Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Димитър Съселов:

Живот може да бъде открит и на един на спътниците на Сатурн - Енцелар

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Може и да не се наложи да търсим много далеч планети с нов живот. Това каза Димитър Съселов, директор на мултидисциплинарния център Harvard Origins of Life Initiative. Той изнесе лекция на приключилата среща на децата с астронавти.

Само преди 20 години не се е очаквало за всяка звезда да има по една планета, която вероятно да има и живот,  каза Димитър Съселов. Най-важният въпрос колко често се срещат планети, подобни на Земята остава. Като част от проекта на НАСА „Кеплер“ Димитър Съселов казва, че революцията започнала преди 10 години. Това станало не чрез прецизните спектрографи, а чрез нов метод - на пасажите. Това означава търсене на малко затъмнение при преминаване на планетата между звездата и телескопа. 

„Кеплер“, в сравнително малък телескоп, в сравнение с „Хъбъл“, да речем, но с много прецизна камера, голяма камера, наблюдаваше част от небето, в северната полусфера, между съзвездията на „Лира“ и „Лебед“ и в продължение на четири години откри голямо количество малки планети и започна да отговаря на този най-важен въпрос - каква част от екзопланетите са скалисти като Земята и са също в зоната на обитаемостта. Тоест там, където се намира Земята на разстояние от слънцето, където температурата е подходяща за развитието на живот, който използва течна вода като основа на химията си. И отговорът за един определен тип звезди - М джуджета, както ги наричаме беше, че е 20 процента от тях притежават такива планети", каза Димитър Съселов.

По думите му сега можем да търсим и да откриваме такива подобни планети много близо до нас. 

"И може би наистина да започнем да търсим доказателства за живот, подобен на земния. С микроби, които отделят и голямо количество газове в атмосферата на своите планети. Този резултат беше толкова важен, защото с общия брой на планетите в галактиката - около 5 милиарда обитаеми планети, който статистически получаваме от наблюденията на проекта „Кеплер“, ние сега със сигурност можем да предскажем, че в близост до Слънчевата система можем да открием поне 300 такива планети. Които са толкова близо до нас, че можем да ги наблюдаваме с телескопите и с инструментите, които имаме в момента или такива които можем да построим специално за тази. Тоест, не са ни необходими бъдещи технологии, които не са още достъпни до нас", допълни Съселов. 

Това дало тласък на проекта на НАСА, който изследва не само част от небето, а цялото небе. Димитър Съселов разказва, че така ще могат най-близките до Земята планети да се проверят за наличие на живот. А такива планети има и то може би и по-големи от радиуса на Земята. 

"Най-близката до нас звезда, въпреки, че не е подобна на Слънцето звезда - „Проксима“ е М-джудже, вече ние знаем със сигурност планета подобна на Земята. Поне по маса и по температура, в зоната на своето обитаемост. Имаме планове да наблюдаваме най-интересните от тази гледна точка на търсене на живот газ - кислорода. Както тук на Земята през последните два милиарда години кислородът е доказателството, че на Земята има много интензивно развиваща се биосфера. За да достигнем до този етап, ние в момента строим, почти е завършен спектрограф, който е подобен на този, който построихме преди 10 години с нашите колеги от Женева на Канарските острови. Този е по-голям. Значително по-голям и ще има тази възможност от новата обсерватория с големия Магеланов телескоп на Чили. Тези наблюдения се правят едновременно от космоса с новия телескоп, който се надявам през октомври да отиде в орбита и да е следващият след „Хъбъл“ космически телескоп,  с което това може да се прави. 

Димитър Съселов припомня, че освен търсенето на живот в почвите на Марс, живот може да бъде открит и на един на спътниците на Сатурн - Енцелар. Там има водни фонтани, казва Съселов. Те идват от океана на повърхността на Енцелар. А на неговото дъно има подходяща температура, водород и органични молекули.

