстановява Русенската оперна дружба, която е съществувала от 20-те години и с голямото желание да има Русенска опера"

Тя допълни, че важни, интелигентни хора в Русе успяват да създадат опера.

"Първата важна стъпка е на тогавашния кмет Александър Ковачев. В навечерието на 197 година, преди да излезе закона за национализацията на предприятията, той събира богатите хора в града и ги убеждава да дарят голяма сума - 1 милион лева, за да се създаде първият оркестър - оркестърът към Градския народен съвет".

Човекът, който застава начело на Операта, е Чендов. Безспорно той е с леви убеждения, но изключително умело успява да балансира между властта на комунистите и запазването на живота на част от интелигенцията - тази интелигенция, която е била състоятелна, образована и във всеки дом е имало поне един инструмент, на който се свири. Властта репресира потомците на тези хора и им забранява да продължат образованието си. Операта е мястото, където те се реализират не само професионално, но и чисто битово - да получават заплата и да оцелеят. Хобито им става професия и до края на дните си са част от оркестъра на Русенската опера. Нещо повече - в Русе пристигат деца от "неблагонадеждни" семейства, съдени от Народния съд, от цялата страна, за да станат част от Операта, за да се спасят.

"Тук се събират хора, които са нежелани от властта. Лишени са от работа, но в случая няма откъде да дойдат други кадри. Единствените музикални кадри, хорове и оркестранти са тези самодейци, които преди 9-ти септември са били част от музикалния живот на града. И в този смисъл е много важна ролята на Чендов като един човек, който е балансирал, който много ясно си е давал сметка, че трябва да ги привлече и трябва да застане зад тях, за да се случи това, което всички в Русе искат - да има Русенска опера", допълни Веселина Антонова. 

Неслучайно книгата на Георги Чендов за създаването на Операта в Русе, издадена след смъртта му, се нарича "Пауново перо" - нещо много скъпо, но никой не би се отказал от него. Когато този културен институт вече има своя добре работеща административна машина, Чендов е назначен за директор на Художествената галерия. Благодарение на него, по мнението на специалистите, фондът на галерията се сдобива с най-ценните си картини.

По време на изложбата, която ще бъде открита във вторник, публиката ще види и непоказвани рисунки и шаржове на самия Чендов, изкушен от изобразителното изкуство, но пазил тази страст за себе си. Семейството на Георги Чендов ще дари и личния му архив на Държавен архив в Русе - жест, който със сигурност ще помогне за запазване на културната памет на града.

Повече можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Росен Карамфилов: Човешкият път не може да бъде просто една права линия

От печат излезе новата книга на Росен Карамфилов "Входове и изходи". "Отделните разкази са обвързани с една невидима, червена нишка, която ги направи и едно цяло. Животът е необятен и човешкият път не може да бъде просто една права линия или една отсечка. Той е нещо много по-сложно. Има много завои. Важно е как ги взимаме, за да не се..

публикувано на 02.10.24 в 18:08
Проф. Сава Димитров

БНР ще връчи една от наградите в конкурса "Панчо Владигеров" 2025

Преди броени дни проф. Сава Димитров беше преизбран за ректор на Националната музикална академия (НМА) "Проф. Панчо Владигеров" в София. През месец март 2025 г. НМА ще бъде домакин на Международния клавирен конкурс, носещ името на композитора Панчо Владигеров, който се мести от Шумен в София.  На 25 септември проф. Сава Димитров и генералният..

публикувано на 02.10.24 в 18:08
Детският радиохор с диригент Венеция Караманова - Ансамбъл на годината 2023

Финалите на престижния хоров конкурс "Нека пеят народите" ще минат и през България

Детският хор на БНР, двукратен носител на приза "Ансамбъл на годината" в националната анкета на предаването за класическа музика "Алегро виваче", се класира за финала на престижния хоров конкурс „Нека пеят народите“, организиран от Европейския съюз за радио и телевизия (EBU). Финалистите са общо осем, по четири в двете категории на конкурса – „Деца и..

публикувано на 02.10.24 в 16:14

Супергероят Крали Марко оживява в нова българска видеоигра

И двамата Бояновци са млади татковци и споделят, че са горди от факта, че и родителството е намерило място в играта. Или по-скоро малките Василеви и Йорданови. Героите в Marko: Beyond Brave говорят на измислен език, подобно на тези в "Тримата глупаци" или "Миньоните" , например, а част от думичките са именно такива, използвани от техните..

публикувано на 02.10.24 в 13:50
Крум Балджийски

Крум Балджийски: Има огромен чар в съживяването на изоставени места

Изложбата "Rural Murals 2024 - Spirit of a Place - Изложбата" ще покаже творби и фотографии от тазгодишния проект "Стенописи в дивото". Настоящата локация на проекта е Любница, махала от село Мухово до язовир "Тополница" недалеч от София. "Организирам този проект от 2019 г., като каня интернационални художници, стенописци, фотографи и..

публикувано на 02.10.24 в 10:04

Толкова нежност в едно сърце, а то е за всичко

Нежна и красива поезия оставя в житейския си път Кинка Константинова. В своите 37 книги. Родена през 1928 г., през 2011 г. тя си отива от този свят и нейната дъщеря, професор по музика, продължава издаването на останалите. Живее в София, била е член на СБП, превеждана в Русия, Беларус, Франция, Румъния, Сърбия, Армения, а наскоро..

публикувано на 01.10.24 в 16:43
Иво Върбанов

Иво Върбанов - посланик по света на българската музика и българското вино

Нощният гост казва, че би подарил бутилка вино на стойностни хора , независимо кои са и с какво се занимават. Предполагам е важно да ценят труда, вложен във виното и желанието, то да носи индивидуален характер.  Това е Иво Върбанов, който е пианист и винопроизводител . Виното е капризна напитка , попива в себе си всякакви нюанси, носи дъха на..

публикувано на 01.10.24 в 15:48