"В момента ние се каним да правим изследвания на тези фонтани. Не с много скъпи и дълготрайни инструменти като „Касини", 20-30 години отнема да се направят. Но с много по-евтини леки. Изследвания, които могат да се правят с наноспътници, защото те са на размера на чип. Ние ги правим. Струват около 50 долара да се направи. Така че доста лесно може да се направят няколко стотин. И да се изпратят в посока на спътника „Енцелар“, да речем. Тъй като са малки, много по-бързо могат да стигна до целта си около Сатурн. И дори някои от тях да се развалят по време на пътуването си, дори да не работят, като изпратите няколкостотин с подобни инструменти, ще получите обратно много важни данни в рамките на няколко години. А не да трябва да чакате дълго". 

Повече можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Започна поклонническият поход "Светият път", посветен на свети Йоан Рилски

От Велико Търново за седма година започна поклонническият поход "Светият път", посветен на 556 години от пренасянето на мощите на свети Йоан Рилски от старопрестолния град до Рилския манастир. За повече от месец поклонниците ще извървят близо 700 километра.  Мощите на свети Йоан Рилски са първите, които са пренесени в старопрестолнината Търново през..

публикувано на 05.07.25 в 05:30
Странджа планина е рай за приключенци

Магията на мистичната Странджа. Какво търсят туристите?

В най-тайнствената и мистична българска планина - Странджа, се намира най-големият природен парк у нас. В горещите летни дни туристите по Южното Черноморие могат да се възползват от прохладата на планината, да се докоснат до нейните исторически, природни, кулинарни и древни забележителности. Странджа е магия, която пленява духа ...

публикувано на 04.07.25 в 09:39
Неда Терзиева

Неда Терзиева: Българи, нахранете душата си - тя е тази, която ще вземем нагоре с нас

По това време на годината лъчите са слънцето са особено зареждащи и носят нова енергия към нас . Нещо ни кара да се усмихнем в такъв ден, да бъдем позитивни, да почувстваме нови сили, за да продължим напред. Казват, че енерготерапията е професията на бъдещето. В съвременното ни общество енергията се влага в много и различни неща и..

публикувано на 02.07.25 в 08:15
Калина Георгиева

Преподавател по информационно право: Държавата да ограмотява за ИИ!

Към правомощията на институциите ще бъдат добавени такива, свързани с внедряването и използването на изкуствен интелект . Това обясни в интервю за БНР Калина Георгиева от Софийския университет "Св. Климент Охридски", преподавател по информационно право в Юридическия факултет и във Факултета по математика и информатика. Тя даде пояснения..

публикувано на 01.07.25 в 11:15
Министърът на образованието и науката Красимир Вълчев

Промените в Закона за предучилищното и училищното образование - в НС до средата на юли

Промените в Закона за предучилищното и училищното образование, предложени от Министерството на образованието и науката, ще влязат за обсъждане в Народното събрание до средата на юли. Това съобщи министърът на образованието Красимир Вълчев по време на широка експертна дискусия за промяна в образователната структура.  "И преди да го публикуваме..

публикувано на 26.06.25 в 13:51
 Д-р Теодор Димитров

Д-р Теодор Димитров: На 6-то място сме по затлъстяване в Европа заради нездравословното хранене

Според данни на Европейската асоциация за изследване на затлъстяването  между 30% и 70% от възрастното население в ЕС е с наднормено тегло, а 10% до 30% – със затлъстяване. Прогнозите сочат, че до 2030 г. случаите на наднормено тегло ще се увеличат с 33%, а на тежко затлъстяване – със 130%.  В България около 1,5 милиона души живеят със затлъстяване,..

публикувано на 26.06.25 в 13:32

Какво да направят абитуриентите, прекъснали здравните си вноски?

Абитуриентите често пропускат да заплатят здравните си вноски в периода между завършване на средното образование и началото на обучението в университет или постъпване на работа на трудов договор. Много от тях не са наясно , че през тези месеци здравното им осигуряване е прекъснато. Други знаят – чули са от близки или в часовете по..

публикувано на 25.06.25 в 11:01